Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки може да спаси живот при внезапно спиране на сърцето

3 коментара
Всеки може да спаси живот при внезапно спиране на сърцето

Всеки един от нас може да се окаже в ситуация, която изисква бързина, знания и умения. Но когато тази ситуация е животозастрашаваща, правилната реакция може да бъде животоспасяваща. Такъв е случаят при внезапното спиране на сърцето, познато още като внезапна сърдечна смърт или внезапен сърдечен арест. Сърцето спира да функционира правилно и най-лошото е, че това може да се случи без никакви признаци и симптоми, без предизвестяване и на видимо здрав човек. Причината е, че електрическата активност на сърцето бива нарушена и то не може да бие, както бие при нормални обстоятелства.

Единственият познат на науката начин до момента да върне сърцето от това състояние (т.нар. вентрикуларни фибрилации), е да се приложи навременна дефибрилация.

Всяка година на 16 октомври се отбелязва Световния ден на рестартиране на сърцето, чиято цел е да носочи вниманието на хората към този проблем и да популяризира мерките за оказване на първа помощ. Провеждат се кампании, които да повишат информираността на обществото за внезапния сърдечен арест и да се популяризира значението на уменията за извършване на правилен сърдечен масаж и изкуствено дишане. Кампанията цели да насърчи обществото да се научи да извършва тези действия в случай на нужда, както и, че автоматичната външна дефибрилация допринася решаващо за спасяването на човешки живот.

В България, кампанията се реализира от Фондация "Първите три минути", в партньорство с хора, институции и организации, които имат отношение към темата, в т.ч. Българския Червен кръст, Асоциацията на студентите по медицина в България, Ай Хелп България, Университетски аварийно-спасителен отряд и др. Фондацията подготвя редица печатни и видео материали, които ще бъдат публикувани на 16 октомври (на официалната ѝ Facebook страница) , и които материали могат да бъдат намерени ТУК

Защо темата е толкова значима?

Сърдечният арест или внезапното спиране на сърцето е една от най-честите причини за смърт в целия свят. Статистиката е безпощадна и твърди, че на всеки 45 секунди, някой получава сърдечен арест, някъде в Европа.

По данни на Европейския съвет по ресусцитация и Американската сърдечна асоциация, всяка година в Европа от сърдечен арест загиват 350 000 човека, а в Америка, броят надхвърля 400 000 за година.

Сърдечният арест може да се случи на всеки един човек, независимо от възрастта и/или здравословното му състояние. То може да се случи на деца или дори на активно спортуващи.

Когато се случи сърдечен арест, сърцето спира да бие ефективно, което пречи на кръвта да циркулира из тялото и съответно да снабдява с кислород жизненоважните органи. След третата минута без кислород в мозъка, започват да настъпват необратими процеси в човешкото тяло.

За съжаление, дори и най-бързите линейки в света не могат да пристигнат на мястото на инцидента за по-кратко време от 6 до 8 минути, след подаване на сигнал на спешен телефон (112, 999, 911). Когато към това се прибави и загубата на време от първоначалната паника на очевидците, времето става толкова дълго, че пострадалият е практически неспасяем, когато пристигне екип на Спешна медицинска помощ.

Как един обучен човек може да промени статистиката?

Усилията, които се полагат, за да се обучи обществото в световен мащаб са големи, но когато това е и подкрепено от цифри и фактът, че всеки един спасен човешки живот е важен за някого, нещата взимат друга посока на движение.

Ако сърцето на даден човек спре и нищо не се прави за неговото поддържане до пристигането на линейка, шансовете му за оцеляване намаляват със скорост 10-12% в минута. Ако се започне незабавна кардиопулмонална ресуститация (КПР - сърдечен масаж и изкуствено дишане), тези проценти намаляват до 3-4%, което означава, че се удвоява до учетворява времето, в което човек може да бъде поддържан съживяем.

Ако се приложи ранна дефибрилация на сърцето, между 3 и 5 минута, шансовете за оцеляване на пострадалият са между 50 и 70%. За справка, при това състояние, в извънболнична среда и без автоматична външна дефибрилация, шансовете за оцеляване на такъв пострадал са едва между 2 и 5%.

Преминаването на регулярни обучения (веднъж годишно) допринася за поддържане на нивото на практически умения у хората и готовността им за реакция в подобни ситуации.

Дефибрилатори в България

За да може да се случи незабавна кардиопулмонална ресуститация (КПР) и ранна дефибрилация е нужно освен да има повече обучени хора и разбира се - да има и автоматични външни дефибрилатори (АВД) на обществени места. За щастие в България този процес е стартирал и бързо набира скорост.

По данни на Фондация "Първите три минути" поставените автоматични външни дефибрилатори на територията на България, само през последната година, са над 100. Повечето от тях, са поставени в офиси и сгради на частни фирми и организации, което стимулира популяризирането на темата сред обществото и скоро тези умни машини ще бъдат видяни и на обществени места. В София и Пловдив вече се работи активно по реализирането на обществени програми за поставяне на дефибрилатори на публични места и обучение на обществото за работа с тях.

Как може да се присъедините към кампанията?

Тъй като тази година, кампанията се провежда предимно онлайн, това дава голяма възможност на всеки един човек, който желае да се включи. На Интернет и Facebook страниците на Фондация "Първите три минути" може да откриете полезна информация, печатни материали и видеа, които ще бъдат публикувани през целия ден на 16 октомври. Всяко едно споделяне е стъпка към повишаване на информираността на обществото.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #3

    За дефибрилациите, смъртта, частните линейки и здравния модел в Англия. Документално https://www.facebook.com/watch/?v=651373882441125

  2. MPM
    #2
    Отговор на коментар #1

    Обучението по КПР трябва да се извършва по утвърден алгоритъм и със съвременни манекени за първа помощ, така че всеки човек да се научи да изпълнява правилно сърдечния масаж. Дълбочината на притискане трябва да бъде не по-малко от 5 и не повече от 6 см, а темпото 100-120 притискания в минута. Счупването на 1-2 ребра не е условие за правилно изпълнение!

  3. QMTIKVA
    #1

    Истинският медик знае, че няма добър сърдечен масаж, ако не се счупят едно две ребра и това е абсолютен факт. Хубаво е да бъде споменато на широката аудитория, за да не се заблуждава, че сърцето ще тръгне ако го галиш леко.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.