Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС отказа да се саморазпуска и обвини ГЕРБ в "груба намеса"

Опитът на управляващите да си измият ръцете със съдебния съвет не мина

14 коментара
Сн.: БГНЕС

Висшият съдебен съвет (ВСС) няма да се саморазпусне, както настоя с декларации управляващата коалиция ГЕРБ - РБ в отговор на критиките от Брюксел за липса на напредък в борбата с корупцията и престъпността. Кадровиците на Темида одобриха в сряда контрадекларация, в която определят призива като "пореден опит на политически сили за груба намеса в работата на независимата съдебна власт".

Позицията бе приета почти единодушно с 19 гласа "за", един против и един въздържал се. По настояване на главния прокурор Сотир Цацаров гласуването стана с вдигане на ръка.

Така призивът на ГЕРБ и РБ увисва във въздуха, тъй като по закон мнозинството в Народното събрание може да изрази позиция, но във ВСС трябва сами да решат дали да се оттеглят. За да бъде разпуснат съветът, 13 от членовете му трябва да подадат оставки. Освен това парламентът не може да отзове членовете на ВСС от своята квота.

Членът на ВСС от съдебната квота Калин Калпакчиев, който е опонент на гравитиращото около главния прокурор мнозинство, бе единственият гласувал "против". Той каза, че вместо ВСС да се занимае с реалните проблеми, влиза в тона на политическите партии и излиза с декларация, която е също толкова лицемерна, колкото тази на депутатите.

Кадровият орган на съдебната власт смята, че е обект на манипулативни внушения и целенасочени атаки още от формирането си през 2012 г., въпреки че е постигнал подобрение в дейността на съдебната власт.

"Като припознаваме своята отговорност, считаме, че констатациите и препоръките в публикувания днес доклад на ЕК следва да се разглеждат и единствено в тяхната цялост, само че споделянето на отговорността между институциите от всички власти, имащи отношение по тях", се казва в декларацията на ВСС.

Според институцията само така може да се осъществи реален напредък за установяване върховенството на закона и повишение доверието към всички органи на държавната власт.

"Не приеме за сериозни мотивите, че заради "междуличностни конфликти" членовете на ВСС нямат възможност да изпълняват функциите си предвидени в конституцията и закона за съдебната власт. ВСС е колективен орган и е напълно естествено в духа на демократичните традиции, членовете му да изразяват и устояват различни позиции по въпроси свързани с работата на съдебната власт", заявява съдебният съвет.

"Предсрочно прекратяване на мандата на ВСС в настоящия момент и в контекста на предстоящите промени в Закона за съдебната власт не само няма да доведе до подобряване на работата на органите на съдебната власт, но крие рискове от задълбочаване на проблемите и внасяне на допълнително напрежение в системата, което не е в интерес на нито една институция или парламентарно представена политическа партия", твърди ВСС.

"Настояваме за конструктивен диалог и съвместни усилия за провеждане работата на ВСС в синхрон с приетите промени в Конституцията и с предстоящите промени на Закона за съдебната власт", завършва декларацията.

В нея няма нито дума за отправените от ГЕРБ обвинения към ВСС за "търгуване с политическо влияние, решаване на корпоративни и икономически интереси и овладяване на съдебните институции от страна на неясни кръгове и властови центрове политически и икономически зависимости", заради които ВСС трябва да си подаде оставката.

Единствено Калин Калпкачиев възрази на останалите в съвета с аргумента, че доверието във ВСС наистина е изчерпано, но поради поведението на самите парламентарни партии.

Той обясни, че размяната на декларациите има за цел да измести вниманието от съществени проблеми на системата.

"Вместо да отговаряме по същия лицемерен начин, нека да откажем да участваме в този подменен разговор. Да започнем със сериозно обсъждане на доклада (на Европейската комисия) и констатациите вътре. А именно какво да правим със Софийския апелативен съд, с тежкото състояние на разследванията на корупцията по високите етажи на властта и с други проблеми, отчетени от Европейската комисия", предложи Калпкчиев, но ВСС не прие предложението му.

"Искането на оставка е политически акт. То е лишено от опора в закона, лишено е от политическо единство и от правна логика. Това е акт на популизъм, а публично скроените скандали са изкуствено създадени", коментира членът на ВСС Михаил Кожарев, който е част от мнозинството в съвета.

"Защо нито веднъж проблемите не се разискват от трите власти заедно? Сривът на едната власт ще доведе и до срив на другите. Ето защо няма да си подам оставката. Апелирам за среща на трите власти”, каза още той.

Ясен Тодоров: Кой каза на евроекспертите за "Яневагейт"?

Председателят на Етичната комисия на ВСС Ясен Тодоров пък изрази учудване, че в доклада на ЕК е намерила място аферата "Яневагейт" със записите на разговорите между съдиите Владимира Янева и Румяна Ченалова.

"Когато европейските експерти се срещнаха с членовете на ВСС, никой от тях не попита за този случай. Много ми е интересно откъде европейските експерти направиха тези изводи в доклада си, кой им подаде тази информация?", каза Ясен Тодоров по-рано в сряда по Нова телевизия.


Съдия Нели Куцкова, която участва в същото предаване, коментира като нелепо да се търси конспирация в това кой е давал информация на евроекспертите. "Ясен Тодоров си позволява да оспорва нещо, което цяла България знае", каза тя.

Нели Куцкова: Призивът към ВСС е паническа маневра за отклоняване на вниманието

Според нея призивът на ГЕРБ и РБ към Висшия съдебен съвет да се саморазпусне е противоконституционен: "Този призив противоречи на разделението на властите. През декември се приеха промените в Конституцията и там е записано, че настоящият ВСС продължава да работи, докато му изтече мандатът".

Куцкова споделя мнението на Калин Калпакчиев от ВСС и бившия правосъден министър Христо Иванов, че призивът за оставка на ВСС е "паническа маневра за отклоняване на вниманието".

Тя обърна внимание, че в доклада на ЕК има много критики към ВСС, но и към законодателната и изпълнителната власт. "За пръв път срещам да се позовават на практиката на Европейския съд по правата на човека, като цитират 45 дела, по които България е осъдена заради неефективно разследване", заяви съдията.

Политологът Огнян Минчев също е на мнение, че някои партии от управляващото мнозинство се опитват да прехвърлят отговорността за доклада на ЕК единствено върху ВСС и искат неговата оставка.

"В доклада ясно е казано, че отговорността се носи и от парламента и неговото мнозинство, и от прокуратурата, която в България концентрира свръхголяма власт без да носи кореспондираща отговорност", коментира той пред журналисти.

По повод становището на депутата от БСП Валери Жаблянов, че докладът на ЕК е вреден за България и българските институции не трябва да се съобразяват с него, Огнян Минчев каза: "За съжаление, може би означава, че в парламента се появява втора антисистемна партия след "Атака".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  2. ВСС поискай колективна оставка на ГЕРБ и Деформаторите, метастази на Костов, преди да са ни вкарали в тотална зависимост от СБ и МВФ. 16 000 000 000 чакат изплащане от децата ни. А чрез лихвите по-тях и от внуците ни!

  3. Васил Здравков
    #12

    Този ВСС е избран през 2012 г. когато ГЕРБ пак имаше относително мнозинство в НС. Т.е. депутатите от ГЕРБ, които са били такива и тогава и са гласували за компрометираните членове, също трябва да подадат оставка.

  4. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #11
  5. ARROGANT
    #10

    Трябваше да стане обратното: ВСС да поиска оставката на правителството начело с негодника Борисов.

  6. Boriana Boneva
    #9

    Панов, Калпакчиев- вижте тези открити светли лица и ги сравнете с физиономиите на Ясен Тодоров и Цацаров. Ясните мисли и открити действия, срещу мазните приказки и овъртяни мисли.

  7. И какво от това
    #8

    Ужасяващо е да живееш в безчестие и беззаконие. Съдебната система е част от проблема. Но никой не задава въпроса, от къде са парите на олигарсите, дори на мразения Пеевски! Или от къде Цацаров е има пари, за да купи апартамент за над милион? Или може би той като богат човек, ще бъде "крепител на демокрацията". Защото смао богат човек може да бъде крепител на демокрацията или каквото там иска от нас новия Голям Брат!

  8. Мони_deactivated_1480055728
    #7

    Напролет ще се раздвижим с дълги разходки по жълтите павета. Критичната маса от хора ще бъде полезна.

  9. Bлaдo
    #6

    никого вече не интересуват политическите и законовите аргументи на тия ... ВеЦе(це)-та... Тука иде реч за обикновен МОРАЛ - за същия морал, с който един доносничи слугински на "бащицата" си, а друг точи лиги с смс-и по нечия съпруга по време на заседание... ДА! - не е незаконно, но ... можеше и малко морал и съвест да включите в процедурата, граждани "съдии".

  10. Мони_deactivated_1480055728
    #5

    Борисов: И прокуратурата заслужава похвала Мафията, контрабандистите и олигархията искат да няма правителство, каза премиерът http://clubz.bg Без коментар.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.