Висшият съдебен съвет (ВСС) отмени наложената си забрана да кадрува и от следващия четвъртък започва отново с назначенията, въпреки че скандалът "Красьо" още не е стигнал до развръзка. Решението за отмяна на "мораториума" върху назначенията, наложен преди две седмици по искане на правосъдния министър, бе взето след като във ВСС постъпи и списъкът с последните 13 имена на магистрати, контактували с "брокера" Красьо. Така общият брой на магистратите, засечени да разговарят с плевенския бизнесмен, достигна 31.
Министърът на правосъдието Маргарита Попова се възпротиви на решението, но остави преценката на ВСС. В отсъствието на шефовете на ВАС и ВКС, членовете на съвета взеха решение да продължат с назначенията. Мотивът за временно замразяване на кадровата дейност беше, че първо трябва да се изясни скандалът "Красьо", който се наблюдава с повишено внимание и от Брюксел.
Към този момент гилдията демонстрира "самоочистване", като ежеседмично се обявяват имена на членове на ВСС и висши магистрати, засечени чрез телефонни разпечатки да контактуват с "черничкия човек с ланците", за който се твърди, че срещу рушвети от 200 хил. евро урежда шефски постове в съдебната система. Двама членове на ВСС и петима магистрати вече подадоха оставки.
Засега няма отговор как 27-годишният Красимир Георгиев, който по официални данни върти скромен бизнес в Плевен, е развил тази завидно широка мрежа от контакти в съдебната система и сред политиците.
Неофициално се говори, че той е бил само "брокер" и "касичка", а реално друг човек или други хора стоят в дъното на цялата схема.
Тринайсетте нови имена от "тефтерчето" на Красьо не бяха обявени. Мотивът е, че етичната комисия на ВСС преди това трябва да излезе със становище дали те са накърнили имиджа на съдебната власт.
До сега етичната комисия никога не е взимала решение дали да обявява имената или не. Още когато гръмна скандала, от ВСС обещаха да не крият имена.
Шефът на етичната комисия Цони Цонев съобщи само, че един от магистратите е бил кандидат за административен ръководител, но не е избран. Той е събеседвал с Красьо през юли. Името на въпросния магистрат не бе съобщено, защото в същия ден трябвало да бъде разпитан от прокуратурата.
Други шестима са поддържали двустранни контакти с Красьо. Те, както и останалите "събеседници" на "черничкия", обяснили, че разговорите с него били по лични причини и теми, а не служебни.
Четирима магистрати са получавали едностранно обаждания или SMS-и от Красьо, но те не отвръщали на повикванията.
И накрая в списъка били имената на още двама души, чиито имена и номера просто фигурирали в телефона на Красимир Георгиев, без с тях да е осъществяван какъвто и да било контакт.
От Софийската градска прокуратура са уверили Цонев, че това са последните имена. Това даде основание на шефа на етичната комисия да предложи на колегите си във ВСС да възобновят назначенията.
Министър Попова разкритикува остро ВСС за вече закъснялото изработване на оценката за състоянието на съдебната система и за резултатите от направени реформи. Тази необходима самооценка на ВСС бе записана сред 57-те мерки от екшън-плана на правителството, който бе представен пред Брюксел.
Вместо собствена оценка, членовете на съвета се опитаха да пробутат на Попова доклада на Институт "Отворено общество" за състоянието на съдебната система и заявиха, че трябва да се ползва подкрепата на неправителствения сектор за изготвяне на самооценката. Правосъдният министър сгълча ВСС, че не си говорят достатъчно с магистратите.
Тя попита дали членовете на съвета искат да бъдат подменени, след като и насочват вниманието към доклада на "Отворено общество", който препоръчва радикални промени във ВСС.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
24 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Получи ли моя email?
Боже! Колко х.йня има по тоя свят, Боже!:((((
или ВСС.
А че обявете ги - какво чакате? Нали трябва да довършите съдебната система, че да няма кой да съди, след като започнат наказателните дела
Този път обаче, за първи път имената на общувалите с Красьо не бяха съобщени. Очаквайте подробности. Очакваме имената. Както и кой ги вади така - на час по лъжичка, без да ги обяви на обществото, а ВСС си определя кого да съобщи и кого - не?
и на мен ми е интересно защо така на час по лъжичка? и то така си започна - още от главния прокурор, не от всс - та явно който трябва да се покрие, да се покрие, ние може нашите хора и въобще да не ги обявим, кой знае какво има за обявяване всъщност, та да ни търси сметка - ще обявим тия, дето трябва да изгорят - по съгласие на кого обаче?
edinstvenoto, koeto bi moglo da stresne BSS, sa masovi protesti. V edna dyrzhava ima razlichni vlasti, nezavisimi edna ot druga. Te obache vsichki sa otgovorni pred naroda. Protestyt e forma na uprazhnqvane na kontrol. Tozi pyt protest sreshtu neraboteshtata sydebna sistema.
с плевенското брокерче? Да се съобщят техните имена, защото са преобладаващо МАЛЦИНСТВО (ако изобщо ги има) в съдебната система.
s gordost biva narichan "blizyk priqtel" ot cqlata sydebna i politicheska vyrhushka. Tova samo po sebe si e tolkova unizitelno.
Спрете България, искам да сляза от този потнал кораб.