До края на този месец ще се оформи сделката за втора турска атомна електроцентрала, която ще бъде в окръг Синоп на Черно море, а не както са били първоначалните планове да е в близост до българската граница, край Резово. Това стана ясно от думите на турския министър на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз, цитиран от БНР във вторник.
"Смятаме, че ще оформим международното споразумение (за централата), което ще допринесе за развитието, растежа и напредъка на Турция, до края на този месец. Разбира се, ако конкуренцията не се разгорещи," заяви Йълдъз Той загатна още, че единият от тримата финални участници в търга може да бъде отстранен от състезанието.
Япония, Южна Корея и Китай претендират за строежа на централата в Синоп с мощност от 5000 мегавата, а Канада изостава в процеса, обяви миналата седмица Йълдъз. Франция също изникна като друг кандидат, след като френската компания GDF Suez (Газ дьо Франс Сюез) внесе съвместна оферта в търга с японските компании Иточу (Itochu) и Мицубиши (Mitsubishi).
По първоначални оценки втората турска АЕЦ ще струва между 22 и 25 млрд долара.
Първата турска АЕЦ ще бъде построена от руската “Атомстройекспорт“ недалеч от средиземноморския град Мерсин, в Аккую. Нейната цена е около 22 млрд. долара. Началото на строителните работи ще стартира в средата на 2015 г., а централата вероятно ще започне производство на електричество през 2019 г.
Турция възнамерява да изгради три атомни електроцентрали, които за влязат в експлоатация до 2023 г. Правителството смята, че Турция трябва да се обърне към атомната енергия, за да посрещне нарастващите си енергийни нужди в резултат на бързия икономически растеж.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
20 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
И втората турска АЕЦ май ще е руска. Е ??? оти ги ручахме жабетата.
A Къде ще складират "изгорялото" "гориво", като японците във Фукушима ли? Които с помощта на якудза заплатена от правителствени проекти "обеззаразяват" земята, като я закопават в сини чували под детските площадки ли? И това не е никакъв бъзик. Евтината атомна енергия е най-злият мит, който може да бъде дяволски измислен след мита за полезността от атомното въоръжаване. Цената на тока от "мирния атом" не е включена в сметките за ток, логично - защото няма толкова луди да плащат тази реална цена, а е включена в данъчната сметка. "Цената" от Чернобил и Фукушима е включена децата да я плащат, което си е направо без пари. ABTOP:
Прав си 16 - ще внасяме евтино ток, пък и ще ловиме двуглави риби
глупости 16, по-голяма тъпня не измисли! нито ще внасяме от Турция, нито ни трябва на нас да се бъркаме в тоя мръсен бизнес. Слава богу, че няма да е близо до БГ
По-добре да е край България , че да внасяме ток с по-малки електропреносни такси след 7-8 години.
До 13: Когато от ЕК те задължат (чрез такси) да преминеш на електромобил, ще разбереш колко са ти много енергийните мощности!
аз съм ЗА да е край Резово, както доста хора са за край Белене! нали край Резово живеят също така хора, както и край Белене :))) ало, рогатите бг-станци, никога не е късно за възмездие! навсякъде хората имат равни права!
Не стана ли ясно, че в България има прекалено много енергийни мощности, които не работят и само гълтат пари. Не е ясно ще дойде ли време някога за строеж на нови мощности. Да не забравяме, че света е в енергийна и технологична революция, така че коренно ще се променят възгледите в енергетиката. Минава времето на енергийните динозаври и идва времето на малките екологични, високо ефективни и гъвкави централи.
Това не значи, че третата турска АЕЦ няма да е край Резово.
След затварянето на АЕЦ Козлодуй ще внасяме ток от Турция. Въпроса е на каква цена?