Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Юристи: Парламентарният контрол над министри, които са и депутати, нарушава конституцията

21 коментара
Юристи: Парламентарният контрол над министри, които са и депутати, нарушава конституцията

Народното събрание нарушава конституцията с провеждането на парламентарен контрол на министрите в оставка, които едновременно са и депутати, установи проверка на Mediapool. В петък на въпроси на колегите си трябваше да отговарят министрите Милен Велчев, Николай Свинаров и Нихат Кабил, които са и депутати.

Част от министрите в оставка упражняват в момента неуредено двойно качество на министри и депутати, коментира конституционалистът проф. Александър Джеров. Според решение на Конституционния съд, избраните вече за народни представители министри остават на поста си до избирането на нови, за да няма вакуум в изпълнителната власт. Те обаче са с ограничени права като министри и действията им са от такова естество, че не би трябвало да се контролират от парламента.

На практика правителството в оставка има по-малко правомощия от служебен кабинет, коментира Джеров. По думите му кабинетът и министрите имат право само да приключат дейността си и да осъществят единствено рутинните и неотложните задължения, за да не спира работата на администрацията.

Нито кабинетът, нито министрите обаче могат в момента да подписват договори, да финализират сделки или да започват нови процедури, които биха ангажирали бъдещ кабинет или министър, допълни още Джеров. Подобно е и становището на президентските юридически съветници.

По мнението на експертите, ако се стигне до приемането на бюджет, това не може да бъде направено от кабинет в оставка, нито може да бъде гласувано от парламент, в който няма управляващи и опозиция.

Всяка заинтересована страна може да сезира Върховния административен съд (ВАС) за разпоредителни сделки на министрите и кабинета в оставка, каза за Mediapool президентският юридически съветник Цветан Сивков. На обжалване подлежат решенията, взети след заклеването на министрите като депутати и гласуването от Народното събрание на оставката на кабинета Сакскобургготски.

Според Джеров, председателят на ВАС може да възложи на съдебен състав решаването на казуса и той да бъде свикан въпреки съдебната ваканция през август.

Конституционният съд (КС) също може да заседава през месеците, през които официално е в почивка.

КС може да бъде сезиран за тълкуване на основния закон във връзка с липсата на срок, в който председателят на парламентарна група трябва да номинира кандидат-премиер и да получи проучвателен мандат за съставяне на правителство, каза още Джеров. В момента конституцията определя едноседмичен срок за представяне на правителство след връчването на проучвателния мандат, но няма срок, в който политическата сила трябва да отиде да го получи, след като бъде поканена от президента.

КС може да бъде сезиран от най-малко 48 народни представители.

Съдиите не могат да измислят срок там, където такъв няма, но могат да дадат по-разширено тълкуване, смята Джеров.

Липсата на правителство блокира създаването на постоянни парламентарни комисии, защото те отразяват и приоритетите, по които работи изпълнителната власт. Друг проблем при определянето на състава на комисиите е и това, че няма управляващи и опозиция, за да се избере ръководство.

Народните представители не могат да работят пълноценно и да разглеждат необходимите закони, дори те да са внесени в парламента или да са останали от предишното народно събрание.

Въпреки че КС не би могъл да вземе решение за няколко дни заради съществуващите срокове за работата му, неговото сезиране може да ускори процеса на съставяне на кабинет, смятат експертите. Те са убедени, че при евентуални промени в основния закон трябва да се запълнят пропуските, които са се появили при настоящата ситуация. Със свое евентуално решение КС също би могъл да реши спорните казуси, твърдят още юристите. По думите им законотворците търсят нормативни решения по проблеми, които вече са възниквали, но няма как да предвидят възможни бъдещи проблеми.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. М. Николова
    #23

    От днешното обедно интервю на Г. Каритаров с БСП-депутатът Е. Кирилов става ясно, че се задава трети мандат, без да има яснота колко време ще изтече преди връчването на втория мандат.Считам, че би следвало юристите в групата на ДСБ да подготвят акта, с който да бъде сезиран КС и да инициират подписката за събиране на необходимите 48 гласа.

  2. abe
    #22

    ti si edna menta

  3. bird
    #21

    koito ne sa uredeni v neja

  4. Тари Панайотов
    #20

    Ами тия хитреци точно това целят не виждате ли че за това бавят сформирането на правителството със всички законни и незаконни средства.Царисти! Те всичко могат да са и депутати и министри и закон ги не лови.

  5. il
    #19

    До корифеите-юристи на НДСВ, съветвали Б.Борисов, онази нощ се наредиха и корифеите на БСП.Какво ли ни чака още?

  6. Здравко
    #18

    Не е така. КС има право да се произнася по конституционосъобразността на актовете, когато е сезиран. Прави го като тълкува визираните разпоредби на КРБ - според правомощията си, дори и РАЗШИРИТЕЛНО, но в контекста на волята на законодателя.

  7. Димо
    #17

    Докато някои се разтакават с мандата за правителство, парламенът може да започне да кърпи Основния закон, така - да се намира на работа.

  8. псевдоправист
    #16

    Всичките юристи в парламента трябва да си изядат дипломите след гафовете тамТе създават впечатление на или абсолютно некомпетентни или на цинично пристрастни или и дветеИ тези "професионалисти" дават пример на останалите депутати-дилетанти да творят и спазват законитеСрам!

  9. случаен
    #15

    абе тоз измислен и полуграмотен юрист,защо изобщо го четете.той е толкоз политизиран,че мени мнението си според ив.костов,надка и др.,които му поръчват какво да говори.той и другият малък мозък -"юристът" георги марков/НИКОЛАЙ/-показаха как "на коляно" могат могат да измислят такива неграмотни реституционни закони,че още дълги години съдилищата ще се заливат от дела.

  10. по всичко
    #14

    "коментира конституционалистът проф. Александър Джеров."вещното право =/= конституционното правоhttp://www.nbu.bg/departments/d3.php?p=law&l=publications&a=djerovБсе едно например един гинеколог да разбира и от педиатрия. Вероятно, но аз бих предпочел истински педиатър.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.