Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За държавните имоти и отпадъците

6 коментара

Покрай проблемите със сметта в София, започнаха да се появяват информации за държавни институции, които не плащат такса смет, защото не са декларирали имотите си. Друг, „по-лек” вариант на проблема е нелогично ниска цена на имота на някои институции, поради което се заплаща и по-ниска такса смет. По този повод тук можем да разграничим два заслужаващи внимание проблема.

Държавните институции използват определено имущество, за да осъществяват дейността си. Има специален закон за държавното имущество, в който се описва, че публично държавно имущество е това, което е предоставено на ведомствата за изпълнение на функциите им.

През 2005 г. имаше доклад на Сметната палата, който посочваше фрапиращи случаи на липса на реквизита „цена” в актовете за държавна собственост. Министерството на регионалното развитие и благоустройството, като определен разпоредител с държавната собственост (заедно с областните управители) от Министерски съвет, анонсира през 2005 г., че вече е създадена национална единна информационна система “Регистър имоти”. Чрез нея би трябвало да се създава и поддържа в актуално състояние към всеки един момент единен електронен регистър на държавната собственост. За съжаление не можем да кажем какво е състоянието на тази система, защото достъпът до нея не е публичен. Според информации от министерството, такъв имат определени държавни служители, включително областните управители. Събитията от тази седмица, обаче, показаха, че това не е така. Имаше съмнения кое ведомство какво точно е декларирало и въобще „съобщило” ли е нещо. Какво означава това?

Липсата на достъпна информация е предпоставка за непрозрачност първо спрямо гражданите, и от друга страна - спрямо други субекти (в случая със софийска община и такса смет). Няма информация – няма отчетност.

Гражданите са тези, в чиято полза трябва да работи държавната администрация и пред които трябва да се отчита. Ако няма публично достъпен регистър на всички държавни имоти, това означава, че администрацията не ни разглежда като субект, пред който е отговорна. Как тогава да очакваме да си върши добре работата?.

Регистрите на собствеността навсякъде по света са едни от най-използваните. Има много потенциални заинтересовани лица, които биха могли да използват информацията от него – общини, банки, строителни предприемачи, застрахователи, пенсионни фондове и др. Затова този регистър е от особена важност и е недопустимо да не е оперативен и достъпен. За всички държавни имоти – публични и частни, трябва да има безплатна, лесно достъпна информация с всички реквизити на имота.

Всички частни държавни имоти трябва да се продата. Държавата не е добър стопанин и няма стимул и логика да бъде такъв. Държавната администрация трябва да бъде съкратени поне с 20%, което ще доведе до намаляване и на част от публичната държавна собственост. Страничните дейности на администрацията трябва да се приватизират и частният сектор да предлага много от публичните услуги.

Опитайте се да използвате електронен подпис при работата си с държавната администрация и ще видите, че изискванията са толкова разнообразни, колкото са държавните структури (разбира се само тези, които декларират, че приемат електронния подпис като начин за работа с тях). Затова електронното правителство трябва да заработи.

При таксата смет проблемите са много, но най-важният е некачествени услуги срещу високи цени, което е следствие от монополното положение на няколко фирми по почистването. От друга страна, ако погледнете наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставяни от Столична община, ще откриете следния текст на чл.12а, ал.(2) -  „Фирмите-концесионери нямат право да извършват на територията на Столичната община услуги по сметосъбиране и сметоизвозване по договори с предприятия с цени, по-ниски от тези, заложени в  концесионните  договори.”

С други думи – дори и цената на сметоизвозване да се понижава с времето, тя не може да бъде намалена според наредбата. По този начин са премахнати стимулите на концесионерите да подобряват качеството и цената и се запазва сегашното положение. Дори и разходите да намаляват – понижаване на цената за граждани няма да има. От друга страна, в наредбата е предоставена възможност на предприятията да организират сметосъбиране и сметоизвозване чрез пряко договаряне с фирми, извършващи тази услуга.

В последните години броят на тези предприятия нараства значително, защото качеството, условията и цената и по-добра. При държавните институции, обаче, това не е направено. Причините най-вероятно са (1) възприятието, че са недосегаеми и разпоредбите на закона не важат за тях – имат по-важни държавни дела; (2) нямат стимули да търсят най-ефективния начин за тази услуга – данъкоплатците ще плащат за себе си и за тях; (3) ако все пак решат да търсят начини, изборът на частна фирма, различна от концесионерите, би означавало признание за провала на сегашната абсурдна система за почистване на града.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Кърпи Кожух
    #7

    Що за скапана държава сме? Само доят и стрижат обикновените хора. Малко ли им бяха четири промила, та сега на остарялите с няколко години имотивместо да намалят данъчните оцеки ги вдигат и по този начин фактически се вдигат промилите за такса смет ако се отнесе новата такса към старата данъчна оценка.Такси, данъци, закони и наредби има само за народа.За такива като Софиянски и неговите дойни крави Волф, Диц и Чистота, са мангизите Майбасите и Маклараните. Абе Бат Бойко,променяй шибаните наредби, ако си пич и мислиш за софиянци!

  2. Генерал Кобалт
    #6

    Изтрито е съобщението ми за снимката на Първанов пред портрета на Г.Димитров, а са оставени глупостите!Алоу, Медиапул, вие не сте с всичкия си!!!В съобщението ми няма нито една дума, която да накърнява каквито и да било правила!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  3. Ван дер Любе
    #5

    Нещо си се друснал пак с некачествено. Кво общо между г. Димитров и А. Хитлер? Това, че единия е бил див фашист, и е искал да обеси другия, щото му намерили запалка в джоба? Кво общо с държавните имоти? И Райхстага ли не си плаща такса смет? До Мин. на Земеделието се събират едни особени младежи. Мини некоя вечер и им го покажи твойто розово меко дупе. Ще ти го скъсат с удоволствие.

  4. peshkost
    #4

    bravo na Kostadinova:)

  5. Генерал Кобалт
    #3

    Имам удоволствието да ви покажа две снимки, от които се вижда какПРЕЗИДЕНТЪТ ПЪРВАНОВ Е ДЪРЖАЛ В КАБИНЕТА СИ ПОРТРЕТ НА ГЕОРГИ ДИМИТРОВ!!!http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/mailcobalt/my_photosЗасега все още непълната справка, която съм направил за сравнение с Германия, показва, че ако в Германия бившият президент Йонахес Рау, социалист, постави в кабинета си портрет на националсоциалиста Адолф Хитлер, ще бъде осъден на затвор!Засега само показвам снимките. Те са от изданието на "24 часа" от 19.11.2001 г., бр. 315/3680. Работата по темата ще продължи с публикуването на по-голям материал по въпроса.

  6. Фотограф
    #2

    Защо не си сложи и Ленин и Сталин?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.