Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За първата законодателна дейност на парламента

17 коментара
За първата законодателна дейност на парламента

Още преди да започне обсъждането на премиер или правителство, парламентът прие промени в Закона за чужденците. Една от промените е свързана с европейската интеграция и необходимостта определени рестрикции върху чуждите граждани да не се отнасят за гражданите на ЕС. Според друга промяна чужденците, с изключение на гражданите на страните членки на ЕС, ще попълват в адресна карта при влизане в България целта на посещението си и адреса, на който ще пребивават.

Промените бяха обсъдени от временна комисия в парламента, тъй като все още не са избрани постоянни комисии и беше гласувана на следващия ден.

Трудно е да се намери причина и основание, поради което точно този закон да се приеме толкова бързо и спешно, дори още преди да е приет правилник за работа на парламента. В допълнение, прекаленото бързане възпрепятства извършването на оценка за ефектите от закона, която евентуално да бъде взета под внимание от народните представители.

Доколкото една от промените е чисто техническа и произтича от Европейското споразумение за асоцииране, което вече е ратифицирано от българския парламент, нейното приемане не би могло да се оспорва. Тъй като Европейското споразумение за асоцииране е влязъл в сила нормативен акт с по-висока сила от закона, тази норма де юре вече е част от българското право.

Изискването за попълване на адресна карта от чуждите граждани, обаче, е нещо, което задължително трябва да се обоснове преди да се приеме. Единствено, ако ползите от попълването на такава карта на границата са по-големи от разходите, такава промяна трябва да се приеме.

По повод на адресните карти в обосновката на закона четем “Предвидените промени са в съответствие с чл. 5, буква “в” от Шенгенската конвенция, съгласно която при необходимост чужденците представят документи, които потвърждават целта и условията на пребиваване. Въвеждането на изискването за адресна регистрация на граничните контролно-пропускателни пунктове е обосновано и от необходимостта от предприемане на по-ефективни мерки за упражняване на административен контрол на чужденците, които влизат и пребивават на територията на страната.

Очевидно, единствената обосновка за въвеждане на адресни карти според вносителите на поправката в закона, е предприемане на по-ефективни мерки за упражняване на административен контрол на чужденците. Вероятно целта е полицията да разполага с данни къде живеят съответните чужденци и с каква цел те са в страната, за да може по-лесно да се бори с престъпността сред тях. Въпросът е дали с тази промяна се постига споменатата цел?

В момента изискването е чужденците да декларират местопребиваването си до 5 дни след влизането си в страната пред съответното районно полицейско управление, както и пред Служба за административен контрол на чужденците. Може да предположим, че полицейските служби смятат сегашната система за неефективна, защото не всички чужденци декларират местопребиваването си в полицията и ако някой от тях е престъпник, полицията трудно може да го открие.

Новата система, обаче, по никакъв начин няма да промени това обстоятелство. Ако един престъпник иска да се укрие, при влизане в страната той ще попълни адресната карта, като посочи неверен адрес. Или ще посочи верен адрес, но след това ще го смени. В крайна сметка полицията отново няма да е наясно къде се намира съответният престъпник. Следователно точно за престъпниците, от които полицията се интересува, няма да има информация. С други думи, трудно е да се види какъв е положителният ефект от новата система на деклариране.

От друга страна, попълването на адресни карти на границата е разход на време и усилия за чужденците, които пристигат в страната. Те ще трябва да напишат точния адрес, на който ще пребивават – нещо, което част от тях не знаят, особено ако са туристи. Като имаме предвид, че България годишно се посещава от около 7 милиона чужди граждани, можем да си представим, че агрегираният разход по попълване на адресни карти няма да е малък. Не е маловажен и фактът, че опашките по границите ще се увеличат поради въвеждането на попълване на адресни карти, а това няма да прави добро впечатление на влизащите в страната.

Има страни, в които се прилага подобна практика на попълване на адресни карти – пример за това е Русия. В други, обаче, няма такова изискване. В Ирландия, например, няма изискване за попълване на адресна карта на границата, а регистрация в полицията е необходима само за чужденци, които пребивават в страната над три месеца.

За да се оправдае въвеждането по-затормозяващ и бюрократичен режим, какъвто всъщност представлява попълването на адресни карти на границата, би трябвало да има солидни аргументи и обосновка. Тъй като такива аргументи няма, промяната в закона за чужденците е неоправдана.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. И. Иванов, Швеция
    #19

    Причината за възстановяването на отменения сталинистки адресен режим, е че Симеон Сакскобургготски напълни МВР (започвайки от министъра му и главния му секретар) и безбройните специални служби със сталинисти и кадесари. На тях им е необходимо да знаят всичко за всеки, което могат да научат единствено, ако знаят къде се установява даден човек. По комунистическо време им бе необходимо за да изпълняват службата си на пазената угояваща ги комунистическа върхушка. Днес са им необходими за оказване на

  2. И. Иванов, Швеция
    #18

    Блъф номер едно: Шенгенската конвенция се изпълнява не с деклариране на адрес на пребиваване на чужденеца на границата, а с попълване на отговор във формуляра на молба за получаване на българска виза и представяне на документи, които потвърждават целта и условията на пребиваване в българско посолство или консулство в родината на чужденеца. За малкото страни с безвизов режим за посещения в България, Шенгенската конвенция се изпълнява не с деклариране на адрес на пребиваване на чужденеца на границата,

  3. Чичата
    #17

    Идиоти за България са създали сайтИдея за България. Сборище на откачалки и стари моми.

  4. ИДЕЯ ЗА БЪЛГАРИЯ
    #16

    ПРИЗИВ ПРИЗИВ ПРИСЪЕДИНЕТЕ СЕ КЪМ НАС!Гореща молба към всички наши съмишленици за разпространение на сайта www.ideazabulgaria.orgНа 28.7.2005 г. в България се надигна айсберга на пълната институционална и парламентарна криза-това е ЛИЦЕТО НА НАЦИОНАЛНАТА КАТАСТРОФА, в която страната се намира в последните години .С това настъпва и края на мастодончетата в българското политическо пространство, родени в т.н преходен период на България и носители на рахитични псевдо десни и леви идеи. На тяхно място

  5. Антон
    #15

    Би било целесъобразно и гражданите на държавите от НАТО да не попълват анкетни карти. Става жвъпрос за САЩ И Канада.

  6. Be@sT
    #14

    Предполагам, ще се съгласите,че това е все пак е само един форум.Никой в България не се интересува,от позицията на гражданите.Използвампреднамерено думата позиция.Тотално Информационно Обгазяване.Не се диша.ЗЛА ВОНЯ,която кристализирапо хладаната кожа на полумъртвите ни тела.

  7. БГ
    #13

    Всеки чужденец, който влиза на територията на САЩ, попълва формуляр, в който отбелязва времето на престоя си и точен адрес, на който ще бъде по време на престоя си. Освен това задължително минава на интервю със служител на Имиграционната служба, където обяснява причината за посещението си, при кого ще отседне и на чии разноски е в САЩ. Това е процедура, която съществува от години, едва след 2001 г. беше въведена и допълнителна мярка - снемане на пръстови отпечатъци. От това инвестициите в САЩ и потокът от туристи изобщо не са намалели. Да не говорим, че това е една от най-демократичните държави в света.

  8. Be@sT
    #12

    Сравнението е неуместно и прозрачно.НЯМА ПАРИ ЗА ХАРЧЕНЕ ЗА БЕЗМИСЛЕНИПРОЦЕДУРИ.САЩ са богата демокрация и как си харчат парите на данъколатците не е наша работа.Има смисъл да говорим за това КАК ЩЕСЕ ХАРЧАТ ПАРИТЕ НЕ БЪЛГАРСКИЯ ДАНЪКОПЛАТЕЦ.И ако не можете да кажетенищо смислено по смисъла на изложеното ПО-ДОБРЕ ,прочетете ДОБРЕ,помислете ДОБРЕ,или НАЙ-ДОБРЕ идете да живеете на (тук използвам нецензурни думи,които няма да напиша отуважение към форума),по подразбиране в САЩ например.

  9. Be@sT
    #11

    Сравнението е неуместно и прозрачно.НЯМА ПАРИ ЗА ХАРЧЕНЕ ЗА БЕЗМИСЛЕНИПРОЦЕДУРИ.САЩ са богата демокрация икак си харчат парите на данъколатците не е наша работа.Има смисъл да говорим за това КАК ЩЕСЕ ХАРЧАТ ПАРИТЕ НЕ БЪЛГАРСКИЯ ДАНЪКОПЛАТЕЦ.И ако не можете да кажетенищо смислено по смисъла на изложеното ПО-ДОБРЕ ,прочетете ДОБРЕ,помислете ДОБРЕ,или НАЙ-ДОБРЕ идете да живеете на (тук използвамнецензурни думи,които няма да напиша отуважение към форума),по подразбиране в САЩ например.

  10. Observer
    #10

    Zashto pak triabva da priemame vsiakakvi glupotii na momchenzata ot SDS. Ochevidno e che tozi mladej iska da kaje neshto bez da e naisno kakvo. Ako iska da se uprajniava neka da pishe za dalga ili budgeta. Pravnite vaprosi i sigurnostta da ostavi za juristite.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.