Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За похитената градина и паметникът-натрапник

11 коментара
За похитената градина и паметникът-натрапник

До Освобождението на мястото на бъдещата Княжеска градина в София има ливада, заблатявана от водите на "Градската вада" (Крива река). Тази река е идвала откъм ул. "Солунска", наводнявала е блатата около Народния театър и се e вливала в Перловската река. През зимата тя замръзва и за изумление на местните шопи някои дипломати и по-първите софиянци организират музикални увеселения и пързаляне с кънки.

По идея на княз Батенберг градският градинар Карл Бетц създава там първата зеленчукова и овощна градина и построява четири павилиона за цветя, по-късно оформена като Ботаническа градина.

С пристигането на княз Фердинанд градината става център за култивиране на нови растителни видове и блестящи градинари и ботаници, като Люсиен Шевалас, Жул Лошо, Йосиф Фрай, Жан Моризе, Антон Краус, Йосиф Цоликофер и Йохан Келерер, я развиват и създават първия алпинеум с няколко хиляди редки видове.

От 1891 г. със средства на княза в градината е организиран зоопарк. Две години по-късно арх. Фридрих Грюнангер добавя цветни оранжерии, а арх. Георги Фингов построява ограда от лети чугунени решетки и каменни стълбове в стил сецесион.

Проектът на великолепния български архитект Никола Лазаров за изграждане на царски дворец в градината и доосмисляне на нейното пространство не е реализиран, поради избухването на Първата световна война.

През 1936 г. със средства на царското семейство арх. Любомир Нейков и арх. Тодор Горанов изграждат "царска детска градина" с лабиринт, басейн, летен и детски театър за 600 деца, малък медицински пункт, с алпинеум и цветен кът с цветя от Мала Азия, Кавказ, Пирин, Рила и Родопите.

Две великолепни къщи (на Яблански и Сармаджиев, понастоящем сграда на турското посолство), увенчават осите на основните алеи на Княжеската градина.

Както се вижда всяко поколение внася в градината по нещо ново, ценно, европейско по смисъл.

С много труд и фантазия е оформено уникално градско преддверие, "зелен" подиум, който снема Витошката панорама в центъра на София.

Така Княжеската градина се превръща с годините в символ на градската модерност, на който Европа отговаря със симпатия!

Сривът в паметта и историята започва със съветската зенитна батарея, разположена в градината, откъдето с халосни залпове са отбелязвани победите на Червената армия.

Разрушена е и оградата, за да се появи по-късно като ограда на резиденцията в Лозенец.

Когато е обявен конкурс за паметник спечелилият проект е за Арка на победата, изцяло в европейски стил и дух, но конкурсът е анулиран, за да се възложи изграждането на настоящия паметник.

Подменено е и името на градината, която се отбелязва като Градина на паметника на Съветската армия, а нейните входове и алейното разположение са изцяло подчинени на него.

С огромните си плочници и размери Паметникът на Съветската армия е смачкал всичко наоколо. Ако се вгледате по-внимателно, ще видите, че днес в градината нищо не се случва. Хората само преминават през нея, бързайки да излязат от тежката сянка на паметника, а животът кипи извън тази градина.

Единствено децата-скейтъри напомнят за първите кънкьори-дипломати, повикани на помощ от все още дишащата и съпротивляваща се на паметника Княжеска градина.

В крайна сметка паметникът не само превзе и ограби градината, но раздели и обществото ни, а обществените пространства по замисъл събират и привличат хората, а не ги разделят и подчиняват.

Дошло е време да се изпълни решението на Столичния общински съвет (СОС) отпреди 30 години за премахване на Паметника на Съветската армия и решението на СОС отпреди 10 години за организиране на международен конкурс за модернизиране и развитие на Княжеската градина, в която няма място за паметника-натрапник.

*Историята е публикувана на Фейсбук страницата на Вили Лилков. Дълги години той беше съветник в Столичния общински съвет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pietraangelov
    #11

    Цяла България страда от този нерешен проблем. Всичко, което напомня за комунизма, трябва НЕМЕДЛЕНО да бъде демонтирано. Аз не желая моите деца и внуци да гледат тези символи, нито да живеят в съветска губерния.

  2. SILENCE
    #10
    Отговор на коментар #7

    Стига си злоупотребявал като гробаджиите с градинките и детските градини. Прочети № 9, за да знаеш наистина какво е имало там, БЕ, комундел!

  3. Александър Борисов
    #9

    Това беше един парк, богат на големи дървета и открити площадки за игра.Имаше прекрасен алпинеум с поточета,из които газехме.Два истински самолета,двукрилки,един до друг,бяха винаги отрупани от деца.По време на бомбардировките,ги бяха взели за летище и ги бомбардираха! Имаше и локомотив на теснолинейка, голям басейн със съблекалня за най малките,павилион за закуски ,места за игри и т.н. Но ,оградата на тази "Царска градина",както я наричахме тогава,беше един шедьовър на стилът Сецесион! Опасваше я от всички страни,и действаше със цялата си дължина,като едно произведение на изкуството. Разнебитиха я,да си ограждат разни държавни парцели.

  4. Iosif Ivanov
    #8

    След премахванто местото на този паметник на Империята на злото да стане като месстото на мавзолея - хубава, прекрасна градинка, под нея няма да има тунели за бягство, няма наблизо Партиен дом!

  5. rusonefil
    #7
    Отговор на коментар #2

    Защо не строеж? Там е имало детска градина, разрушена, за да се вдига паметник. Но на национален предател като теб стърчащият руски шмайзер е по-важен от детска градина. В това няма никакво съмнение.

  6. Owal
    #6

    Поздрави на Путин и феновете му: https://m.youtube.com/watch?v=_FHngGBaklw

  7. Bлaдo
    #5

    пл(2)ъха предаде матyшkaта си!!! - вече разсъждава за СЛЕД МАХАНЕТО на "паметника"... !!! :-)))

  8. В и К
    #4
    Отговор на коментар #2

    След като бъде премахната грозната купчина, нагиздена със стърчащ автомат, предлагам градина и табелка "Тук ще се танцува".

  9. SILENCE
    #3
    Отговор на коментар #2

    Стига с тези мокри сънища, БЕЕЕ!

  10. т€еритория на Мики Маус
    #2

    След махане на паметника предвиждат приватизация на градинката и строеж

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.