Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За пръв път в медийния съвет ще има гражданска квота

0 коментара

Неправителствените организации ще имат свои представители в съвета за електронни медии (СЕМ), заедно с тези на парламента и президента. Това предвижда последният най-нов проектозакон на НДСВ и ДПС, обсъден днес от лидерите на парламентарните им групи Пламен Панайотов и Ахмед Доган.

Предпоследният нов проектозакон на мнозинството предвиждаше да има два отделни съвета за частните и обществените електронни медии, както и орязване на президентската квота. Проектът на царския депутат Иван Павлов до днес така и не е внесен в деловодството на парламента, но пък събра маса критики на базата на публикувания идеен проект в сайта на медийната комисия.

Пръв доц. Георги Лозанов - член на настоящия СЕМ, даде идеята за гражданска квота в съвета. Тя беше подкрепена и от президента Георги Първанов, който беше силно обезпокоен от намаляването на неговата квота за сметка на парламентарната.

Създаването на гражданска квота ще промени състава на СЕМ, което може да доведе до смяна на генералните директори на БНТ и БНР, обясни днес шефката на медийната комисия в парламента Милена Милотинова. Тя обаче посочи, че новият закон "не визира смяна на генералните директори, няма такъв изричен текст". Според нея НДСВ и ДПС не са обсъждали днес смяната на Кирил Гоцев от шефския пост в БНТ.

Конфликтите между Милотинова и Гоцев текат вече почти година - откакто смятаният за протеже на бившия премиерски съветник Стоян Ганев кандидат за шефския пост в телевизията Кирил Гоцев бе избран вместо Димитър Цонев. На поредица от заседания на медийната комисия Милотинова критикува Гоцев за драстичния спад на приходите в БНТ поради лошата телевизионна програма. Гоцев пък се оплака от Милотинова на президента и шефа на парламента, като я обвини, че има интереси в рекламата.

Милотинова очаква до края на другата седмица новият проектозакон да е готов окончателно. От мнозинството днес не казаха какво точно ги е мотивирало да променят позициите си по един толкова съществен проблем, какъвто е допускане на неправителствени представители в СЕМ.

Експертната общност се изказа против предишния проект на НДСВ и ДПС, който предвиждаше два регулаторни органа. Според доц.Весела Табакова от Центъра за независима журналистика и преподавател в СУ, при разделянето на СЕМ има вероятност от създаването на двойни стандарти и противоречия в регулацията за частните и за обществените оператори.

Най-вероятно причината за промяна в позицията на НДСВ и ДПС е необходимостта на управляващото мнозинство да подобри образа си пред гражданския сектор, предвид приближаващите местни избори и силната загуба на обществено доверие към институциите. Не е за подценяване и мнението, което европейските представители са изразили пред председателката на медийната комисия. Последният доклад на Съвета на Европа за свободата на словото у нас беше критичен към управляващите заради политически уволнения и смени на шефове на държавни медии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.