Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Забележим ръст бележат вносът и износът

1 коментар

Предварителните оценки за търговската активност през първото тримесечие на 2006 година показват, че външната търговия се е развивала по-динамично от съответния период на предната година. Това показват данните на Националния статистически институт за външнотърговското салдо през първото тримесечие на годината, огласени в петък.

Тенденцията за ръст на стокообмена се запазва. В сравнение със стойностните обеми, реализирани през първите три месеца на 2005 г.,  увеличението е с 30% и като абсолютна стойност достига почти 13 млрд. лева. 

Регистрираното в края на м. г. най-голямо намаление за последните четири години на степента на покритие (cover rate - отношението на стойностния обем на износа към стойностния обем на вноса в % - б.р.) през първите три месеца на т. г. отбелязва отново намаление с 3 пункта в сравнение с индекса за първото тримесечие на 2005 г. 

През първото тримесечие  на 2006 г. са изнесени стоки за 5,2 млрд. лв. Спрямо същия период на 2005 г. износът се увеличава с 28,2%. Месечните стойностни обеми на износа през т. г. са по-големи от съответните месечни обеми на  предходната година.

Внесените от началото на годината стоки (по цени CIF) са за 7,7 млрд. лв., но тенденцията вносът да е по-голям от износа се запазва и през разглеждания период и стойността на внесените стоки е с 47,5% по-голяма от стойността на изнесените стоки. Спрямо обема на вноса през първите три месеца на 2005 г. вносът през 2006 г. се увеличава с 32,8%.

През всеки от трите месеца на 2006 г. стойността на вноса е по-голяма  от съответните  месечни стойности на 2005 година.

Външнотърговското салдо (износ FOB - внос CIF) е отрицателно и възлиза на 2,5 млрд. лв. По цени  FOB/FOB отрицателното салдо възлиза на 2 млрд. лв.

През последните години като основен партньор на България при износа се налагат Италия, Турция, Германия и Гърция. Като значими наши партньори се очертават и Белгия, Франция, Румъния, Испания, САЩ и Сърбия. През първите месеци на 2006 г. за тези 10 страни са изнесени над 62% от българските стоки.

При вноса през 2006 г. основни партньори на България са Русия, Германия и Италия. Стойността на внесените от  тези страни стоки е 41% от общия внос на България. Вносът от Русия се увеличава с над 2 пъти в сравнение с първото тримесечие на м. г. Освен посочените 3 страни значителен внос е реализиран и от Турция, Гърция, Франция, Китай, Украйна и Румъния. От тези страни са внесени 68% от стоките. 

И тази година се запазва тенденцията основен търговски партньор на България да е Европейският съюз (25 страни). Половината от стокообмена на страната е с ЕС,  58% от стоките, които изнася България, са насочени за Общността, а 44% от внесените у нас стоки  са от страните членки. И през 2006 г. основните търговски партньори на нашата страна, в рамките на ЕС, са Италия, Германия и Гърция. Тези три страни  формират 53,2% от износа на България за ЕС и 55,8% от вноса. Външнотърговското салдо с Гърция е положително,  вносът от Германия е с над 80% по-голям от българския износ за тази страна. Стокообменът с Италия  е балансиран. Общото салдо на България с Европейския съюз е отрицателно и  възлиза на 360 млн. лева.

През 2006 година спрямо 2005 г. стокообменът със страните от ОНД се е увеличил с около 75%, като износът нараства със 17,1%, а вносът  с 81,3%. Запазва се тенденцията на дисбаланс в търговския обмен и само за три месеца отрицателното салдо на България с тези страни  надхвърли 1,8 млрд. лева. За основните ни търговски партньори от ОНД Русия и Украйна  се наблюдава  увеличение на износа за Русия с 26,8%, а за Украйна с 33,5 %.

Износът за съседните на България страни за първите месеци на  2006 г. се увеличава в сравнение с 2005 г. за: Сърбия  – с 58,9%, Македония – с 33,2%, Турция – с 19,6%,    Румъния – с 17,5%,  Гърция – с 14,2%.

Увеличава се вносът от: Сърбия  – над 2 пъти,  Македония – с 97,5%, Румъния – с 65,2%, Турция - с 39,2% и  Гърция – с 15,3%.

Стокообменът на България със страните от ОИСР показва тенденция на увеличение – на износа с 16,3%, а на вноса с 35%.

В тази икономическа зона най-голям е износът за Турция 509 млн. лева. а внесените от тази страна стоки са за 485 млн. лева.

Активизирането на стокообмена с Китай през 2005 г. се запазва като тенденция и в началото на 2006 г., износът се увеличава с над 50%, а вносът с над 30%. Вносът на китайски стоки е над 17 пъти по-голям от нашия износ за тази страна.

Експортът на България, разпределен според Стандартната външнотърговска класификацията не отбелязва съществени изменения във формираните дялове в  сравнение с предходната година.

С изключение на групите „Безалкохолни и алкохолни напитки и тютюн” и „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход” всички останали групи отбелязват нарастване спрямо предходната година. Най-значително е увеличението при горивата над 2 пъти, главно от двукратното увеличение на износа на нефтопродукти, с над 20% е повече и изнесената електроенергия.

Износът на машини, оборудване и превозни средства се увеличава с 49%, като износът на радио-телевизионна и далекосъобщителна техника е по-голям с 40%, а на енергогенериращи машини и оборудване и електрически машини и апарати – с над 30%. Стойността на изнесените обработени изделия се е увеличила с 18,4%. От тази група  най-чувствителен ръст има износът на каучукови изделия – 59,2%. Повече са и изнесените количества  цветни метали – 45,1%, кожени изделия и продукти от неметални минерални суровини – с над 30%.

С над 10% е нараснал износът на храни и животни, химични продукти и готови изделия. С над 30% се е увеличил износът на житни растения и живи животни. Ръстът на групата химични продукти е резултат преди всичко на увеличения износ на  пластмасови изделия с над 50%, както и на пластмаси в първични форми с близо 38%, с почти една трета се е увеличил износът на химични вещества, а с над една четвърт на лекарства. През първото тримесечие над два пъти е нараснал износът на прецизни и контролни уреди и апарати.

Структурата на вноса се запазва близка до формираната от предходната година. Най-голям е делът на внесените стоки от групите „Машини, оборудване и превозни средства”  и „Минерални  горива”, като тези групи имат и чувствително увеличение спрямо първото тримесечие на м.г. – при машините с над 20%, а при горивата с 95%, главно поради двукратното увеличение при вноса на нефт, което е повлияно в голяма степен и от по-високите цени на тази суровина.

При машините се наблюдава чувствителен ръст на вносът на телекомуникационна техника – с една трета. С една четвърт е по-голям вносът на автомобили. С над 20% е увеличен вносът на машини и оборудване с общо предназначение и металообработващи машини.

През първите три месеца на годината в сравнение със същия период на м.г. са внесени с над 40% повече млечни продукти и с над 39% месо и месни продукти. Вносът на храни за животни се увеличава с над 30%.  С 68% е увеличен вносът на маслодайни семена и плодове, а с над 45% вносът на метални руди и суров каучук. Значителен ръст се отчита и при вноса на благородни и цветни метали – 76,6%. С над 55% е нараснал вносът на стоки от групата на санитарно оборудване, котли и радиатори за отопление, а близо с 48% на мебели. Около една четвърт е по-голям вносът на медицински, оптични и контролни уреди и апарати. Над 20% е нарастването при групата разни готови изделия и фотографски и кинематографски апарати, оборудване и продукти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Zainteresovan
    #1

    Zashto nikude ne se posochva koj e iztochnikut na dannite ?I koj pravi ozenkata - instituta po stukmistika ili njakoja platena medijna alabalistikka?Ako ot Turzija, Gurzija,Franzija,Kitaj, Ukrajna i Rumanija sa vneseni 68%, a ot Rusija,Germanija i Italija 41% ot obshtija vnos za 2006 godina, to 9 % nad 100% ot kosmosa li idvat?Njakoj ne moje da smjata.Otrizatelnoto vunshnoturgovsko saldo za 2005 godina, strukturata na stokooborota po strani i stoki nedvusmisleno pokazva na kakuv hal sme i na kude vurvim daje i pri tezi oskudni i sumnitelni po tochnost danni.Jalna ni majka!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.