Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Забраната на еднократната пластмаса у нас може да се забави

0 коментара
Забраната на еднократната пластмаса у нас може да се забави

Забраната за пускане на българския пазар на еднократни пластмасови изделия като чинии и прибори за хранене, сламки и бъркалки, пръчки за балони и клечки за уши, която принципно трябва да влезе в сила от 3 юли, вероятно ще се забави. Причината е, че две седмици преди прилагането на евродирективата тя не е въведена в националното законодателство и сега се работи по наредба на екоминистерството, с която да се регламентират тези забрани.

Документът в момента се съгласува в Министерството на околната среда и водите, но му предстои още едно съгласуване и след това обществено обсъждане, което принципно трябва да трае 30 дни, преди Министерският съвет да приеме наредбата.

Това стана от съобщение на Българската стопанска камара след среща на нейни членове и браншови организации по въпроса с предстоящата забрана с представители на ековедомството.

Евродирективата, приета още през 2019 г., въвежда изисквания към пластмасовите продукти за еднократна употреба, за продуктите, изработени от оксоразградима пластмаса, и риболовните съоръжения. Целта ѝ е значително намаляване до 2026 г. на пластмасовите отпадъци за еднократна употреба, които често не се изхвърлят с кошчетата за боклук и така стават най-големият замърсител на околната среда

Първата стъпка, която на европейско ниво влиза в села от 3 юли, е забраната за пускане на пазара на чинии, прибори за хранене (вилици, ножове, лъжици, пръчици за хранене), сламки и бъркалки за напитки, съдове за храни, съдове и чаши за напитки от експандиран полистирен, включително техните капаци/капачки, клечки за уши, пръчици за балони, всички продукти от оксоразградима пластмаса.

След влизането на наредбата в сила у нас, ще е възможна продажбата на такива изделия, само ако вече са се намирали в търговската мрежа и до изчерпването им.

За пластмасовите съдове за консумация на храна на място или за вкъщи, пластмасовите чаши за напитки и техните капаци се изисква да се предприемат мерки за намаляване на употребата им и да се следи постоянно използването им. Потребителите също така трябва да бъдат насърчавани за отговорно поведение спрямо изхвърлянето на тези отпадъци и за алтернативните изделия за многократна употреба.

За съдовете за напитки (до 3 л) се въвеждат допълнителни изисквания, свързани с трайното закрепване на капачките им. Въвеждат се и нови цели за разделно събиране на бутилки до 3 л – 77% от 2026 г. и 90% от 2030г., и цели за рециклирано съдържание – 25% от 2026 г. и 30% от 2030 г., съобщават още от камарата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.