Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задължителното разделно събиране на стари дрехи да се ускори, настоява текстилната индустрия

0 коментара
В момента контейнерите за стари дрехи са доброволна инициатива

Текстилната индустрия в България настоява за ускорена работа по въвеждането на задължителното разделно събиране на стари дрехи, което според евроизискванията трябва да е факт до 2025 г. У нас обаче то все още е доброволно и само в големите градове и едва 2% от пускания на пазара текстил се рециклират от изхвърляните над 100 хил. тона такива отпадъци. Това се посочва в позиция на Асоциацията за рециклиране на текстил, в която се припомня, че тази индустрия е една от най-замърсяващите околната среда, а в същото време бързата мода създава още и още текстилни отпадъци, които неслучайно се наричат "новата пластмаса".

Производството на текстил отделя повече отпадни води спрямо всички битови нужди на човечеството. Около 20% от глобалното замърсяване на водата е причинено от боядисването и довършителната обработка на текстилните продукти с микро пластмаси. Текстилната индустрия използва 45 млн. тона нефт и площи обработваема земя, които могат да изхранят 80 млн. души.

Всяка година в ЕС се изхвърлят 5 млн. тона текстил, купуваме близо 15 кг текстил годишно, а изхвърляме 11 килограма. Парниковите емисии от този бранш са колкото тези от авиацията, железопътния и корабния транспорт взети заедно, описват от организацията вредното въздействие на тази индустрия.

Ако непотребният вече текстил се изхвърли заедно с битовите отпадъци и се депонира в сметищата, остава там за десетилетия и при разграждането се отделят вредни газове и токсични вещества, които се просмукват в почвата и подземните води. Затова Европа активно насърчава кръговата икономика и разделното събиране на текстил. Целта е текстилът да се използва възможно най-дълго чрез рециклиране, повторно предназначение и повторна употреба.

В България годишно се изхвърлят над 100 хил. тона текстил, което се равнява на пет пъти теглото на Националния дворец на културата. Едва 2% от тях се рециклират, а всъщност между 50 и 70% от събраните дрехи и другите текстилни продукти в Европа са годни за употреба.

От асоциацията посочват, че ако България успее да изпълни евродирективата за задължителното разделно събиране на текстилните отпадъци, през 2025 г. на територията на страната би трябвало да има близо 3 хил. контейнера. В момента сложените доброволно такива и то в градове и квартали, където се очаква да се изхвърлят запазени дрехи, годна за продажба втора ръка, са едва 230 и са разположени в само 20 общини.

Въпреки че специални съдове за стари дрехи има и в големи търговски обекти, а дори фирми отиват на крака да вземат непотребните облекла от дома на хората, все още прекалено малко такива отпадъци се събират. Повечето рокли, панталони, блузи, одеала отиват на сметището.

За да се обърне тази тенденция, текстилната индустрия отдавна настоява за по-активни действия от страна на екоминистерството за въвеждането на системи за събиране на стария текстил, подобни на тези за отпадъците от опаковки.

Към момента задължителни колективни системи за разделно събиране на текстил, като форма на разширена отговорност на производителя, има във Франция, Нидерландия и Унгария. Доброволно създаване на т.нар. организации по оползотворяване има в Белгия. В процес на подготовка за създаване на законодателство за разширена отговорност на производителя, т.е. на организации по оползотворяване, са Швеция, Литва, Латвия, Германия, Италия, Словакия, информират от организацията.

Според нея са необходими допълнителни мерки от държавите за въвеждане на цели за подготовка за повторна употреба и рециклиране на изхвърленит еразделно дрехи. Само така може да се приложи йерархията за управление на отпадъците и отпадъчният текстил да се върне обратно в икономиката, смятат заетите в бранша.

По техни изчисления ако времето на носенето на една дреха се удвои, емисиите на парникови газове ще намалеят с приблизително 44%, в сравнение с производството на нова дреха.

Франция е най-напредналата в това отношение страна. Там от над 10 години се прилага моделът на разширената отговорност на производителя и е достигнат висок процент на оползотворяване – над 50% от пуснатите на пазара нови дрехи се събират и оползотворяват обратно. Това е един от най-високите дялове за цяла Европа, скандинавските страни също имат висок процент на събираемост и оползотворяемост, посочват от асоциацията.

Тя напомня, че у нас в последните години се обсъжда въвеждането на продуктова такса за текстилни изделия, която да се плаща от производителя или вносителя им, както и своето мнение, че от такава трябва да са освободени продажбите на дрехи втора употреба, защото за тях вече такава такса ще е платена у нас или в страните от ЕС. Проектът за такива такси на екоминистерството бе замразен още преди години и преди месеци бе обявено, че се работи нпо нов вариант, но така и не е ясно нито кога ще се въведе, нито точно какъв ще е механизмът на тази такса и задължителното събиране на стария текстил, както и кога ще заработи той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.