Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Половината българи пазаруват дрехи втора ръка

Хем цената е по-ниска, хем качеството – по-високо, твърдят клиентите и масово одобряват рециклирането на текстила

2 коментара
Половината българи пазаруват дрехи втора ръка

През последната една година половината българи са пазарували други втора употреба както от физически магазини, така и онлайн, като причината за това са не само по-ниските им цени, но една трета от хората посочват и по-високото качество спрямо новите текстилни изделия. Данните от първото по рода си социологическо проучване за пазара на дрехи втора употреба и нагласите към рециклирането на ненужни дрехи бяха оповестени от Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба в сряда.

Според представените данни делът на пазаруващите поне понякога дрехи втора ръка е сходен в цялата страна,. Изключение прави единствено град София, където потреблението е с около 8% по-ниско.

Като основен аргумент за покупка на дрехи втора употреба, анкетираните посочват значително по-ниските цени, в сравнение с тези на новите дрехи. Въпреки това, за над 30% от купуващите, причината се крие в качествените, разнообразни и маркови стоки, които се предлагат.

Според проучването 9 от 10 българи одобряват идеята непотребните дрехи да се предават в контейнери и така да намират своето ново приложение. 67% от българите заявяват, че биха изхвърляли ненужните си дрехи в контейнер за текстил, ако има такива. Още 25% са по-скоро склонни да направят същото.

Пазаруващите редовно дрехи от магазини, базари и онлайн магазини за дрехи втора ръка декларират дори по-често своето одобрение към инициативите по многократно използване на текстил. Най-уверени в полезността на рециклирането са по-младите, на възраст между 18 и 29 години. Тяхната липса на привързаност към непотребните дрехи и честата смяна на гардероба ги превръщат в една от целевите групи с най-голям потенциал за успешно привличане към идеята за кръгова икономика, смята организацията.
 
Според председателя ѝ Севдалин Спасов е време обществеността да бъде запозната с ползите от преработването на старите дрехи, екологичния и социален ефект от рециклирането на текстила и факта, че в бранша има много организации и хора с професионално и отговорно отношение към природата и обществото

За изминалата година оборотът на Асоциацията на преработвателите и търговците на дрехи втора употреба е 114 млн. лв., като сумата включва и изнесени стоки за 48 млн. лв. Постъпленията в държавния бюджет от дейността на нейните членове са 14.5 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. tim
    #2

    Това е платена публикация, нали. Никъде по света не се продават толкова много стари дрехи. Причината българите да ги купуват не е високото им качество, нито ниската цена. Причината е, че сме стадо без достоинство и чест.

  2. Калико Джо
    #1

    Навсякъде по света се потребяват дрехи втора употреба. Това хем е екологично, хем икономично, хем позволява за по-интересен гардероб прине много високи разходи за него. Няма лошо.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.