Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задържането на цената на тока сега ще се отрази в по-високи сметки догодина

8 коментара
Задържането на цената на тока сега ще се отрази в по-високи сметки догодина

Средно с 39 на сто са орязани инвестициите за 2005-2007 г. на електроразпределителните дружества в столицата, София област и Плевен, в които чешката компания ЧЕЗ е мажоритарен собственик. От планираните 407 млн.  лв. за трите години те са намалени със 167 млн. лв., съобщи във вторник пред журналисти по време на енергиен семинар в рамките на Техническия панаир - Пловдив Томаш Хюнер, регионален мениджър на ЧЕЗ за България.

Това означава, че собственикът няма да може да вложи необходимите средства за постигане на исканите от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) стандарти за качеството на електроснабдяването, които влизат в сила от януари 2006 г., коментира Хюнер.

В същото време на енергийните предприятия ще се налагат санкции за токови удари, например, или недостатъчно напрежение. Няма да можем да постигнем и ангажиментите си по присъединяването на нови потребители, тъй като не е сигурно, че ще успяваме да покриваме разходите си за електромери, допълни той.

От друга страна, дружествата ще забавят и извеждането на уредите за отчитане на потреблението на границите на имота. Това ще забави намаляването на кражбите на ток, което се води за загуби на енергийните фирми и влиза в крайната цена за потребителите.

Задържането на цените на електроенергията за бита, което в момента прави ДКЕВР, ще се отрази още по-негативно след година върху потребителите, защото няма какво да се лъжем – цените на тока ще се повишават, за да може да отговарят доставките на европейското качество, коментира Хюнер.

Според проучване на ЧЕЗ, направено сред техни потребители в България, 45% от битовите и 58% от промишлените клиенти са посочили качеството на услугата като приоритетна за доставките на ток. Изследването обаче ще се повтори, за да се провери дали абонатите са готови да плащат съответно по-висока цена на електроенергията, призна Хюнер.

При пълното отваряне на енергийния пазар от юли 2007 г. клиентите ще могат да усетят в някаква степен конкуренцията при доставките на електроенергията, каза Зденек Даниеловски, изпълнителен директор на ЧЕЗ Трейд България, което е дъщерно дружество на ЕРП-София област и е лицензирано за търговия с ток. Целта на компанията е след окончателната либерализация в енергетиката да участва на регионалния пазар на Югоизточна Европа и да е конкурент на НЕК в износа на електроенергия. Събира се информация и за потенциалния внос на ток в България, каза Даниеловски. Очакванията са до края на 2006 г. 60% от енергийния пазар да е свободен от държавна намеса, допълни той. В момента процентът е 12-13%, с тенденция до края на годината да достигне около 25%.

Съдът отложи делото срещу цените на тока

Състав на Софийския районен съд отложи за 18 октомври първото дело по граждански иск на Георги Найденов за връщане на надвзети суми за ток, предаде БНР. Искът е срещу държавата за причинени вреди от решението на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за увеличаване на цените на тока от 1 юли 2003 г., което Върховният административен съд отмени със свое решение. В иска си Найденов настоява “Електроразпределение – Столично” да върне надвзетите суми за отминалия период. Делото е отложено, тъй като е било призовано енергодружеството, а не ДКЕВР, която е ответникът по делото. 

В момента ЧЕЗ Трейд преговаря у нас с няколко привилегировани стопански потребители за доставка на електроенергията, но сделки може да има след като ДКЕВР ще произнесе окончателно по цените за пренос, за разпределение, които за пръв път се въвеждат на пазара, и за електроенергия.

Днес регулаторът има закрито заседание, на което трябва да станат ясни всички тарифи за бизнеса и бита от 1 октомври.

От ЧЕЗ Трейд предлагат на ДКЕВР да се променят правилата за свободна търговия с ток и потенциалните потребители да могат да имат директен достъп до мрежата, за да си плащат направо на доставчика договорените количества.

В момента привилегированите потребители  плащат на централата, с която са договорили определените количества ток, и цената за електроенергията, и таксата за пренос, която после се възстановява на оператора НЕК.

До края на 2006 г. ЕРП-ата в България трябва да са разделили дейностите по разпределението и доставката на електроенергията, допълни Даниеловски. Той обясни още, че разделянето на двете дейности в Чехия е било свързано с увеличаване на разходите. Това ще се отрази на крайната потребителска цена на тока, която се очаква да се повиши с 8-9%. 

Лошото е, че разделянето е свързано с преструктурирането на дружествата и освобождаването на персонал, а това трябва да се съгласува с държавата, която е миноритарен собственик в ЕРП-ата, коментира Томаш Хюнер. Все още не е ясно колко служители ще бъдат освободени в резултат на преструктурирането, но при всички положения ще има социални програми за тяхното обезщетяване, каквито прилагаме в Чехия, допълни той.  

Според Хюнер програмата за намаляване на числеността на заетите ще е ясна в средата на следващата година. Съкращенията ще засегнат и трите електроразпределителни дружества, придобити от ЧЕЗ.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stiga s tezi nomera
    #8

    цените на тока ще се повишават, за да може да отговарят доставките на европейското качество

  2. Georgi Angelov
    #7

    Мина не мина година,от както чехите станаха собственици и вече почнаха да съкращават персонал.Социални програми...дрън дрън ярина..крайно време е някой да понесе политическа отговорност за всичката тая гавра с енергетиката на България.Първо не бяха защитени националните интереси по глава Енергетика и хоп затворихме половината АЕЦ.Колко хора знаят,че няма една официална страница документация от EU,в която да се иска спирането на каквито и да е блокове от АЕЦ-Козлудуй.Кой ще каже,сега колко ще поскъпне тока,като изведем въпросните блкокове от експлоатациа...

  3. reader
    #6

    a clandestine operation on the ground.Could be earlier, yet 2006 is the time very much so!!!

  4. orm
    #5

    Аз съм твърд европесимист и поредното доказателство че съм прав е дебата за цената на тока.От ЕС само искат да направим цените европейски, ама си траят като бити п***ли като стане въпрос за доходите.Види те ли те постепенно сами щели да се вдигнат.Защо не го кажат на поляците, които са членове вече доста време и въпреки това близо 40% от тях живеят под границата на бедноста.Явно и нас ни чака същото.Сега ще чакам да ми вдигнат цената на въздуха с някоя еко такса.

  5. Rokambol
    #4

    "Изследването обаче ще се повтори, за да се провери дали абонатите са готови да плащат съответно по-висока цена на електроенергията", призна Хюнер. брей, много умен пък бил този Хюнер. Като чели някой ще се съгласи да плаща повече за ток. Да не се оправдават сега, ами да бяха мислили като купуваха.

  6. XSess
    #3

    Ha taka, kradlivia bulgarin deto obicha da zakusiava elektromerite i da ne plashta, sega shte mu skusat guza s napompani ceni na toka, tia ne sa tuka da ni galiat s perce a da praviat pari na nash grub...Dupe da ti e iako bulgarino, dneska benzina, alkohola i cigarite, utre i toka poskupva...VIVA BESEPE !!!

  7. БСП-ар
    #2

    цената на тока е доста важна - по-важна е дали БСП ще успее да удържи псевдо-договорките си с НДСВ! На този етап всяко повишаване на цената на тока е нещо извънредно спрямо цените в ЕС. Би следвало да има уволнения в т.н. Енерго-Икономическо ведомство (подобна структура не съществува никъде по света!!!

  8. Потребител
    #1

    Как точно ще ни уплашите за в Бъдеще???Подавайте си отставките! Има и по-добри от вас в евнергетиката!!! Дали няма да последва Затвор за някои служители на ДКЕЕР!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.