Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задържането на цените на тока за бита ще създаде проблеми в бъдеще

26 коментара
Задържането на цените на тока за бита ще създаде проблеми в бъдеще

Задържането на цените на електроенергията за бита може да доведе до трудности в поддържането и модернизирането на мрежите ниско напрежение. Това посочи пред кръгла маса за ценообразуващите фактори в енергетиката, организирана от Българската браншова камара на енергетиците, Иванка Диловска, директор дирекция "Енергийна стратегия" в Министерството на икономиката и енергетиката /МИЕ/.

Особеното в българския енергиен пазар е, че докато цената на енергията за населението в ЕС е с 40 процента по-висока от цената за индустрията, то в България цената за населението е с по-малко от 20 процента по-висока от цената за индустрията, коментира Диловска. Според нея това означава, че до известна степен индустрията понася ценовите тежести.

От друга страна се налага изводът, че с регулираните цени на електроенергията за

населението ние не позволяваме да се инвестира достатъчно в мрежите ниско напрежение и това може да ни създаде проблеми в бъдеще, каза Диловска.

В момента вече се усеща намаленото потребление на енергия в резултат на кризата и е възможно цените на енергията да паднат до краткосрочните горивни и оперативни разходи, посочи Диловска.

Тя отбеляза, че в дългосрочен план не можем да очакваме, че цената на енергията, произведена от стандартните енергийни източници и полезни изкопаеми ще намалява, защото тези енергоресурси ще бъдат изчерпани в природата до две поколения напред и тяхното добиване ще става все по-трудно.

Втората причина за повишаването на цените е политиката на ЕС за търговия с вредни емисии. Диловска каза, че българските въглища емитират 50 процента повече въглероден двуокис от чуждите изкопаеми ресурси поради своя специфичен състав. Поради това, ако за Европа въвеждането на търговия с емисии ще доведе до увеличаване на цената на енергията от въглища с около 50 процента, то за България този процент ще бъде удвоен, посочи тя.

Диловска посочи, че по оценка на експерти на ЕК, от въвеждането на европейската енергийна стратегия и политика в България цената на електроенергията ще се повиши с 19 процента до 2020 г., но тъй като страната има голям потенциал за внедряване на енергоефективни мерки, то това увеличение може да бъде намалено на 10 на сто.

Трябва да внимаваме с въвеждането на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ) и една от задачите на регулатора ще бъде да ограничава тяхното навлизане, така че то

да не предизвика резки ценови скокове и да не доведе до бариери и проблеми пред индустрията и хората, подчерта в доклада си Диловска.

Енергията, произвеждана от ВЕИ има много предимства - че няма вредни емисии, че ресурсите не се изчерпват и се намират навсякъде, така че не се създава зависимост от внос, но има друг голям недостатък - че цената ѝ е много висока. Според Диловска изходът е мощностите от ВЕИ да навлизат постепенно в енергийната система, за да не доведат до рязко повишение на цените. Пред журналисти Диловска поясни, че

България може да постигне заложените в енергийната стратегия 16 процента енергия от ВЕИ, ако се прилагат по-евтините технологии за производство на зелена енергия, а именно - от биомаса, вода и вятър. Соларната енергия е най-скъпа.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. doko
    #27

    Tazi pak koia e? Niakoia specialistka iavno, expert? Moeto momiche - nedei govori za el energiata v EU tai kato v mnogo ot darjavite tam cenata na energiata e = ili poniska ot tazi v BG.Aide stiga s tezi tapi intervuta na suljo i puljo, koito davat "kompetentni" mnenia bez da znaiat za kakvo stava vapros

  2. Загорски
    #26

    Явно си личи че Диловска е на хранилка в ЧЕЗ. Да не говорим, че мненията и са крайно противоречиви едно с друго.

  3. живия Илия Павлов
    #25

    В БГ всеки сульо и пуль дава мнение.В другите държави от ЕС не получават 120 евро заплатанеуважавана от мен г.....о.

  4. 4i4o
    #24

    Цени европейски,заплати Африкански,безумни политици сътвориха тъпотии.От тази каша няма да можем да се измъкнем още дълго.

  5. живия Илия Павлов
    #23

    Можем като на предстоящите избори отидем масово до урните и преди да пуснем билютината да мислим със сивото си веществоа не с меките си задни части.

  6. Пеню
    #22

    Диловска: Стандартно токът е три пъти по-скъп от газа и топлото. и още:У нас все още няма потенциал да се мисли за увеличаване на цената на тока .Но има, има.Потенциала на енергийната мафия за увеличаване цената на тока е безграничен.

  7. Пеню
    #21

    Попитайте Гугъл за Иванка Диловска и ще намеритемного материал.

  8. 1
    #20

    едно не мога да разбера- парното за софианци се намалява, а токът за цяла България се увеличава, що ли е така?

  9. ХИМИК
    #19

    Ако г-жа Диловска е точно цитирана, то казаното от нея е свидетелство за ужасяващата й НЕКОМПЕТЕНТНОСТ в областта на енергетиката. За какво става дума?„българските въглища емитират 50 процента повече въглероден двуокис от чуждите изкопаеми ресурси поради своя специфичен състав”Наверно г-жа Диловска има предвид, че нашите въглища са с по-ниска калоричност от „чуждите” поради което за производство на единица ел.енергия, ние ще изразходваме повече въглища отколкото изразходват те. Това наистина е

  10. ХИМИК
    #18

    (По-долу казах „почти еднаква”, защото ако нашите въглища съдържат особено големи количества карбонатни скални материали, то при тяхното термично разлагане, емисията на въглероден двуокис леко ще се повиши, но точните разчети показват, че повишението не може да бъде над 10 %)От къде тогава ще се появят тези „50 процента повече въглероден двуокис”, за които говри Диловска??? Такова твърдение може да бъде плод на НЕКОМПЕТЕНТНОСТ, или опит за съзнателно манипулиране на общественото мнение. Което

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.