Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задава се нов сблъсък за специалните служби

Атанас Атанасов предлага нови шефове и независим контролен орган

10 коментара
Атанас Атанасов и Кирил Петков в парламента, сн. БГНЕС

Реформата на специалните служби ще е един от приоритетите на "Продължаваме промяната – Демократична България" за новия парламентарен сезон, като отсега се очертава нов сблъсък по темата с другите две формации ГЕРБ-СДС и ДПС, които подкрепят правителството.

Миналата година лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и парламентарният шеф на ДПС Делян Пеевски бламираха исканата от ПП-ДБ реформа в сектор "Сигурност". Преди откриването на първата сесия на парламента за тази година, депутатът от ПП-ДБ Атанас Атанасов   предложи осем конкретни стъпки за реформата в поредна заявка за реализирането ѝ. 

Предвижда се промяна на процедурата за назначаване на ръководителите на спецслужбите, което да става с решение на парламента по предложение на министър-председателя. По този начин се заобикаля необходимостта от указ на президента.

Атанасов предлага "кадрови реформи", както и създаването на цивилен независим надзорен орган, който да следи за законосъобразната дейност на службите и да предотвратява злоупотреби с власт.

Политическите сблъсъци около спецслужбите показват съвсем ясно, че към момента те са под същия контрол, под какъвто е и правораздаването - на Делян Пеевски и Бойко Борисов.

Още в края на миналата година Борисов каза, че освен ГЕРБ и ПП-ДБ, ДПС ще има една трета "тежест" при предстоящите назначения на нови състави ругулаторите, но освен това и в спецслужбите.

Затова и ПП-ДБ нямат особен шанс да се преборят кадрово за кадрово надмощие в тях. Но това не означава, че не трябва да се положат основите на реформа, която с времето да засили професионалния капацитет на службите и да ограничи руското влияние в тях.

Секторът е арена на не един сблъсък и то не само в рамките на т.нар. "сглобка". Така например, заради съпротивата на президента Румен Радев, премиерът Николай Денков не успя да освободи шефа на ДАНС Пламен Тончев, след като контраразузнаването изигра основна роля в активното мероприятие за отпадането на машинниия вот в първия тур на местните избори.

Нещата не потръгнаха гладко и за парламентарната комисия за контрол на сепцслужбите.

Нейният председател Атанас Атанасов бе принуден да подаде оставка миналата година, след като предложената от него реформа на службите и сливането на цивилното и военното разузнаване беше отхвърлена от ГЕРБ и ДПС, макар Делян Пеевски първоначално да се изказа в подкрепа на идеята.

Впоследствие реформата на ПП-ДБ в службите се сведе до смяна на хората на Радев, но отново не получи подкрепата на ГЕРБ. 

Отхвърлената идея за сливане на цивилното и военното разузнаване не фигурира сред сегашните предложения на Атанасов.

Атанасов коментира, че част от предизвикателствата, пред които са изправени българските специални служби, са "липсата на ефективен контрол и отчетност, дефицита на надеждни източници на информация, злоупотребата с информация, съперничеството и конфликтите между различните служби, недостатъчното финансиране и оборудване, ниското доверие на обществото и неспособността за адаптация към динамичната международна среда".

Кадрови промени

Сред предложенията на Атанасов са "кадрови реформи и професионално обучение, развиване на професионалния капацитет, психологическата устойчивост и мотивацията на служителите, насърчаване на професионализма и интегритета".

Смяната на шефовете на службите обаче среща съпротива от страна на ГЕРБ, ДПС и президента Румен Радев. ГЕРБ неколкократно обвини ПП-ДБ, че целта ѝ е да бъде назначен депутат от ПП за шеф на ДАНС.

Шефовете на службите бяха назначени от служебния премиер Стефан Янев и президента Румен Радев през 2021 година.

Ефективен контрол

Атанасов предлага да се упражнява ефективен контрол от цивилен независим надзорен орган, който да следи за законосъобразната дейност на службите и да предотвратява злоупотреби с власт.

Към момента парламентарната комисия за контрол на специалните служби на практика е единствената форма за гражданско контрол в сектора, като тя заседава при закрити врата.

Осем стъпки на реформата

Атанасов предлага 8 конкретни стъпки на бъдещата реформа:

1. Стратегическо планиране и оценка - изработване на подробен анализ на текущата структура, дейност и ефективност в работата, изготвяне на стратегически план за реформи, който да определя целите, приоритетите и начините за постигането им.

2. Законодателна реформа - актуализиране на законодателството, регламентиращо дейността на специалните служби и привеждането му в съответствие с Конституцията, демократичните ценности и правата на гражданите.

3. Кадрови реформи и професионално обучение, развиване на професионалния капацитет, психологическата устойчивост и мотивацията на служителите, насърчаване на професионализма и интегритета.

4. Въвеждане на технологични иновации, интегриране на съвременни технологии и подобряване на оперативно-техническите възможности, при строги гаранции за спазването на правата на гражданите.

5. Упражняване на ефективен контрол от цивилен независим надзорен орган, който да следи за законосъобразната дейност на службите и да предотвратява злоупотреби с власт.

6. Засилване на сътрудничеството, координацията и обмена на информация с други държавни органи и с международните партньори.

7. Създаване на механизми за обжалване на актовете на специалните служби, които да защитават правата на гражданите.

8. Комуникация и информиране на обществото, повишаване на прозрачността в дейността на службите, активно включване на обществеността в диалога за балансиране между опазване на сигурността и гражданските свободи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #10
    Отговор на коментар #6

    За да искаме малко повече доверие е необходим и малко повече мозък в главите на булгар пипъл. 2/3 от депутатите в НС са проруски. Евроатлантизмът им е в погледа към евросредствата единствено.

  2. Milenca
    #9

    Башибозукът с огромните заплати се пази от: 1. Президентството и лично от Румен Радев; 2. ГЕРБ и Бойко Борисов; 3. ДПС и Пеевски и Доган 4. И разбира се от останалите проруски бок-луци.

  3. John Doe
    #8

    И най-важното: задължителни полиграфски тестове за всички служители на ДАНС и останалите служби и ведомства с достъп до национална и съюзническа класифицирана информация. Полиграфските тестове трябва да са периодични и внезапни без предизвестие, да бъдат администрирани от специализирани полиграфски екипи извън командването на ДАНС и съответните проверявани структури, и да покриват всички възможни зависимости, вкл. корупционни, от чужди разузнавания, политически (в т.ч. русофилски, от разни паравоенни или религиозни влияния) и финансови.

  4. John Doe
    #7

    Сега ще лъсне истината кои са къртиците на Путлер сред българските политици. Всеки, който крепи сегашното ръководство на ДАНС, работи за Путлер и еврАзия, а не за България и Европа.

  5. Обектив
    #6

    Крайно време е да се постигне най-малкото баланс между представителите на санкционираните по "Магнитски" и представителите на ПП-ДБ в службите, ако искаме САЩ и ЕС да ни имат поне малко доверие !

  6. Тодор Пънаров
    #5

    България е зле защото това със службите, което все още не може да започне, трябваше да стане преди 33 години. 33 години службите правиха манипулации и в политиката и бизнеса се пускаха само верни на статуквото и Кремъл хора. Хората които искаха истинска демокрация бяха репресирани, заплашвани и убивани, което направи посткомунистическото общество с всичките му недъзи и подчинено на Кремъл.

  7. Sgt. Pepper
    #4
    Отговор на коментар #3

    Лъже-генерал Атанас Атанасов НИКОГА не говори нещо различно от празни приказки и глупости. А като гледам колко малко косми са останали на жабешката му глава, заключавам, че и шмайзерът ти е нефелен.

  8. Ощавен маркиз
    #3

    Генерал Атанас Атанасов НИКОГА не говори празни приказки, и особено ГЛУПОСТИ... Затова съм му фен, и то от доста-доста годин насамка. Ще кажа само една приказка: Ако косъм падне от главата на "генерал-жаба", ше се наложи да се среШТнете с ощавенийо ми шмайзер; което не ви го преПУТръчвам. Хо-хо.хо.

  9. Мюнхен
    #2
    Отговор на коментар #1

    Човекъът от списъка "Магнитски" продължава да кадрува: в службите, съда,прокуратурата, администрацията, държавните фирми. Особено осезателно е присъствието му в съдебната власт. Във всички т.нар."конкурси" присъства дългата ръка на наМагнитения политик. В новия закон за съдебната власт трябва да се премахнат "конкурсите", да се въведе детектор на лъжата, тест за интелигентност, събеседване, присъствие на хора от ЕК. Същото и със службите, там е пълно с руски хора.

  10. Bлaдo
    #1

    ... може би неКОЙ пак е предложил пЭЭвски...? :-)))

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.