Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задават се сложни преговори за формиране на ново иракско правителство

0 коментара

Представители на доминираната от шиитите коалиция, която спечели изборите в Ирак, заявиха, че искат в новото правителство да бъдат представени всички иракчани.

Висш представител на доминираната от шиитите коалиция, която получи близо половината от гласовете в първите иракски многопартийни избори, призова за национално единство в изграждането на новата държава. Адел Абдел Махди, който е фаворит за министър-председателския пост в преходното правителство, заяви, че Ирак е ранен и сега е моментът всички да работят заедно за излекуването му.

Али ал Баяти, представител на Върховния съвет за ислямска революция в Ирак - една от главните партии в коалицията, заяви за ББС, че сунитите биха могли да запазят министерските си кресла в правителството и да заемат редица други постове в изпълнителната власт.

Коалицията от шиитски партии, подкрепяна от духовния водач на шиитите в Ирак аятолах Али ал Систани, е получила почти 48% от подадените на 30 януари 8,5 млн гласа, бе обявено в неделя.

Главната кюрдска коалиция е на второ място с почти 25% от гласовете и кюрдите настояват техният лидер Талабани да бъде избран за президент.

Партията на временния премиер Ияд Алауи е трета с по-малко от 14% от гласовете.

Американски представители настояха, че иракчаните, които не са избрани или не са участвали в изборите, трябва да се включат в политическия процес.

Според представители на избирателната комисия, резултатите ще станат официални след три дни, през което време ще се разглеждат жалбите за нередности.

Незначителното предимство, спечелено от шиитската коалиция на иракските избори, почти със сигурност ще доведе до съставянето на слабо правителство, неспособно да прокарва кардинални промени като даването на по-централна роля на исляма в новата иракска държава, пише в. Ню Йорк таймс.

Иракски лидери прогнозират дълги преговори, в които шиитският съюз ще трябва да сключва сделки с кюрдски и други партии, повечето от които са светски и твърди противници на нарастване на ролята на исляма или на могъщо шиитско правителство.

Основната задача на иракското правителство през следващите 10 месеца ще бъде изготвянето на постоянна конституция, която трябва да бъде одобрена чрез гласуване в парламента и по-късно тази година да бъде гласувана от народа. Очаква се ролята на исляма да бъде един от най-спорните въпроси.

Резултатите от гласуването поставиха кюрдските лидери, чиято партия спечели над една четвърт от местата в парламента, в изключително изгодна позиция за създаването на следващото правителство. Кюрдите са най-близкият съюзник на САЩ в Ирак и мнозинството от лидерите им са със светски възгледи, припомня Ню Йорк таймс.

Сред исканията, които кюрдите и останалите групи ще представят на шиитските лидери в замяна на сътрудничеството си, ще бъде създаването на по-светска държава и отстъпки по въпроса за Киркук (град с много етнически групи, който кюрдите искат да включат в автономната си територия).

Перспективата за парламент, разделен на религиозни и светски партии, отрежда на американското правителство, което вече има 150 000 войници в Ирак, ролята да помага за разрешаването на споровете. След оповестяването на окончателните изборни резултати в неделя шиитските лидери посмалиха очакванията си и се подготвят да протегнат ръка на опозиционните парти за сформирането на ново правителство.

"Трябва да направим компромис", смята Аднан Али, високопоставен представител на партията Дауа, която е една от най-големите в шиитската коалиция, наречена Обединен иракски съюз. "Въпреки че имаме мнозинство, ще се нуждаем от други групи за съставянето на правителство."

Изборните резултати, които отреждат на шиитската коалиция около 140 места в 275-местния парламент, не оправдаха очакванията на шиитските лидери и изглежда попариха някои триумфални изявления. Окончателните резултати намалиха страховете на сунитското, кюрдското и християнското малцинство в Ирак, че шиитите може да пренебрегват исканията на малцинствата и да попаднат под въздействието на влиятелни духовници, някои от които призовават за създаването на строга ислямска държава.

Пожелал анонимност високопоставен иракски представител, който не е член на шиитската общност, заяви, че минималното мнозинство, спечелено от шиитския съюз, означава още по-големи препятствия за шиитските партии в бъдеще. Ако сунитските араби, които масово бойкотираха изборите, решат да участват в бъдещото управление, те със сигурност ще стопят и без това незначителното предимство на шиитския съюз.

Основният фактор, гарантиращ относително предпазливо поведение от страна на шиитско мнозинство, е сложният механизъм, който контролира съставянето на правителството. Съгласно разпоредбите премиерът ще бъде избран от тричленното ръководство на парламента - председател и двама заместници, които трябва да бъдат одобрени от две трети от парламента. Това означава, че премиерът трябва да получи гласовете на две трети от депутатите, а шиитската коалиция не разполага с толкова много места.

Иракски лидери, които не са част от шиитския съюз, обявиха, че в замяна на подкрепата си за шиитски премиер ще поставят стриктни условия по няколко ключови въпроси, сред които ролята на религията в конституцията и властта на местните правителства.

Съгласно временната конституция, договорена миналата година, ислямът е един от основните източници на законодателството, но не единственият както заявиха някои шиитски лидери.

Вицепремиерът и популярен кюрдски политик Бархам Салих потвърди подкрепата на общността си за ограничена роля на исляма в новата конституция и предоставянето на широки правомощия на кюрдите. Той добави, че кюрдите ще настояват шиитските лидери да приемат кюрдски председател, вероятно Джалал Талабани, лидер на Патриотичния съюз на Кюрдистан - една от основните кюрдски политически партии в северната част на Ирак.

Изборът на кюрдски председател на парламента най-вероятно ще разгорещи сунитите в Ирак, както и почти всички правителства в арабския свят, в които властта е в ръцете на сунитите.

"Ако Талабани бъде отхвърлен само заради етническата си принадлежност, това ще означава, че кюрдите са смятани за втора категория хора, а ние няма да приемем подобно нещо", заяви Салих.

Изглежда всичко вещае продължителни интензивни преговори, които ще определят състава на новото правителство. Имайки предвид това, иракските шиитски водачи са отстъпчиви.

"Това е етап от иракската история, в който трябва да участва всеки", отбелязва Хайтам ал Хюсеини, лидер на шиитската коалиция. "Не желаем да сме доминиращата власт в страната."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.