Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Закон ще даде право на митничарите да правят обиски и да изземват документи

1 коментар

Специализирани звена на подчинение на централното управление на агенция “Митници”  и на регионалните митнически дирекции ще могат да извършват последващ контрол след митническото освобождаване на стоката. Това предвиждат промени в Закона за митниците, приети на първо четене от парламента във вторник.

При последващия контрол служителите от спецзвената ще проверяват дали са платени митните сборове и дали произходът на внесените стоки отговаря на декларирания. Така с гласуваните на първо четене промени, на митническите звена за последващ контрол се дават правомощия на органи на досъдебното производство по Наказателно-процесуалния кодекс, което означава,че те ще могат да правят обиски и изземвания.

От опозицията възразиха срещу тези правомощия, като Михаил Миков от Коалиция за България обясни, че с тях се създава възможност да се нарушават права.

Председателят на бюджетната комисия Нина Радева се съгласи с него и препоръча текстът за функциите на специализираните звена на митниците да се прецизира между първо и второ четене на проектозакона.

Според приетите поправки в закона проверката, която ще правят митническите служители, ще обхваща стоките, складовите наличности, счетоводните записи, търговската и счетоводната документация, както и цялата фирмена документация, която е от значение за проверката.

Срокът на последващата проверка не може да бъде по-дълъг от 2 месеца, но при необходимост ще се продължава с още 4 месеца.

Директорът на агенция “Митници” Асен Асенов обясни, че увеличаването на правомощията на митническите служители е препоръчано от ЕС. Причината е, че при огромния обем на вноса на границата могат да се проверят едва 5-10% от цялото количество стоки.

В момента митническите служители могат да образуват дознание само за контрабанда. За година и 8 месеца Агенция “Митници” е направила 273 дознания, от които 47 са приключили с мнения за съд, а за 21 вече има осъдителни присъди, каза Асенов.

В промените към закона е записано също, че санкцията за митническите нарушения ще се обвързва с нанесените щети за бюджета, а не с митническата стойност на стоките, предмет на нарушенията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Иван Йончев
    #2

    По този начин ще създадът по голяма корупция при митническите власти

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.