Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Западът атакува изключително агресивно икономиките в ЦИЕ

36 коментара
Западът атакува изключително агресивно икономиките в ЦИЕ

Западни медии и институции, предимно англосаксонски, проявяват изключителна агресивност към икономиките на страните от Централна и Източна Европа през последните седмици, при това абсолютно необосновано. Това заяви в четвъртък управителят на Българска народна банка (БНБ) Иван Искров на форума "Инвестирайте в България 2009".

"Почти всеки започна да прави коментари, прогнози и препоръки за нашите икономики. Разглеждайки такива несъстоятелни материали, човек би помислил, че именно нашите икономики са тези, които причиниха настоящата глобална финансова и икономическа криза и най-големите проблеми едва ли не са в нашата част на света", каза Искров.

"Инвестиционни банкери, независими анализатори или просто спекуланти се втурнаха да обясняват колко лоша е икономическата ситуация в Централна и Източна Европа, което изглежда абсурдно, когато се погледнат данните, и още по-абсурдно, когато се вгледаме какво стои зад данните", продължи Искров.

Наистина през последните седмици "Икономист", "Уолстрийт джърнъл", "Ройтерс", "Франкфуртер алгемайне цайтунг" и други големи издания публикуваха обширни материали с апокалиптични прогнози за икономическото и финансово бъдеще на източноевропейските държави. Според тях кризата в нашия регион ще достигне огромни размери, ще повлече след себе си западноевропейските икономики и ще дестабилизира еврото.

"Важно е всички наблюдатели никога да не забравят какво всъщност причини кризата и откъде започна тя. Истината е, че сегашната финансова криза е резултат от неадекватни регулации и надзор на финансовите пазари в най-развитите икономики, както и от изключителната алчност на някои пазарни участници. Това развитие на нещата не е причинено от нашите граждани, фирми, правителства или централните банки на Централна и Източна Европа", коментира още Искров.

Според него изглежда комично институциите, които ни критикуват най-много, да са именно тези, които най-много се нуждаят от правителствена помощ, за да се справят с дупките във финансовите си баланси.

В сряда БНБ съвместно с централните банки на Полша, Чехия, Румъния и Словакия разпространи декларация, в която бе отправена критика на атаките към страните от региона от последните седмици. Според ръководителите на банките кампанията е тенденциозна и опасна, тъй като води до увеличаване на рисковете пред стабилността. Във вълната на предупреждения за опасностите в Източна Европа се включи в четвъртък сутринта и финансовият министър на Южна Корея.

България има една от най-добре структурираните финансови системи в Източна Европа, благодарение на консервативната банкова политика, която се води вече 12 години, каза още Искров.

От 1998 г. досега правителството реализира или балансиран бюджет, или значителен бюджетен излишък. В този период правителственият дълг беше намален от близо 100% от БВП през 1998 г. на 16% през 2008 г. Дори при очаквания за забавен икономически растеж през 2009 г., правителството е изготвило бюджет, който предвижда реализирането на бюджетен излишък, допълни управителят на БНБ.

Едно от най-важните предимства на българската икономика е валутният борд – парична политика, базирана на принципите на паричен съвет и фиксиран курс. Според Искров липсата на колебания във валутния курс е огромно предимство за страната, което е все по-видимо в ситуацията на глобалните финансови пазари. По думите му плаващите валутни курсове не само че не могат да донесат дългосрочни конкурентни предимства, но създават значителни проблеми и възможности за необосновани спекулации.

Банковите системи на Централна и Източна Европа са доминирани от чуждестранни банки (главно от еврозоната) и значителен дял от кредитите на домакинствата и на корпоративния сектор в икономиките ни са деноминирани в чуждестранна валута (главно в евро, но в някои страни също в швейцарски франкове и японски йени).

Колебанията на валутния курс в тези икономики създават значителни трудности на домакинствата и фирмите да обслужват кредитите си в чуждестранна валута, като трансформират валутния риск в кредитен. Българската банкова система обаче има предимството, че кредитите в чуждестранна валута са деноминирани основно в евро и благодарение на паричния съвет не съществуват никакви колебания в курса евро/лев.

Без значение през какво приспособяване ще премине българската икономика вследствие на глобалната финансова и икономическа криза, това приспособяване ще се осъществи в рамките на съществуващия режим на паричен съвет и при съществуващото ниво на валутния курс 1.95583 лв./евро, подчерта Искров. България няма да прави никакви експерименти и да спекулира с валутния си режим, който е крайъгълният камък на българската макроикономическа и финансова стабилност.

За България е изключително важно да бъдем приети в ERM II (двегодишен предпазен механизъм преди влизане в еврозоната) възможно най-скоро, въпреки че страната ни неформално е приела еврото от 1997 г. от времето на валутния борд, каза още Искров. В момента, в който инфлацията се успокои, едно от най-важните условия за влизане в еврозоната, ще продължим действията си в тази посока, каза Искров. Важно е да се знае, че приемането на единната европейска валута е ангажимент на България, а не някаква привилегия, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. европич
    #37

    Ти си толкова икономист, колкото куро ми професор!

  2. Икономист
    #36

    Ние нямаме икономика, затова можем да си позволим да заявим, че нямаме икономическа криза. Цялата икономика се крепеше на заемите, които частните лица теглеха за да си купуват напукани панелки, а сега немогат да си върнат кредитите и цените се сриват, което повлече надолу всичко останало. А белите хора неискат да инвестират в БълХария заради беззаконието, престъпността и корупцията в правителството. Ако тъпите комуноидни управници не бяха изгонили инвеститорите, чрез рекети и унизително отношение,

  3. Г.О.Р.О
    #35

    Финансовият термин за печатане на пари (системата, какато и терминът са измислени от еврейски изследователи по финанси) е Quantitative easing.Не твърдя, че Орешарски и социалистическият му шеф не са некадърници, но България имаше късмет, че влиза в кризата с паричен съвет и огромен кешов ресурс.Паричният съвет беше въведен от правителството на Иван Костов, което положи основите на финансовата стабилизация на страната, която продължава, въпреки ерозивните действия на последните две проруски правителство,

  4. Сашо
    #34

    Именно банкстерите и безгръбначните им подлоги в парламентите на западна Европа и Щатите причиниха кризата. Цялата финансова система е превърната в гигантска пирамида, така че вътрешняците пълнят гуши безспир, а за данъкоплатците (роби, васали, балъци, турете каквото и да е негативно съществително, все ще е верен) - криза след криза.Ние сме много малки, за да имаме къквото и да е влияние, но ако не беше Костов да въведе валутния борд, досега да сме се удавили.

  5. Г.О.Р.О
    #33

    Засега китайците продулжават да купуват Т-облигации на стойност между 10 и 15 млрд. долара месечно, но това ще е недостатъчно да покрие дупката в правителствения баланс от 1500 млрд. долара, отворена от Обамовата администрация.По време на посещението си в Китай задачата на Хилъри Клинтън беше да обясни на китайците, че в момента в който престанат да купуват Щатски облигации и тяхната икономика ще бъде повлечена към дъното.

  6. пич
    #32

    не кризата.сега да духат супата

  7. АНОНИМЕН
    #31

    ЕВРОПЕЙЦИТЕ ИЗОБЩО НЕ СА ПРАВИ. ТЕ ИМАТ КУХИ СТРУКТУРИ, КУХИ АКТИВИ И ВИРТУАЛНИ ПАРИ. КАТО ИМ БОЦНЕШ ЕДНА КАРФИЦА СТАВА ГОЛЯМА КРИЗА. В "БЕДНИТЕ" ДЪРЖАВИ ВСЕ ОЩЕ СЕ Е ЗАПАЗИЛ ДРЕВНИЯ СТОКОВО-ПАРИЧЕН МОДЕЛ И ВСИЧКО СИ ИМА СТОЙНОСТ И ПОКРИТИЕ. ЕДИНСТВЕНОТО ЛОШО Е ПРОСТО ЗАТЯГАНЕТО НА КОЛАНИТЕ. НО ОГРОМНИ ФАЛИТИ НЯМА, ПРОСТО ЗАЩОТО НЯМА И ВИРТУАЛНИ МИЛИОНЕРИ. ТОВА СИ Е ПРОСТО КАТО ДВЕ И ДВЕ.

  8. KOSTA
    #30

    Защо да ги плащаме тогава

  9. KOSTA
    #29

    В Европа кризата означава шофьора на градски автобус да си купи 37" LCD вместо 42" и да отиде в България на море, вместо в ИспанияВ България означава автобусния шофьор да вземе заем за да си плати парното и през отпуската да лепи плочки за да плаща заема

  10. Въпрос
    #28

    Не че съм луд, но Стани Шефа първо каза, че криза няма да има. Реално в момента е мъртав период за огромната част от аграрно-строително-административната икономика. Един вид спим, но ей-сега ще се събудиме. Истината е, че не знаеме какво ще стане, когато наистина дойде моментът, в който икономиката нормално трябва да се завърти на 100%. Защото тъкмо сега идва този момент. Ако март или април икономиката не се завърти, значи сме в кома. Или сме умрели.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.