Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Западната преса: България и Румъния все още не изпълняват критериите на ЕK

0 коментара

Четири години и половина след присъединяването си към Евросъюза България и Румъния продължават да не изпълняват критериите за реформи в съдебната система, борбата срещу корупцията и организираната престъпност, така германският вестник "Франкфуртер Алгемайне Цайтунг" обобщава публикуваните вчера доклади на Европейската комисия за България и Румъния. Все пак изданието подчертава, че оценката на комисията за България е по-лоша.

Европейската комисия предупреди България за сериозни недостатъци в съдебната ѝ система, призова я да постига повече осъдителни присъди в борбата с организираната престъпност и посочи нуждата от по-убедителни резултати в борбата с корупцията, пише в. "Ню Йорк таймс" и подчертава, че за България тазгодишният доклад е по-критичен от този през 2010 г.

Брюксел оказва максимален натиск върху България и Румъния за подобряване на правоприлагащите системи на двете страни, като им дава срок от една година, преди да направи "подходящи предложения", пише европейското издание "ЮрАктив".

ЕК обясни, че досега е насърчавала процес на подготовка и приемане на закони, а оттук нататък ще изисква тяхното изпълнение и демонстриране на резултати. Според нея е особено важно съдебните системи в България и Румъния да покажат пълна ангажираност с процеса на реформи, добавя изданието.

Докладът на ЕК е решаващ за стремежа на България и Румъния за присъединяване към Шенгенското пространство, посочва австрийският "Пресе". Вестникът припомня, че първоначално се планираше двете страни да бъдат приети в Шенген през март тази година, но Германия, Франция и Холандия се противопоставиха, изтъквайки като основание проблемите с корупцията. През септември предстои вътрешните министри от ЕС да обсъдят нов план за присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство.

По този повод "ИЮ Обзървър" посочва, че докладите на Европейската комисия "наливат вода в мелницата" на страните, които имат резерви за присъединяването на Румъния и България към Шенген. Оценката на ЕК е в състояние да осигури още "муниции" на страните, които са загрижени за миграцията, пише още изданието.

Според швейцарския "Нойе Цюрхер Цайтунг" "след последния доклад на ЕК за напредъка на България и Румъния приемането на двете страни в Шенгенското пространство трябва да се отложи".

Под заглавие "Закон и ред в български стил" вестниците "Ню Йорк таймс" и "Интернешънъл хералд трибюн" поместват обширна статия за борбата с организираната престъпност и реформите в съдебната система в България. Журналистът Стивън Касъл е интервюирал в София българския премиер Бойко Борисов, Алексей Петров и Йонко Грозев, адвокат и анализатор от Центъра за  либерални стратегии.

Авторът описвабиографията на Алексей Петров,арестуването му и обвиненията срещу него, както ипътя, изминат в политиката от Бойко Борисов. Пред негопремиерът казва, че благодарение на него "корупцията е станала вече почти невъзможна вправителството".

Алексей Петров пък определя като смешни обвиненията, че е оглавявал престъпна банда, замесена в рекет и проституция. Докато говори, той размахва пластмасово октоподче играчка на дървена пръчица и твърди, че няма никакъв Октопод.

Йонко Грозев коментира, че правителството на Борисов е създало усещане за ново начало, като е започнало да преследва хора, които са били смятани за недосегаеми.

"Носи се слух за Алексей Петров – не се забърквай с него. Ако има някаква изненада, след като правителството дойде на власт, тя е че се забърка с него".

Според Грозев централният проблем е, че бизнесът, престъпният свят и политиката са преплетени в България.

"Това е една мека версия на Русия", казва той и добавя, че всеки правителствен служител е предприемач и използва своите публични правомощия като личен актив.

Поради връзките между организираната престъпност и службите за сигурност и рискът от изтичане на информация, властите често арестуват заподозрени, преди да разполагат с много доказателства, пише Касъл, цитирайки анонимен служител от посолството на САЩ.

Едва неотдавна бе променен законът, за да не се допуска протакане на делата. Правителството се опитва да си даде широки правомощия за конфискуване на имущество на престъпници, но се сблъсква със съпротивата на обществото, което след годините комунистическо управление остава предпазливо към твърде овластено правителство, отбелязва неназованият представител на американското посолство в София.

"Ние в правителството искаме съдебната система да работи по-ефективно и по-бързо", заявява премиерът Борисов, а вътрешният министър Цветанов изброява поредица спорни съдебни решения. Решението за Борисов и Цветанов е създаването на специализиран съд за организираната престъпност, в който вероятно ще се води процесът срещу Петров, пише Стивън Касъл.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.