Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заплатите в плик ощетяват бюджета с над 300 млн. лв. годишно

Работници изчисляват загубите си от сивата икономика с калкулатор на НАП

5 коментара
Заплатите в плик ощетяват бюджета с над 300 млн. лв. годишно

Над 300 млн. лв. годишно е щетата за бюджета от заплатите в плик, сочи анализ на дирекция "Управление на риска" в Националната агенция за приходите (НАП). Според данъчната агенция преди десетилетие тази сума е била над 400 млн. лв., като през последните години се е стопила с около 100 млн. лв. вследствие на предприети от НАП мерки и различни икономически фактори.

Най-рисковите сектори, в които е практика да се изплаща част или цялото възнаграждение "под масата", са търговията на едро и дребно, строителството, хотелиерството и ресторантьорство. Пазарът на труда у нас все още е с голям дял на сивата икономика, достигащ около 30%.

Най-губещи от недекларирания доход остават служителите, които се осигуряват на по-нисък от реалния размер на заплатата си и по този начин се лишават от редица осигурителни права. Те могат да изчислят загубите си с помощта на онлайн калкулатор на НАП, като въведат заплатата, на която се осигуряват, и тази, която реално получават.

"Ако работник реално получава 1500 лв., но работодателят му го осигурява на минималната работна заплата, загубата за служителя в следващите 30 години е близо 109 000 лв. В тази сума влизат пенсията, обезщетенията за майчинство и безработица, от които ще се лиши служителят. Освен това, той губи възможност да се възползва от пълния размер на по-високите данъчни облекчения за деца, тъй като те се изчисляват върху заплатата, на която се осигуряват лицата", коментира Николай Петков, директор на дирекция "Управление на риска" в НАП.

С цел да запознае работниците с рисковете, ако се съгласят да се осигуряват на по-нисък от реалния си доход, приходната агенция стартира кампания "Заплата в плик". Тя акцентира върху ползите за обществото от доброволното деклариране и внасяне на данъци и осигурителни вноски, както и на щетите, които причинява недобросъвестното поведение. В поредица от подкаст издания в YouTube канала на приходната агенция, експерти разкриват рисковете, които поемат и двете страни, когато избягват декларирането и плащането на данъци и осигурителни вноски. Потребителите могат да изразят и своето мнение по темата за недекларираните възнаграждения или т. нар. "заплата в плик", като попълнят анкетата на НАП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Guest787
    #5
    Отговор на коментар #4

    Нищо няма да се получи ако на края не участва и Бай Ставри !

  2. анита хегерланд
    #4

    Нито една власт досега не се е борила със сивата икономика. Това става само с одити, ревизии, журналистически разследвания, дела за неплатени данъци и данъчни инспектори, които ходят след длъжниците, дори когато те напуснат страната.

  3. Иво Станоев
    #3

    Какво пречи на работника да се осигурява допълнително? А да, трябва да го прави за собствена сметка.

  4. BOKOEIZMET
    #2

    Алтънбаш България ООД - бизнес с продажба на диаманти, плаща на служителите си в плик, преразпределя прихода, за да не дължи и ддс от продажби, активно не издават касов бон на клиентите си, пъхат парите в брой в скрити каси.

  5. Rolo Tomassi
    #1

    Данъчни измами не се борят с анкети, а с действия, закони и прилагането им. Докато НАП продължава пасивно да подхожда по този въпрос, делът на сивата икономика няма да намалее. Ще дам пример от САЩ: Всички са чули за пословицата : "Има две неща, които не може да избегнеш - смъртта и данъците". Нека НАП си направи извод за стратегията, ковто да предприеме в тази посока, ако иска реални резултати.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.