Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започва национална скринингова програма за рак на дебелото черво

0 коментара
Започва национална скринингова програма за рак на дебелото черво

Национална скринингова програма за рак на дебелото черво започва на 28 март и ще продължи до края на месец юни. Програмата е напълно безплатна и дава възможност да се тестват всички желаещи мъже и жени на възраст между 50 и 74 години. Рискът за развитие на рак на дебелото и право черво се повишава значително именно след 50-годишна възраст, ето защо препоръките за скрининг обхващат тестване на мъже и жени между 50 и 74 години. Досега изследването беше възможно да се извърши безплатно по линия на НЗОК само за хората с рискови фактори за развитие на болестта, докато сега могат да се тестват всички желаещи.

Инициативата "Заедно срещу рака на дебелото черво" е на фондация "Лъчезар Цоцорков", която вече проведе пилотен скрининг в София в периода септември 2022-февруари 2023 г и обхвана 5679 мъже и жени между 50 и 74 години.

Сегашната кампания е с национален обхват и нейни партньори са над 300 лаборатории в цялата страна. Как и къде можете да се тествате вижте ТУК на сайта на кампанията. В помощ на всички желаещи функционират безплатен национален номер 0800 202 80 и информационен сайт testvai.bg.

Защо да се тестваме?

Ракът на дебелото черво е втората най-честа причина за смърт от злокачествено заболяване в България. Това е и вторият най-често срещан рак при жените и третият най-разпространен при мъжете в страната. Заболяването е лечимо, ако бъде диагностицирано навреме.

Скринингът на здравото население със специфични тестове, както и прилагането на високоспециализирани изследвания, водят до ранно откриване на рак на дебелото черво и диагностициране на заболяването в неговия предклиничен стадий. В този стадий лечението е най-ефективно.

Целта е да се открие заболяването, когато е локализирано в органа, преди да е настъпил процесът на инвазия към съседни тъкани и органи. Петгодишната преживяемост при хора със заболяване в неразпространен стадий е 90%. Ако ракът се е разпространил в околните тъкани или регионални лимфни възли, петгодишната преживяемост спада до 71%, а при разпростанение в далечните органи, петгодишната преживяемост е едва 14%.

Какво представлява скринингът за рак на дебелото черво?

При скрининга се прави фекален тест за окултно кървене. Методът се използва за откриването на кръв във фекалиите, което може да бъде знак за наличие на полипи или тумор.

Прилага се за масов скрининг на рак на дебелото черво в редица европейски страни.

При положителен тест диагнозата се уточнява с допълнителни ендоскопски изследвания, тъй като наличието на кръв в изпражненията може да се дължи и на други причини.

Как да се тестваме?

За изследването е необходимо предоставянето на фекален материал с големина на грахово зърно, поставен в чист контейнер. Саморъчно взетата от вас проба трябва да занесете в най-близката лаборатория, участваща в кампанията – коя е тя можете да проверите ТУК

Видео инструкции за събиране на пробата можете да видите в долното видео или на сайта на кампанията.

Какво следва при получаване на резултата

Отрицателният резултат означава, че изследването не отчита данни за скрит кръвоизлив. Положителният резултат от изследването за окултни кръвоизливи индикира, че е отчетено наличие на кървене, но не и неговият източник. Ето защо са необходими допълнителни изследвания за точно установяване на източника на кървене.

Мисията на кампанията

"Причината да стартираме кампанията за скрининг е изцяло човешка и много лична - Фондацията е създадена именно в памет на покойния проф. Цоцорков, който не успява да се пребори с коварното заболяване. Ние знаем, че ключът към предотвратяването на рака на дебелото черво се крие в ранното откриване на болестта", споделя Йоана Маринова, изпълнителен директор на фондация "Лъчезар Цоцорков".

"С всяка наша стъпка ние се борим да променим и подобрим здравната система в България и да помогнем на хиляди хора и техните семейства. Сега, със старта на Националната скринингова кампания всеки човек, от всеки край на България ще има възможността да се тества безплатно и да се погрижи за здравето си", добавя Елена Джамбазова, програмен директор "Здравеопазване" във фондацията.

 

Препоръчителна е консултация с лекар за преценка и евентуално направление за извършването на други уточняващи изследвания. Често, като последваща стъпка при наличието на положителен резултат от изследването за окултни кръвоизливи, експертите препоръчват и назначаването на колоноскопия.

Препоръчително е скрининговите тестовете за окултни кръвоизливи да се правят веднъж годишно при хора над 50–годишна възраст. Ако има данни за фамилна обремененост или други рискови фактори за развитие на рак на дебелото черво, се препоръчва консултация с лекар в по-ранна възраст.

Рискови фактори за рак на дебелото черво

Сред рисковите фактори, които могат да повлияят на вероятността от развитието на рак на дебелото черво са:

  • Възраст – по-податливи са пациенти над 50-годишна възраст;
  • Генетична предразположеност;
  • Прекомерна консумация на червено и обработено месо;
  • Заседнал начин на живот;
  • Затлъстяване;
  • Различни възпалителни чревни заболявания;
  • Прекомерна употреба на алкохол и тютюнопушене;

Симптоми за рак на дебелото черво

Много често ракът на дебелото черво настъпва без ясно изразени симптоми, особено в ранните стадии. Възможни признаци на онкологичното заболяване могат да бъдат:

  • Постоянна умора;
  • Анемия с дефицит на желязо;
  • Дискомфорт в корема – появяване на чести газове, подуване или болки;
  • Диария, констипация и усещане за частично изхождане;
  • Отслабване без причина;
  • Кръв в изпражненията;
  • Изпражнения, които с по-тънки от обикновено.

Допълнителна информация за кампанията можете да получите на тел. 0800 202 80

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.