Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защитна такса при внос на захар предлагат производители

6 коментара

Шест възможни решения за преодоляване на проблема с високата цена на захарта, одобри парламентарната Комисия по жалбите и петициите на заседанието си в четвъртък. На него бе разгледана жалбата на Съюза на производителите на захар и захарни продукти от скъпата захар, която може да принуди фирмите да спрат производство.

Едната мярка предвижда министерствата на земеделието и горите, на икономиката и енергетиката и на финансите да проверят запасите от рафинирана захар в захарните заводи. Депутатите приеха в тази регулация да участват и представители на преработвателния бранш - производителите на захарни изделия.

Да бъде сезирана Комисията за защита на конкуренцията за проверка за наличие на съгласувана практика в производството на захар и да уведоми парламента за резултатите, гласи друго решение на комисията.

Предлага се на Министерството на финансите да усъвършенства нормативната уредба за бялата рафинирана захар в полза на българските производители на захарни изделия. Идеята е фирмите за сладките продукти могат да внесат стоката като платят 34 на сто мито плюс 251 евро на тон и при износ на готови продукти да им се връщат платените 251 евро.

Ако първите три предвидени мерки не дадат резултат, депутатите са заложили вариант Държавният резерв да предприеме освобождаване на количества захар от запасите, които да се търгуват на стоковата борса. Предлага се на министъра на земеделието и горите да преразгледа разпределението на квотите за второто шестмесечие на 2006 г. и ако завод "Българска захар 2002" ООД, Долна Митрополия, не работи и няма капацитет да преработва захар неговата квота да бъде преразпределена между останалите заводи, производители на захар.

Народните представители гласуваха за възлагане на правителството да проучи възможностите квотата за второто полугодие по линия на Европейския съюз за внос на 21 888 тона бяла захар при преференциално мито от 34 на сто да се разпредели между преработвателите на захарни изделия на базата на лицензионен режим.

Квотата за внос на сурова захар при мито 5 на сто за тази година е 250 000 тона, като 140 000 от тях са първото полугодие, а останалите - за второто. Над тази квота митото става 50 процента. Извън нея по линия на ЕС страната има право и на 21 888 тона внос на бяла захар с мито 34 на сто за всяко от двете шестмесечия, а при внос над тази квота се налага санкция от 251 евро на тон.

Производителите на захарни изделия настояват тази квота от 21 888 тона за внос на бяла захар да се разпредели между тях, а не между заводите производители на захар.

Заместник-директорът на Агенция "Митници" Георги Григоров заяви пред комисията и представителите на Съюза, че 99 на сто от тази квота се внася от големи български фирми  производители на захарни изделия, а не от захарните заводи. По думите му квотата за първата половина на 2006 г. не е усвоена изцяло - от нея са изчерпани 14 000 тона и още около 8000 тона има свободни.

Заместник-министърът на земеделието Светла Бъчварова посочи, че Държавен фонд "Земеделие" не може да предоставя субсидии на производителите на захарни изделия, както настояват от бранша, а може да подпомогне единствено производителите на захарно цвекло и преди месец е било взето решение за това. По думите ѝ експортни субсидии също не са възможни, а Държавният резерв може да пусне количество на стоковата борса, но само по пазарни цени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ЧИЧИ
    #6

    ПОМНЕТЕ-Д.МИТРОПОЛИЯ НИКОГА НЯМА ДА ЗАРАБОТИ.СПРЕТЕ ВНОСА!ЗАСАДЕТЕ ЗАХАРНО ЦВЕКЛО,ОТГЛЕДАЙТЕ ГО,КАКТО ПРАВЯТ В ЕВРОПА И ГО ПРОДАЙТЕ НА ЗАХАРНИТЕ ЗАВОДИ!ЩЕ ИМА РАБОТА И ПАРИЧКИ ЗА ХОРАТА НА СЕЛО , ЩЕ ИМА РАБОТА И ПАРИЧКИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ В ЗАХАРНИТЕ ЗАВОДИ!ЦЕНАТА НА БЯЛАТА ЗАХАР НЯМА ДА ЗАВИСИ ОТ БРАЗИЛЦИ , КУБИНЦИ И РУСНАЦИ ЗАЩОТО СУРОВИНАТА ЩЕ СИ БЪДЕ НАША.АМА МАЙ НЯКОЙ НЕ РАЗРЕШАВА...ПО ЛЕСНО СЕ ГУШКАТ ПЕЧАЛБИ ОТ ГОГОВАТА ВНОСНА СУРОВИНА...КОИ Е ТОЯ ???УПРАВЛЯВАЩИТЕ КАЖЕТЕ ГО НА НАРОДА-ТОЙ ИМА ПРАВО ДА ЗНАЕ ЗАЩО КОПУВА СКЪПА БЯЛА ЗАХАР...

  2. захар
    #5

    Явяват се 10 кандидати -захарните заводи в Русе, Варна, Бургас, Долна Митрополия, Пловдив и Горна Оряховица, плюс още четири напълно нови играчи. Това са столичните фирми „Даос" АД, „Мах-2003", „Интеркомерс груп плюс" и „Хрисима 02". Четири - в едно Документите на 6-те захарни завода са изрядни и те получават лицензи, а по-късно и по 23 333,33 тона тръстикова захар. На 4-те столични фирми е даден червен картон. Причината е, че те не отговарят на изискванията на наредбата. Две от тях - „Мах-2003"

  3. samuelson
    #4

    нормално е у нас, а и в целия свят цената на крайния продукт да се повиши, но това става в различна степен, благодарение на раазличното ценообразуване и маржове на печалба в на различните пазари, както и благодарение на различните защитни механизми (субсидии, мита, квоти и т.н.). Сега ситуацията е много интересна,з а първи път от временто между двете световни войни производството на захарно цвекло в Европа може да се окаже на печалба и да бъде намалена огромната субсидия, която държавите дават, за

  4. samuelson
    #3

    държавната политика поотношение на производството и търговия със захар е изцяло написана от горепосочените олигополисти - 250 000 тона със символично мито , колкото е (или по-скоро беше доскоро) нуждата от захар за страната и от кумова срама някакви символични квотички за внос от европейския съюз и турция, които са следствие на двустранни спогодби. наскоро след излизане на бразилската реколта Бразилия обяви че намалява износа си на сурова захар драстично, защото насочва суровината за производство на етанол, (заради високата цена на бензина в Бразилия всички коли вървят и със спирт), което подлуди захарните борси и цената скочи повече от два пъти.(просължава)

  5. samuelson
    #2

    захарта е много особено животно - хем е борсова , хем стратегическа стока, хем е краен продукт, хем суровина. затова по света всякадържава има изключително сериозни регулации за производството и тъговията с нея. в европейския съюз производството се субсидира. ето защо много често бялата захар с европейски произход е на същатацена или дори по-евтина от суровата захар с произход бразилия. у нас заводите за захар могат да правят бяла захар само от сурова тръстикова (заради Куба навремето) единствено

  6. тъпчо
    #1

    Това не ви ли напомня на добрите стари времена???Задава се нова "Жан Виденова" криза приятели.С кафе без захар не върви да влизаме в Европата.Но да го пием без захар. По-здравословно е.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.