Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо финансираният от НЗОК домашен патронаж за новородени не работи и как това да се промени

0 коментара
Първите 1000 дни от зачеването до навършването на 2 години на детето са ключови и оказват влияние върху по-нататъшното му развитие, навици, здравен статус. Снимка: Getty Images

В първите дни след раждането на детето, особено при първо раждане, майките имат много въпроси за кърменето, къпането и цялостния режим на бебето. Съмняват се как да постъпят в една или друга ситуация и повече от всякога се нуждаят от компетентен съвет и подкрепа. В помощ на майките в този период в много държави действат програми за домашен патронаж, в рамките на който сестри и акушерки ги посещават у дома и им дават ценни насоки за правилни грижи за новороденото.

През годините и у нас е имало различни програми за подобен домашен патронаж, както на неправителствени организации, така и с държавно и европейско финансиране, но като цяло няма изграден устойчив модел на такива грижи. От юни 2022 г. услугата "Посещение за осъществяване на здравни грижи за новородено до 6 месеца след изписване от лечебното заведение“ се финансира от Здравната каса.

По нея се предвиждат обаче само 2 домашни посещения в първите 6 месеца, а НЗОК заплаща по 14 лв. за посещение. Освен заради ниското заплащане, тази услуга почти не се изпълнява заради абсурдния бюрократичен ред за извършването ѝ. Причината е, че НЗОК не сключва директно договор със сестри и акушерки, които да ходят по домовете на новородените и да консултират майките.

НЗОК сключва договор само с общопрактикуващи лекари, които от своя страна могат да наемат сестра или акушерка.

Така уж финансираната от НЗОК услуга, остава почти изцяло на хартия. В резултат през 2022 г. НЗОК е сключила договори само с три джипита за тази услуга в Благоевград, Монтана и Пловдив, като са извършени 81 посещения, за които НЗОК е платила нищожните 1134 лв. За 2023 г. НЗОК е финансирала 153 посещения, които отново са нищожни на фона на годишния брой родени деца в страната, който е между 56 000 и 60 000. Това е струвало на НЗОК общо 2185 лв. през 2023 г., сочат данните на Здравната каса, предоставени на Mediapool.

Ако някой си мисли, че към подобна услуга просто няма интерес от страна на майките, практиката изобилства от примери в обратна посока. Не една или две държавни и частни болници предлагат платена услуга за домашен патронаж за новородени, на 10-12 пъти по-високи цени, от тези на НЗОК.

В София частна болница предлага такава услуга на цена от 170 лева за единично посещение и 470 лева пакетна цена за три посещения. Подобна услуга в Пловдив е с цена от 150 лв за еднократно посещение и 380 лв за три посещения.

Защо публично-финансираната услуга за патронажна грижа за новородени в момента е неработеща и как това може да се промени – попитахме Мария Евгениева, акушерка с дългогодишен опит в подобни програми.

Визитка

Мария Евгениева е икономист и акушерка. Преминала е специализирани медицински и психологически обучения в България, Англия, Шотландия, Норвегия и САЩ.

Работи в неправителственият сектор, като от 8 години е клиничен ръководител на програма за домашни посещения на високо рискови майки.

Обучава бъдещи родители, но и е често лектор на медицински форуми и конгреси за професионалисти.

 

Тя казва, че оптималният брой посещения трябва да е съобразен с потребностите на самата жена. "В общия случай при нормално раждане и развитие на бебето, може да се започне с три посещения за първия месец след раждането или изписването на бебето. Има случаи обаче, в които майката е с повишена тревожност, следродилна депресия, детето може да с някакъв проблем и заболяване и тогава са необходими по-интензивни консултации", казва тя пред Mediapool.

Евгениева е убедена, че именно акушерките са най-подготвени да извършват тази дейност, но отчита като проблем липсата на достатъчно специално обучени за целта кадри, които са в час с най-съвременните насоки за грижа за новородените. "Личните лекари нямат капацитета да осъществяват тази услуга, тъй като са натоварени и не могат да отделят достатъчно време за качествена консултация, която би трябвало да трае 60-90 минути", казва тя.

"Много често личният лекар просто дава един принтиран лист с указания за хранене и отглеждане на новороденото. Докато един преглед при лекар трае около 15-20 мин., то консултацията на акушерка е от порядъка на час, понякога и повече", обяснява Евгениева.

Ето защо цената, която НЗОК плаща за услугата от 14 лв. е крайно недостатъчна за труда, още повече като се прибавят и транспортните разходи. "Разбира се, сестра или акушерка също могат да дадат при посещението си просто принтиран лист и да си тръгнат след 10 минути. Ето защо е важно да има стандарти, на които услугата да отговаря", обяснява Евгениева.

Един от големите проблеми в момента е именно липсата на стандарт за сестринската и акушерската грижа, което затруднява и работата на самостоятелните практики на сестри и акушерки и е една от причините те да не се финансират от Здравната каса. Самостоятелните практики на сестрите и акушерките бяха регламентирани законово преди няколко години, но поради липсата на единен стандарт и методика за работата им, изискванията за отваряне на кабинет силно варират в отделните области на страната. "Понякога от акушерките се изискват непосилни разходи за оборудване, което не е необходимо за целите на тяхната практика", казва Евгениева.

Така предлаганите от сестрите и акушерките услуги остават само в частния сектор, но не всички жени могат да си ги позволят, докато финансираната с публични средства услуга е на практика неизползваема.

Този "вакуум" в момента се запълва от частни академии и курсове за родители. Проблемът с тях, освен че част от тях са платени и не са достъпни за всеки е, а друга част, която е по-голяма е силно повлияна от бебешката индустрия, която иска да продава продуктите си и затова на тези курсове не винаги се дават най-правилните съвети и насоки за отглеждане на децата, казва Евгениева.

Пример в тази посока е натрапчивата реклама на адаптирани млека и бебешки храни. Като се прибави към това и следването на остарели препоръки за хранене от голяма част от личните лекари в страната и липса на организирана и достъпна подкрепа за майките относно кърменето, не е учудващо, че страната ни е с нисък дял на изключително кърмените бебета - 18.6% на 4 месеца, спрямо 41% средно в Европа (бел. ред. по данни на Национално проучване на факторите на риска за здравето сред населението в РБългария 2020 г., НЦОЗА).

Услугата би била много по-достъпна и удобна, ако НЗОК сключва договор директно със сестри и акушерки, но срещу това има съпротива от лекарското съсловие. Би следвало към всяко ДКЦ да има групова акушерска практика за домашни посещения на новородени, която да обслужва всички пациенти на личните лекари работещи там.

Според Евгениева друг вариант за функциониране на публично финансирани услуги за високо рисковибременни, майки и новородени (а не само за деца с увреждания), биха могли да се организират около центровете за майчино и детско здраве, които бяха създадени преди години към болниците в областните градове и финансирани от държавата. В момента обаче тези центрове не функционират ефективно. "Идеята е, че сестрите и акушерките ще бъдат наети на работа към тези центрове, но ще работят и предоставят услуги на терен", обяснява тя.

Самата Евгениева има богат опит в програми за домашна патронажна грижа за новородени. Такава е програмата "Заедно-здраво бебе, здраво бъдеще“ на Тръста за социална алтернатива, която е финансирана от фондация "Америка за България". По нея се извършват домашни посещения на млади майки от началните етапи на бременността до навършване на 2 г. на децата им. В програмата са обхванати майки в неравностойно социално-икономическо положение под 22-годишна възраст, някои от който в ранна тийнейджърска възраст. Фокусът на програмата е върху първите 1000 дни от зачеването до навършването на 2 години на детето, тъй като този период е ключов и оказва влияние върху по-нататъшното му развитие, навици, здравен статус.

Евгениева дава пример, че по тази програма са извършват от 50 до 64 посещения на майка в периода на бременността до първите 2 години на детето. Резултати са впечатляващи: по-дълъг период на кърмене спрямо други майки в сходно социално-икономическо положение, които не са обхванати в програмата; подобрено детско хранене, понижени нива на депресия и социална изолация на майката. "Най-хубавото е, че след оказаната подкрепа на майките, те успяват да си стъпят на краката, а акушерките и сестрите са герои в техни очи и служат като ролеви модел. Така някои от тези момичета в последствие решават да учат за акушерки и медицински сестри, за да помагат на други жени", разказва тя. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.