Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сестрите и акушерките официално получиха право на самостоятелни практики

Разрешават “кръстосаното донорство“ без роднинска връзка и трансплантацията на матка

1 коментар
Сестрите и акушерките официално получиха право на самостоятелни практики

Медицински сестри, акушерки, фелдшери и рехабилитатори окончателно получиха правото да разкриват самостоятелни практики с приети на второ четене от депутатите в четвъртък промени в Закона за лечебните заведения. Досега те не можеха да се организират в собствени лечебни заведения без лекар, но въпреки това пазар такъв тип услуги съществува. Например медицински сестри ходят по домовете и оказват медицински грижи за хронично болни, възрастни и др.

Сега сестрите, акушерките и фелдшерите ще могат да осъществяват самостоятелно медицински и здравни грижи в създадено от тях лечебно заведение - кабинет, медицински център и др. Там те ще могат да извършват самостоятелно здравни грижи, манипулации, превенция и профилактика на болести. Когато състоянието на пациента го налага, лечението и манипулациите могат да се извършват и в дома му. Финансирането на тези медицински услуги обаче остава за сметка на пациентите и засега не се предвижда да се покрива с обществени средства.

Индивидуални практики за здравни грижи ще могат да разкриват медицинска сестра, акушерка, фелдшер или рехабилитатор, които имат минимум три години стаж в съответната професионална област, и които се регистрират от Изпълнителна агенция "Медицински надзор".

По темата обаче имаше полемика сред депутатите, като проф. Георги Михайлов (БСП) изрази опасения, че това ще продължи сегашната негативна тенденция на раздробяването на лечебните заведения на "дюкянчета".

Председателят на парламентарната комисия по здравеопазването Даниела Дариткова (ГЕРБ) обясни, че се дава възможност дейности, които са осъществявани и сега на терен от медицински сестри, лекарски асистенти и рехабилитатори, да бъдат регламентирани в закона. По думите ѝ това позволява, от една страна, тази практика да се регламентира, от друга страна, да бъде добре контролирана. Дариткова обясни, че медицинските специалисти могат да правят само това, което е разписано в наредба на здравния министър, по лекарско назначение. Според нея приетите текстове са само в полза на българските пациенти. Тя даде пример, че например фелдшерите подпомагат дейността на общопрактикуващите лекари в много населени места, медицинските сестри могат да извършват и здравно-социални услуги, а рехабилитаторите да помагат за възстановяването на пациенти, изписани за домашно лечение.

Разрешиха "кръстосаното донорство" и трансплантация на матка

През същия закон с друга порция поправки депутатите направиха и ключови промени в Закона за трансплантациите. Разрешава се т.нар. кръстосано донорство на органи, при което една двойка роднини разменя орган с друга двойка роднини, когато има по-голяма съвместимост. Досега донор на органи и тъкани можеше да бъде само човек, който е съпруг или роднина на реципиента по права линия или по съребрена линия до четвърта степен. Допустимо бе и донорството при родството на базата на осиновяване и при фактическо съжителство. 

Лекари и пациенти обаче отдавна настояват кръстосаното донорство да бъде разрешено, тъй като  увеличава шансовете за живот, когато нуждаещият се от трансплантация нямат съвместимост с роднините си. А в момента нуждаещите се практикуват медицински туризъм, като пътуват до Турция за такъв тип трансплантации с кръстосано донорство. Кръстосаното донорство се прилага основно при бъбречни трансплантации.За миналата година са направени общо 36 бъбречни трансплантации – 13 от жив донор и 23 от трупен донор. А през тази само две – от трупен донор заради извънредното положение с коронавируса. Същевременно 1045 са официално вписаните в регистъра чакащи за бъбречна трансплантация, а реално нуждаещите се са дори повече.

Съгласието за кръстосано донорство ще става нотариално заверен писмен документ, а двамата донори и двамата реципиенти трябва да включени в служебния регистър на Изпълнителна агенция "Медицински надзор", която отговаря за трансплантациите.

Депутатите направиха и друга смела стъпка в развитието на трансплантациите у нас като разрешиха трансплантацията на матка. Това ще става само след като жената-донора е вече има родено живо дете и е във възраст преди менопаузата.

Според акушер-гинеколози в България има специалисти и оборудване за извършването на трансплантация на матка.

"Нова" болница за властта, но за по-тесен кръг

С поправките в Закона за лечебните заведения депутатите окончателно приеха занапред болницата на властта да бъде определяна от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването. Новата мярка е във връзка с премахването специалния статут на болница "Лозенец".

Занапред нейните функции ще се поемат от лечебно заведение, посочено от правителството.Това може да продължи да е болница "Лозенец" както и досега, но може и да е друга болница като например ВМА, за която се говореше, че може да поеме функциите на "Лозенец". Освен това в нея ще се лекува по-тесен кръг от властта:  премиеръ, президентът и вицепрезидентът, председателят на Народното събрание и главният прокурор. 

Досега правителствена болница обслужваше целия държавен апарат. Мярката обаче едва ли ще ощети съществено представителите на различните власти, тъй като и сега те се ползват с привилегии във всички останали болници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #1

    Що за простотии измислят в този парламент? Хайде за акушерки и фелдшери разбирам - и досега в малките населени места те са движещата сила на здравеопазването. Ама сестри? - "Там те ще могат да извършват самостоятелно здравни грижи, манипулации, превенция и профилактика на болести" - Сестра ще извършва превенция и профилактика на болести? Ние от некадърни лекарски намеси не можем да се отървем, а сега и от сестрински?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.