Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо китайската валута се обезценява?

11 коментара
Защо китайската валута се обезценява?

Юанът, китайската национална валута, се обезцени с близо 4% през август, за да достигне в понеделник минимума си за последните повече от 11 години - впечатляващ спад, който би могъл да изостри още повече напрежението в търговските отношения с Вашингтон.

Ето пет неща, които трябва да се знаят за понижението на курса на юана:

Защо юанът се обезцени?

Защото Китай го позволи.

Китай ограничава всекидневните отклонения на курса на юана спрямо долара, като определя всеки ден референтен курс, допускайки марж на отклонение от 2%, както нагоре, така и надолу.

Целта е да се поддържа балансът на валутните пазари като превантивна мярка срещу нестабилността, която може да настъпи на финансовите пазари в Китай, тъй като те още не са достигнали зрелостта си.

Само че Китай започна редовно да определя референтния курс на по-ниско равнище през последните седмици и очевидно спря да използва валутните си резерви в подкрепа на юана, а в същото време конфликтът с Вашингтон се изостри.

Какво е ползата на Китай от всичко това?

Един по-слаб юан неутрализира ефекта на поскъпването заради митата, търсен от президента на САЩ Доналд Тръмп, за да окаже натиск върху Китай с цел Пекин да промени търговските си практики, определяни от Вашингтон като нелоялни.

САЩ наложиха мита върху голям обем китайски продукти и това ги прави по-скъпи, а следователно и по-слабо привлекателни в очите на американските купувачи. По-слабият юан обаче понижава цените в долари на китайските продукти, а това неутрализира частично въздействието от повишението на митата.

Растежът на икономиката на Китай вече значително се бе забавил преди търговската война и високопоставените политици в Пекин са загрижени да не допуснат промишленият сектор, който е локомотивът на растежа, да пострада допълнително.

Какви са рисковете за Китай и за света?

Критиците на Китай в САЩ обвиняват от дълго време Пекин, че изкуствено поддържа по-нисък курс на юана, за да получи предимство при износа, а един още по-евтин юан може да налее вода в тяхната мелница.

В началото на месеца Тръмп обвини Пекин, че превръща юана в търговско оръжие, след като китайската валута преодоля прага от 7,0 юана за един долар. По думите му това е "манипулация", която може да предизвика нови ответни наказателни мерки.

Ако не бъде овладян, този непрекъснат спад на курса на юана би могъл освен това да подкопае доверието на инвеститорите в китайската икономика и да предизвика изтичане на капитали. Той обаче засилва и риска от трусове в световен мащаб, стимулирайки други страни с нововъзникващи пазарни икономики да девалвират валутата си, за да останат конкурентоспособни.

Защо Пекин би могъл да се окаже изкушен от ескалацията?

И докато влошаването на китайско-американските отношения изглежда неизбежно, Пекин без съмнение си прави сметката, че няма нищо за губене, ако остави юана да се обезценява.

По-рано този месец компанията за маркетингови изследвания Capital Economics посочи, че Китай изглежда е решил, на фона на отдалечаващата се перспектива за търговско споразумение със САЩ, че решителната подкрепа за китайските износители, идваща от обезценяването на валутата, си струва и той приема Тръмп да му се разсърди.

Китай, постъпвайки по този начин, избягва източването на огромните си валутни резерви в подкрепа на юана, както правеше в миналото, за да опровергае американските обвинения, че валутата му изкуствено е държана на по-нисък курс от реалния.

Докъде ще се стигне по този път?

В очертаващата се перспектива на сценария да не се стигне до уреждане на търговския конфликт анализаторите очакват Китай да продължи да използва валутата като оръжие и да взема мерки за съживяване на вътрешното търсене, за да преодолее търговската война.

Банковата група UBS прогнозира, че юанът, който се разменяше при курс от 7,14 юана за един долар в понеделник, би могъл да поевтинее до 7,2 юана за долар в края на годината и до 7,3 - в края на 2020 година. Capital Economics пък очаква курсът му да достигне 7,30 до края на 2019-а и до 7,50 юана за долар идната година.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #11
    Отговор на коментар #10

    Държавните дългове обикновено са в държавни ценни книжа, които имат доходност, но и падеж. Доходността им не може да се реализира преди падежа, освен ако не бъдат продадени и при това тя ще се определи от борсови фактори. Така, че "лихвите по кредита" няма да дойдат утре, нито този месец. Няма как да се компенсира по този начин.

  2. анита хегерланд
    #10

    Този проблем се разглежда едностранчиво, затова е и неясен. Китай е най-големият кредитор на САЩ, това означава, че с лихвите по кредита Китай ще компенсира митата на САЩ...Въпросът е докога може да се поддържа изкуствен баланс?!

  3. Естествено
    #9
    Отговор на коментар #8

    Да ми посочиш поне три от "съвпаденията", за които пишеш между китайската икономика и японската? Ами не можеш. Японска "диктатура" няма. Коя Корея имаш предвид? Ако е Северна определени паралели сигурно има. За социализма и комунизма: Вземи си прочети "теоритиците" Ленин, Енгелс и Маркс. Според тях диктатурата е на "пролетарията". "Работническата класа" е хегемон, пак според техните пасквили. Голяма каша ти е в главата, Илиев. ☺

  4. idickinc
    #8
    Отговор на коментар #5

    Ха ха хаКитай и соцшализъм или комунизъм.Привидно и двете са диктатура на работниците.Но съвпаденията на китайската диктатура с японската, корейската и всяка друга азиатска са толкова големи, че трудно ще направиш разлика.Разбира се имената.Азиатското държавно управление е комплекс от събрани на едно място всичко.Ха хаДори и парите и банковата система и м е различна.

  5. idickinc
    #7

    Ха ха ха Войната на стоките и пазара. Ха ха ха Историята какво показва. Кой е победителят.

  6. idickinc
    #6

    Това си е чиста търговска война. Ха ха ха Китайците били социалисти или комунисти. Ха ха ха Явно не сте разбрали нищо от система за организация на обществото. Идеологията е само част, както и парите и религийте и и и .. Китайците използват имена като на техни учение,учението на еди кой си. Които включват всички наши термини като феодълизъм,робовладилско,демограция,тоталиризъм. Та комунизма е нашето име. Но китайския прочет на комунизъм има друго разбиране. Да не говорим че истински комунизъм в Бг или ощ еоа повече в Русия никога не е имало

  7. Естествено
    #5
    Отговор на коментар #4

    Явно разбираме различни неща под социалистическа икономика. Българската е изградена по руски модел. Китайската е планова, държавна икономика, управлявана от партийни кадри на комунистическата партия в условията на тоталитарен социализъм. И двете са базирани на измислени принципи целящи оцеляване и доминация на политическа върхушка с комунистически произход. Затова са несравними с пазарните икономики. Не съм забелязал никаква "семейна принуда", освен в кремълските опорки.

  8. Горскио
    #4
    Отговор на коментар #3

    Българската икономика е още по-социалистическа (както и повечето западни икономики).Разликата е, че в Китай в допълнение на икономическата принуда съществува и политическа, а в западните държави съществува и семейната принуда.

  9. Естествено
    #3
    Отговор на коментар #2

    Китайската икономика е социалистическа. Всякакви аналогии са неуместни.

  10. Горскио
    #2

    Радват ме тези лииберални "анализи". Значи един забавен ръст на китайската икономика от 6% годишно е слаб и е проблем, а ръст от 2.6 - 3% на Българската икономика (и на другите соороосоидни икономики от типа разграден двор) е много добър. Тези в кой свят живеят? Явно в света на Роотшилдови

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.