Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо Мутафчийски не биваше да реагира така на въпросите на Бенатова

13 коментара
Защо Мутафчийски не биваше да реагира така на въпросите на Бенатова

Знам, че с позицията си ще подразня мнозина, но мисля, че генерал Мутафчийски нямаше право да се изнервя така от въпросите на Миролюба Бенатова, а на финала на интервюто да изрече думите: "Очаквам да измрат много хора, яко да измрат". Дори наистина такива да са очакванията му. А и то си беше по-скоро закана, която съдържаше негласно продължение от типа "щом се държите така с мен".

Мутафчийски вече не е просто генерал или лекар

Нямаше право да реагира така не само защото професионалната етика предполага лекарят да не вещае смърт. Генералът очевидно иска да си остане просто лекар, спасил живота на милиони българи, тъй като в пандемия за спасени могат да се смятат не само излекуваните, но и незаразените. И затова единственото, което му дължим, е благодарност. За последното няма съмнение. Но то съвсем не отменя факта, че ставайки началник на НОЩ, генералът се е превърнал в политик с огромна власт ("джиросана" му от правителството).

Напоследък и всекидневието, и икономиката, и образованието, и културата пряко зависят от предложенията на щаба, които министрите обличат в заповеди. Ако това не е правене на политика... А щом си политик на власт, си длъжен да отговаряш на неудобни въпроси. Така както журналистът, ако е независим от властта, е длъжен да ти ги задава.

Независимата журналистика не носи лаврови венци за победителите, а търси проблеми и настоява властта да ги реши, като внимава доколко тези, които я упражняват, имат нужната компетентност и дали не злоупотребяват с позицията си. Пандемията далеч не отменя подобно разделение на ролите - дори допълнително изостря противоречията помежду им. Именно това се оказва трудно поносимо за генерал Мутафчийски, както се усещаше и в брифингите. Той и като военен, и като лекар е свикнал нарежданията му да не срещат обструкции. И някак не успя да влезе в ролята на политик. Защото е недопустимо ако журналистическите въпроси не ти харесват, да ги наричаш глупост или да ги прехвърляш към някой друг.

Вярно, че сред въпросите на Бенатова имаше и твърде епизодични, но тя зададе поне два ключови, на които генералът нямаше отговор. И това в последна сметка го настрои отмъстително. Първият е как ще се пресмятат три последователни дни с над 100 заразени, след които извънредните мерки ще се върнат. Защото е съвсем логично, че ако се увеличи броят на тестовете, ще се увеличи и броят на заразените и така това престава да бъде обективен съпоставителен критерий за епидемиологичната ситуация в страната. Вторият въпрос беше трябва ли и по какви правила да се правят тестове на пациенти, които влизат в болница не със симптоми на коронавирус, а за друго, защото се оказва, че често именно те заразяват медицинския персонал. Дори въпросите да не са зададени достатъчно компетентно (от журналиста не се очаква да е експерт), компетентният им отговор ще ги поправи.

Големият въпрос

Големият въпрос при това интервю, а и въобще при отразяването на пандемията, е дали за справянето с нея, както при война, може да се ограничава конституционното ни право на информация. А то, както е известно, се реализира от медиите. Отговорът, разбира се, е "не". Най-малкото защото не беше въведено военно, а извънредно положение. Генерал Мутафчийски великодушно е изчислил, че 5% от журналистите не се справят с работата си, но докато животът продължава да е цивилен, генералите не са тези, които преценяват това.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Human
    #13
    Отговор на коментар #6

    "...очаквам да измрЪт..." писа КУпейкин...

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  3. Stefan
    #11
    Отговор на коментар #6

    На мен са ми достатъчни последните секунди, за да се бетонира мнението ми за това колко е неадекватен Мутафчийски. Вътрешна злоба, нарцисизъм, усещане за месианство, авторитарен характер (професионални изкривявания, предполагам?), грубост.... И най-вече невъзможност да влезе в ролята си на публична личност. Което е най-хубавото от всичко. Нямам желание да го засичам по медиите :)

  4. fantom
    #10
    Отговор на коментар #7

    Достоверността зависи предимно от методиката на изследването. Разни социологически проучвания предсказват резултати от избори въз основа на 1000 анкетирани. Пробите за КОВИД-19 само за едно денонощие са повече.

  5. fantom
    #9
    Отговор на коментар #5

    Прочети №8. И като добавка, един стар виц за Гарабед, който си загубил ключа и отишъл да го търси под лампата. Защото там било светло, а в тъмния сокак, където го загубил, било тъмно. Може да се разходи под всички лампи с еднакъв успех.Важно е да знаеш къде да търсиш.

  6. fantom
    #8

    Г. Лозанов има много здраве! (не поздрави!) Пише глупости, „доказвани“ с несъстоятелни манипулативни клишета, като разчита на авторитета си в съвсем друга област. Ще взема за пример многократно изказваната от мисирката глупост. че малкият брой регистрирани се дължал на малкия брой взети проби. На пуяка и мисирката не им е ясно, че броят на откритите заразени не е пропорционален на броя на изследваните лица. Ако изследвате град в който няма нито един заразен, 50000 теста ще дадат нулев резултат. Ако

  7. Георги Съдиев
    #7

    % на тестваните в България е МНОГО МАЛЪК. Т.е. всички обявявани резултати са с НИСКА ДОСТОВЕРНОСТ. ФАКТИ: От разглеждани 45 страни (ЕС, балкански и големите в света)България е на едно от последните места с 0.9% тествани, спрямо броя на жителите. С по-малък % са само: 40.Иран-0.8%; 41.Албания-0.4%;42.Бразилия-0.35%;43.Япония-0.18%; 44.Индия-0.15%; 45.Китай-не представят данни. Това трябваше да обясни доктора. Защо е така? Липсват пари или е политика!

  8. elinor
    #6

    Понеже Бенатова ми изтри въпросите от Фейсбук страницата си, а после ме блокира да ги задам от тук, където преди и тя се изявяваше.

    В момента е пуснала линк към информация от МЗ, за това, че няма да се изискват тестове с репликата - „Това е ползата за обществото”

    Въпросът който й зададох беше – Тъй като „ползата за обществото” е била „формалната причина” за интервюто по нейни думи, към Генка Шекерова използвани в представянето, коя е неформалната да го проведе по този начин?

    А сега се вгледайте

  9. Kruger
    #5

    Ами не знам как е в казармата, но в математиката 100 от 1,000 не е равно на 100 от 10,000 (в случая тестове):)) Така става, когато хората си изберат некадърни и крадливи управляващи. Ще има неадекватни неща, хаос, откровени глупости и плачевен резултат накрая. Друг път да мислят.

  10. Иван Козов
    #4

    Д-р Мутафчийски може и да се е изнервил, но това очевидно е било съзнателно провокирано. Защо Бенатова не пусне цялото интервю, без накъсвания! А и твърдението ѝ, че той я бил посрещнал с някаква фраза за таксиджийството, ако не е подкрепено със запис, намирисва на клевета.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.