Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо толкова много братя участват в терористични заговори

4 коментара
Салих и Ибрахим Абдеслан

Идентифицирането на Халид и Ибрахим Бакрауи като атентаторите самоубийци, извършили смъртоносните атаки в Брюксел, сблъсква разследващите и експертите по контратероризъм с обезпокоително повтарящия се въпрос: защо толкова много терористи се оказват братя?

Бакрауи попълват списъка с братя, съпричастни към почти всяка по-голяма терористична атака на Запад още от времето, когато три двойки братя от Саудитска Арабия се оказаха сред 19-те похитители, извършили терористичните нападения в САЩ на 11 септември 2001 година, пише "Ню Йорк таймс". Преди това този зловещ списък включваше френските анархисти от 19 век, бойците в Югоизточна Азия и еврейските екстремисти, които извършиха покушението срещу израелския премиер Ицках Рабин през 1995 г.

За терористичните групи братята и сестрите могат да бъдат идеален обект за вербовка. Те взаимно се радикализират, засилвайки чувството за цел и идеологическо призвание. Те се следят един друг, за да е сигурно провеждането на атаката. Едно ново проучване показва, че над 30 процента от членовете на терористичните групи споделят семейни връзки.

Феноменът представлява сериозен проблем за правоохранителните органи. Хората от едно семейство често живеят в една къща. Могат лесно да комуникират, без да ползват мобилни телефони, които да бъдат подслушвани. А семейната спойка може лесно – макар и не винаги – да бъде гаранция за това един член на терористичната клетка да не издаде мисията на властите.

Ако за своя заговор можете да разчитате на хора от едно семейство, вероятността те да го издадат на полицията е много по-малка. Това е въпрос на сигурност и доверие, казва Одри Кърт Кронин, преподавател в George Mason University.

Тамерлан и Джохар Царнаеви

Това, че брюкселските атентати са били извършени от братя е особено забележително, защото двамата явно са били свързани с терористичните нападения в Париж на 13 ноември, при които загинаха 130 души. Бакрауи са заподозрени, че принадлежат на същата терористична клетка, на която и Салах Абдеслам, който бе арестуван миналата седмица в Брюксел и се смята, че е единственият оцелял участник в парижките атентати. Братът на Абдеслам – Ибрахим, детонира пояса си с експлозиви в едно от парижките заведения, които бяха атакувани.

Списъкът продължава: през януари 2015 г. братята Саид и Шериф Кауши застреляха 12 човека в редакцията на парижкия сатиричен седмичник "Шарли ебдо"; братята Джохар и Тамерлан Царнаеви извършиха атентата през 2013 г. на маратона в Бостън.

Саид и Шериф Кауши

Стихийният екстремизъм се разпространява чрез социални контакти и за повечето хора братята са голяма и важна част от социалната им среда. Чувството е, че с брат можеш да говориш за неща, за които с другите не можеш, коментира анализаторът Дж.М. Бергер, автор на “ISIS: The State of Terror.”

Същата динамика, която формира отношенията между всички братя, играе роля при онези, които се радикализират. Често по-големият брат е този, които оказва влияние на по-малкия, но не винаги, допълва експертът и напомня, че според разследващите атаката срещу "Шарли ебдо", по-малкият брат, Шериф, е бил по-войнственият.

Миа Блум, съавтор на книгата "Всичко в семейството: начално пособие за братя терористи" (All in the Family: A Primer on Terrorist Siblings), цитира научни изследвания, които показват, че не по-малко от една трета от хората, които терористичните групи изпращат за извършване на атентати, са от едно и също семейство. Има много примери за това как джихадисти се женят за сестра или дъщеря от друго джиадистко семейство, за да градят съюзи.

Тези групировки винаги се боят от внедряване на агенти, отбелязва Блум. Когато член на семейството се опита да се присъедини, това е отличен механизъм за проверка за надеждност. Тогава те знаят, че могат да им се доверят.

Халид и Ибрахим Бакрауи

При провеждане на операция, децата от едно семейство често действат в тандем. Братята Кауши нахлуха заедно в редакцията на "Шарли ебдо". На 11 септември 2001 г. три двойки саудитски братя първоначално са седели един до друг на борда на пътническите самолети, които се разбиха в кулите на Световния търговски център и Пентагона. Комисията, разследваща атентатите, по-късно разказа, че един от тях - Наваф ал-Хазми, е умолявал Осама Бин Ладен да разреши на по-малкия му брат Салем да се присъедини към мисията и в крайна сметка те се озовали в петия полет, този за Вашингтон.

Блум обаче отбелязва, че понякога хора от едно семейство често умишлено се изпращат на различни места, както братята Абдеслам в Париж (Салах е возил друг от съучастниците до футболния стадион, Ибрахим се е самовзривил в кафене).

Причината за това е опасението, че ако братя бъдат пратени на едно и също място, то един от тях може да убеди другия да избягат от обич към него, пояснява Миа Блум пред "Ню Йорк таймс". Когато са на различни места, допълва тя, всеки от тях върши възложеното му, тъй като не иска да разочарова другия и те не могат да понесат мисълта, че могат да продължат да живеят един без друг.

Преди ден белгийските власти съобщиха, че 29-годишният Ибрахим Бакрауи е един от двамата атентатори, самовзривили се на летището. След около час неговият брат – 27-годишният Халид, се е самовзривил на метростанция в Брюксел.

В изследването си Миа Блум отбелязва подобен случай с атентатите през 2004 г. в Русия, извършени от чеченски камикадзета. Аманат Нагаева се самовзриви в самолет, летящ от Москва за Волгоград, убивайки всички на борда. Седмица по-късно сестра ѝ Роза уби себе си и още 10 човека на метростанция в Москва.

Правоохранителните органи са изправени пред проблема с разкриването на терористични клетки вътре в семейството. Нашите обичайни контратерористични способности са насочени към прихващане на комуникации и взаимодействие между атакуващия и командната и контролната структура на организацията, казва Джон Коен, който до 2014 г. е бил координатор по контратероризъм в Департамента по вътрешна сигурност. Психолози, проучващи тероризма, казват, че клетка, състояща се от двама души, може да е последната адаптация в отговор на засилените мерки за сигурност – независимо дали става дума за братя, както е в Брюксел, Париж и Бостън или за съпруг и съпруга, както в Сан Бернардино (Калифорния, САЩ).

Това, което прави тези двойки особено силни е, че те взаимно усилват капацитета си нанасяне на щети заради здравината на връзката, коментира Кларк Макколи, професор в

Bryn Mawr College, който изследва радикалните групировки. Това е творческо решение – имате повече ръце, които да помагат, вместо самотен вълк, но същия вид сигурност, допълва той.

Историята показва, че радикалните групировки отдавна включват в редиците си братя и сестри, любовници, приятели: Симбионистската армия за освобождение (SLA) в Калифорния, лявото радикално движение “Уедър ъндърграунд” в САЩ, марксистките Червени бригади в Италия, "Баадер-Майнхоф" в Германия.

Белгийските разследващи съобщиха в сряда, че са открили бележка или завещание, което един от братята – Ибрахим, е оставил на компютъра си. Той казва, че е в "лоша ситуация" и рискува да бъде арестуван, след като в петък е заловен Салах Абдеслам. Израелският учен Ариел Мерари, който е интервюирал повече терористи от всеки друг, описва усещането за спешност – време е за действие.

Експертите все още проучват колко често невъвлечените членове на семейството може да знаят за терористичния заговор на близките си. Проучване от 2014 г. на терористи – самотни вълци показва, че в две трети от случаите семействата и близките са знаели, че лицето иска да извърши акт на насилие. В някои случаи обаче роднините твърдо са се противопоставяли и са успявали да ги откажат.

Малко се знае за отношенията между братята Бакрауи, които са от марокански произход и са израснали в работнически квартал на Брюксел, недалеч от кралския дворец. Баща им Джамал е примерен мюсюлманин и е пенсиониран месар, според съседката им Марселин Мертенс. Тя си спомня братята като обикновени тийнейджъри, не особено религиозни, които изчезнали от квартала преди пет или шест години. През това време срещу всеки от братята е било повдигано някакво криминално обвинение, включително за отвличане на коли и престрелка с полицията.

Миа Блум предупреждава, че сега екстремистите се опитват да набират цели семейства в Европа, което би било следваща стъпка в еволюцията на джихадизма. В момента виждаме, че много братя и сестри извършват атентати. Тенденцията, която можем да очакваме, е родител и дете, казва Блум.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milenca
    #4

    Статията е интересна, като че ли е представена една докторантура в популярен вариант. Това не е разработка в пустинята, или в планините на Афганистан. Това е разработка на научен институт!

  2. Milenca
    #3
  3. emi1ian
    #2

    Тероризма е запазена марка на мюсюлмани. От време на време изскочи някоя християнска откачалка като Брейвик,но е сравнително рядко. Има много признаци за радикализация на мюсюлманските общности в Европа, дори сега когато полиция арестува някой в мюсюлманските гета, отвън биват замеряни с камъни от местни младежи. Мултикултурализма се провали тотално. Под 10% от мюсюлманите в Европа са интегрирани, дори някои от тях 2ро или 3то поколение приемат страната и хората в която са родени и живеят за враг.

  4. анита хегерланд
    #1

    Освен описаните психологически характеристики има и една много важана, която се пропуска - ужасяващия, парализиращ страх, който те изпитват във всеки етап от подготовката си. Братята са заедно, за да си вдъхват кураж. Второто, което се пропуска, е че техните семейства ще получат компенсация. Финансовата помощ за роднините е много силен стимул за участие. Тези семейства са многолюдни и безработни, а тероризмът е добре платен и дава възможност на останалите членове да оцелеят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.