Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо за българина е естествено да е националист по македонската тема?

"Най-осъдителното действие на България е решението да шантажираме, използвайки позицията на силата", казва политогът Деян Кюранов

129 коментара
Защо за българина е естествено да е националист по македонската тема?

Интервю на Дойче Веле с Деян Кюранов, доктор по философия, политолог и основател на Центъра за либерални стратегии.

На 11 февруари се осъществява първият полет между София и Скопие. Министрите на транспорта и туроператори са първите пасажери. Може ли икономиката да е основата, върху която да бъде изграден компромисът между двете държави?

Мисля, че всичко, което не е история, може да бъде основа за оправяне на отношенията. И обратното - всичко, което е история, е гаранция за нова стагнация, ако не и за провал.

В тази връзка как Ви звучи идеята за временно замразяване на работата на историческата комисия?

Тази идея на Драги Георгиев е великолепна. Струва ми се, че отново по популистки съображения и притеснения от националистически реакции премиерите на Северна Македония и България се изказаха против нея. От друга страна, те са на топа, както се казва, и имаме основание да им гласуваме доверие, щом смятат, че не могат да си го позволят. Не са те виновни, ние сме виновни като народи.

Къде е най-голямата вина на България в последните години?

Решението да шантажираме, използвайки позицията на силата, която имаме като членове на ЕС. Това е най-голямата политическа грешка и морално най-осъдителното действие на България. Говоря като политолог - не става дума за връщане към "историческата истина", да започнем да спорим, тип "ти започна пръв". И от двете страни има престъпления, и от двете страни има грубо погазване на историческата истина. Няма смисъл да мерим коя е по-виновна. Това е все едно двама болни да се хвалят кой е по-болен.

Но как да бъде решен историческият проблем?

Да не бъде решаван. Проблемът е неприятно състояние на нещо, което има решение. Но когато нещо няма решение, то не е проблем, то е просто нещастие. Може да е неприятно, но щом не можем нищо да направим, по-добре да го загърбим и да работим по нещата, които можем да оправим.

В средата на 1990-те години по линия на неправителствени организации организирахме една среща в Скопие между български и македонски политолози, историци и филолози. През първия ден ние политолозите успяхме да говорим, а историците и филолозите да си мълчат. Всичко беше наред. През втория ден те взеха думата и всичко се провали. Един от македонските колеги ме извика в коридора и каза: "Айде да се видим пак, но без чугуните". Не виждам нищо да се е променило оттогава.

Как обаче могат да бъдат ограничени рисковете националистически формации да трупат политически дивиденти?

Само политиците могат да отиграят това, ако поемат съответните рискове и умно третират процеса. Има шанс това да се случи.

Оптимист ли сте, че новите премиер на България и Северна Македония - Кирил Петков и Димитър Ковачевски - ще успеят да сменят тона на комуникацията и отношенията?

Оптимист съм, защото виждам, че те са първите, които сериозно се опитват да го направят. Когато Желю Желев реши да признае Македония, естествено и малко наивно всички очаквахме те да отговорят с нестихващи ръкопляскания и братски прегръдки. Те отговориха със страх и омраза.

Какво не направихме след това?

Нищо. Оставихме Македония на историците. На онези най-големи националисти и от двете държави. Но как историци, които са професионални националисти, да се опитат да се договорят - няма как. Иска ми се поименно да посочим хора, които се занимават с нова история в България, но не са националисти. Много са малко. Това е част от професията - смята се едва ли не за непрофесионално да не си националист.

Но и за мнозинството от българите е естествено да си националист по тази тема - показват го и социологическите проучвания. Защо това е така?

Защото така ни учат в училище и това чуваме вкъщи. Това е официалната представа за историята, която се пропагандира чрез училището, конкретно чрез историята и литературата. Изключения са спомените на Бранислав Нушич от Сръбско-българската война и тюхканията на Иван Вазов за българина и сърбина, които навремето са се били заедно против турците, пък сега умират от раните в един и същи окоп. Много интересна и точна беше тезата на Веселин Методиев, че един от начините исторически да се опитаме да излезем от това е да си намерим общ враг - например сърбите.

Изглежда ли Ви реалистично България да вдигне ветото през 2022 година?

Не знам дали ще е тази година, но България ще вдигне ветото. Това е очевидно. Дори най-върлият националист, ако попита сърцето си, ще си каже: "В края на краищата няма начин". Не може да се удържи дълго тази позиция. Целта е колкото можем да изкярим и да я разменим срещу нещо. Но и това не става, засега за България политическите ефекти са само минусови. Всички виждат, че вървим по стъпките на Гърция. Гърция в крайна сметка отстъпи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

129 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dinko
    #129
    Отговор на коментар #128

    зборувам за деца...многу е разбирливо детето да кажува такви работи, аха...

  2. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #128
  3. dinko
    #127
    Отговор на коментар #126

    не ги познавам колев и трендафилов, ти кажувам што сум видел со свои очи... Ти кажав дека во фамилията имаме двайца зетови и тие се од различни градови и на различна возраст...

  4. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #126
  5. dinko
    #125
    Отговор на коментар #124

    не 100, туку 5...маке, навистина ли не знаеш каков е односот кон македонците со бугарска свест?да ти кажам, а ти ако си пристоен човек ке си донесеш заклучок...на детето во училиште и во маало му викаат другарите: бугарин фашист, дедо ти убил и изел 10.000 македонски борци за слобода. потоа: кай пойде да студираш за доктор или инженер, да земеш лебот на некой вистински македонец? и на крај: бугараш, ако имаш диплома, не можеш да бидеш на висока позиция во судот/администрацията, државното претприятие/тоа не е пропаганда, видел сум го лично!

  6. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #124
  7. dinko
    #123
    Отговор на коментар #120

    не, след безумието да се създава македонска нация в пиринско, в края на 50-те години това престъпление беше спряно. това не се хареса на македонистите и затова и кръсте не е щастлив...познавах един човек, 1925 набор, когото бяха пребивали на два пъти, че е българин - веднъж титовистите в струмица, после българските комунисти в петрич, за да се пише македонец...

  8. dinko
    #122
    Отговор на коментар #121

    те нямат полезен ход. ако включат българите като държавотворен народ - трагедия, отстъпихме, загубихме си идентичността. ако откажат - признават, че всички са българи и отново - трагедия, взеха ни идентитетот... щото стотина хиляди души с /поне/ декларирано българско съзнание не могат да бъдат скрити...

  9. Любомир Иванов
    #121
    Отговор на коментар #120

    Некой нещо се е объркал. Искането е българите да бъдат включени в конституцията, а не македонците да бъдат махнати оттам.

  10. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #120

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.