Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Застрахователите готови за фонд за покриване на щети от бедствия

5 коментара
Застрахователите готови за фонд за покриване на щети от бедствия

Създаването на специален фонд срещу природни катастрофи ще помогне за преодоляване на последиците от бедствия като тези, които станаха в последните седмици в България. Това заяви пред Mediapool и радио “Нова Европа” в понеделник изпълнителният директор на Булстрад Румен Янчев. Той коментира идеята на президента Георги Първанов за задължително имуществено застраховане срещу бедствия.  Янчев допълни, че е крайно време да се направи такъв фонд или пул, за който застрахователите говорят отдавна и са готови до няколко месеца да предложат нормативната база.

Средствата от имуществените застраховки на хората, били те задължителни или доброволни, а и постъпления от държавата под някаква форма могат да се акумулират в специалния фонд. Парите от него ще отиват за покриване на щети при мащабни стихийни бедствия в страната или в отделни региони, което не е по силите на едно или друго застрахователно дружество, а и държавата няма възможност да отдели средства, обясни Янчев. При бедствия се разрушава не само имущество на хората, но и инфраструктура, градена от държавата, и е трудно да се отдели едното от другото, допълни той.

В България има потенциалната опасност да се случват два вида сериозни бедствия, които трябва да се покриват от такъв фонд, смята застрахователят. Страната е разположена в земетръсен район, където могат да се случат катастрофални земетресения. Другата опасност са наводненията.

Шефът на Булстрад защити идеята фондът да се управлява от застрахователите, а не от държавата, защото при настъпване на подобно събитие застрахователите имат опита и методологията да оценят щетите, а и защото държавата не е добър стопанин на парите.

Чуждият опит

Застрахователни пулове направиха страните от Централна Европа – Чехия, Полша, Унгария – след тежките наводнения, които сполетяха големи части от континента преди 4-5 години. Щетите от наводненията в тези страни, както и в Германия и Австрия, бяха за милиарди евро и наложиха промени в застрахователните практики. В тези страни обаче няма задължителна минимална имуществена застраховка.

Такава има в Турция, въведена след земетресенията в страната в последните няколко години.

Ако фондът е застрахователен, част от средствата в него ще се насочват на външния застрахователен пазар за презастраховане. Така при събрани 40-50 млн. лв. във фонда, от презастраховане ще може отвън да се получи ресурс от 1-2 млрд. лв.

При добро функциониране на фонда за 4-5 години в него ще се натрупат достатъчно средства и при събития като тазгодишните наводнения няма да се стига до оплакване на гражданите, че не им се покрива и част от нанесените щети.

Обратното мнение изказа председателят на Съюза на застрахованите Георги Бакалов. Според него ще е по-добре, ако фондът срещу природни бедствия се управлява от държавата, а не от застрахователите, защото те ще калкулират в управлението и печалбата си.

Бакалов предложи вместо задължителна минимална имуществена застраховка, данък сгради да се увеличи с половин или един процент, който да отива във фонда за покриване на щети.

От своя страна Янчев каза, че при този вариант трябва да се гарантира къде отиват тези пари, как и за какво се харчат. При този вариант човек няма договор срещу парите си и не знае при какви щети какво покритие ще получи, коментира той.

Според застрахователите, създаването на фонда за покриване на щети от стихийни бедствия може да се осъществи в рамките на няколко месеца, ако има политическа воля за това. Ако се реши, най-напред нормативно ще се въведе задължителното имуществено застраховане. Следващата стъпка е рисковете, покрити от застраховките, да се презастраховат в големи външни презастрахователи. Останалата сума ще се акумулира в текущ резерв, така че след няколко години и при добро стечение на обстоятелствата ще има добре функционираща система за покриване на щети.

Според директора на Булстрад, нормативната база може да бъде подготвена за три до 6 месеца, тъй като от 5 години застрахователите работят по въпроса.  

Ден по-рано зам.-председателят на Комисията за финансов надзор Ралица Агайн, която отговаря за застраховането, заяви, че комисията е готова да даде рамо на всяко рационално предложение за решаване на въпроса с обезщетяването на крупни природни бедствия. Пред в. 24 часа тя казва, че работна група вече пише проект за създаване на “Катстрофичен пул”.

Запитан как ще се накарат гражданите да застраховат имуществото си, ако това стане задължително, отговорът на Янчев бе – с ниски застраховки. Представители на други застрахователни компании обаче се въздържаха да коментират идеята, защото смятат, че такъв фонд трудно ще проработи, макар да има добър социален ефект.

В края на миналата седмица президентът Георги Първанов подкрепи идеята за минимално задължително застраховане на домовете и обяви още, че е готов да участва и в създаването на специален фонд “Солидарност”, който да се ползва при природни бедствия и който да обедини усилията и на гражданските структури.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кънчо
    #5

    рекет до дупка.държавата отсъства от територията България и всякакви съмнителни фигури/президент,премиер и др./които са длъжни да ръководят територията,само се чудят как да оберът останалите живи в ния.

  2. Chitatel
    #4

    Tyk ima malko istina ot prednite se izkazali i ostanaloto e ot lipsa na info ili dezinformacia-masov konsymator tip- bilo obirdjiistvo ami ako tezi hora imaha zasatrahovki / tezi ot Novinite s razryshenite imoti/ niamashe da sa taka obezsurcheni. drygoto e che edin bogat chovek bi preturpial solidni zagybi no ne bi faliral bez zastrahovka, a po beden bi se sukrishil i poly faliral. Navsiakude horata otdeliat sredstva za zastrahovaneto/ tova e razpredeliane na riska HORA/ vseki raboti s/y suotvetnata komisionna razbira se vkl. i zastrahovatelite.

  3. Гостенче
    #3

    Вместо да се чудят как да изнудят гражданите да си застраховат имуществото, господата за се замислят как да ги НАСЪРЧАТ за това, вкл. с данъчни облекчения върху застрахованите имущества и др.облекчения. Стига рекет вече!

  4. Клиент
    #2

    Те се легализираха. За разлика от банките, в застраховането МУТРИТЕ личат!

  5. БГзастраховател
    #1

    След като отново ни облепиха колите, вдигнаха 3 пъти застраховката Гражданска отговорност, сега ни КРОЯТ нова шапка - задължителто да си застраховаме имотите. А Първанов им приглася. Защо ли??

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.