България затъва в кризата и от началото на годината е сред лошите европейски примери в бюджетната сфера, заявиха в сряда лидерите на Синята коалиция Мартин Димитров и Иван Костов, правейки оценка за първата година от управлението на кабинета "Борисов". Според тях изходът е да бъдат приложени предложените от тях антикризисни мерки.
От ГЕРБ пък призоваха Синята коалиция да предложи конкретни мерки за справяне с кризата.
Докладът на ЕК е само за секторите съдебна система и вътрешен ред
Двамата съпредседатели на Синята коалиция отговориха на думите на премиера Бойко Борисов, който във вторник посъветва всички, които го критикуват, да прочетат констатацията на Брюксел, че "в България се е появил силен устрем за реформа".
Според лидера на СДС Мартин Димитров би било голяма грешка да се реформират само секторите съдебна система и вътрешен ред. След доклада на ЕК Бойко Борисов каза, че е необходим екшън план в правосъдието, но още по-необходим е в икономическата и бюджетната област, добави Мартин Димитров.
"Този доклад е само за съдебната реформа, само за противодействието на престъпността и за работата на тези органи. Този доклад не е за здравна реформа, той не е за образователна реформа, той не е за реформа в сферата на институциите и администрацията, той не засяга тези теми. Но това, което вълнува хората, е как ще се излезе от кризата", отбеляза Иван Костов.
Загубената година може да бъде компенсирана
Според Синята коалиция загубената година може да бъде компенсирана. Въпросът е какво се прави оттук нататък, коментира Мартин Димитров.
Сред най-неотложните мерки десните посочиха спешно разплащане с бизнеса, спиране на проекта АЕЦ-Белене, радикално съкращаване на неефективните разходи, подобряване на усвояването на еврофондовете.
Според сметките на Костов страната ни няма да успее да усвои около 700-800 млн. евро. При положение, че няма преки чуждестранни инвестиции, по какъв друг начин България може да излезе от кризата, освен с привличане на инвеститори и парите, отпускани от еврофондовете, попита Костов.
Не можем да си представим, че кабинетът има пари за тютюнопроизводителите, за ядрената централа, за "Южен поток", а няма средства за бизнеса, каза Мартин Димитров.
Според Иван Костов големият проблем на правителството е да удържи бюджета и да не се стигне до нова актуализация, защото "напрежението върху бюджета е огромно преди всичко по линията на трудно събираните приходи, и шансът да не се съберат тези приходи е за съжаление все по-голям и по-голям".
В интервю пред Нова телевизия лидерът на ДСБ изказа специално опасения по отношение на пенсиите, заради излизането в пенсия на нови 130 000 пенсионери.
"Най- големите набори се пенсионират - 1947-ми, 1948-ми 1949-и, 1950-и, 1951-и, започват да излизат в пенсия. Всички тези хора са със сравнително високи заплати за общото ниво. Пенсиите им са големи, нараства задължението да се плащат пенсии с около половин милиард, представяте ли си какво нещо е. Върху НОИ се оказва огромен натиск и пак трябва да има реформи", каза Костов.
Той обясни, че, за да се избегне всичко това, Синята коалиция предлага драстично намаляване на институциите първостепенни и второстепенни разпоредители с бюджетни средства с една трета.
ГЕРБ: Предложете конкретни мерки
В отговор от ГЕРБ призоваха Синята коалиция да предложи конкретни мерки за справяне с кризата. Председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова опроверга твърденията на десните, че управляващите нямат ясен антикризисен план.
С актуализацията на бюджета над 900 млн. лева бяха съкратени от разходите в администрацията, отбеляза Стоянова. Към момента над 350 млн. лева вече са разплатени на бизнеса, като парите бяха залегнали в бюджета, добави тя. Стоянова допълни, че в ГЕРБ са готови да чуят конкретните предложения, но повечето от текстовете на ДСБ и СДС, предложени между първото и второто четене при актуализацията на бюджета, били неприложими.
Като пример тя посочи проект на поправка, с която се е предлагало да бъде съставен национален регистър на всички сключени от общините и първостепенните разпоредители договори, като те трябва да бъдат предварително парафирани от министъра на финансите. Вие представяте ли си как министър Симеон Дянков би могъл да подпише договорите на цялата държава, попита Стоянова.
Тя уточни, че управляващите приемат предложения от целия политически спектър, както и от стопански организации.
Председателят на бюджетната комисия не приема опасенията на Мартин Димитров и Иван Костов за недостиг на средства за пенсии в края на годината. В средата на лятото, след току-що актуализирания бюджет, да се нагнетява подобно напрежение, да се събуждат страховете на хората, което при всички случаи влияе на икономиката, е вредно, добави Стоянова.
Заместник-председателят на икономическата комисия Делян Добрев определи като странно, че от Синята коалиция не виждат положителните сигнали, тъй като те също са свидетели на всичко, което се случва в страната. Защо, когато имаме основания за умерен оптимизъм, те излизат с подобен род декларации, попита той. Добрев цитира статия в американското издание "Уолстрийт джърнъл", в която се посочва, че българската икономика се стабилизира и се справя с финансовата криза по-добре от повечето си съседни страни.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
54 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Петиция до НС за намаляване на пенсиите на работилите в ДС и тоталитарни организации до нивото на средната пенсия в страната:http://bgpetition.com/namaliavane-pensiite-na-rabotilite-v-DS-i-totalitarni-organisazii/index.html
..........
Само Костов може да спаси България от банкрут.
Правителството правилно се насочва към истински реформи, но хората на които се доверяват да ги изпълняват не са подходящи. Политически авантюризъм е да се доверят на небезизвестната Мария Димчева. Заради нея партията губи доверие от много хора.
Нали беше много ербап и сам щеше да управлява? И пропиля цяла година?!?!Сега - предсрочни избори!!! И никога вече селендурщина в управлението на България!!!
"Интересното е, че населението, гражданите и на двете страни искат да видят усилия за реформи и докато това стане, механизъм на мониторинг ще продължи да действа. Той няма краен срок, ние не се готвим да го прекратим, докато и двете страни не изпълнят онова, което обещаха да сторят", обясни Грей.
edistvenoto spasenia za propadnalata ni republika IZPARDENIA !!!!!!!!!!!!!!!!
статията в уолстрийт джърнъл е очевидно поръчкова ,тъй като по-рано излезе статня на виенския институт за пазарно стопанство, която наруга гербаджиите.това сигурно ядоса посланника на сащ,който е ментор на б.б., и той пък осигури пък хвалебствена статия.но щом герб го ругаят от всички страни за некомпетентност,сигур е вярно. една менда от пловдив не може да знае повече от цял куп икономисти от всички цветове
А! Бай Иване, то дошло време и теб да те пенсионираме. Я виж какъв е припек навън ;-))))
Ето РАЗКРИТИЕ НА КОЕЛГА ОТ САЙТА НА ДНЕВНИК ЗА ДЪРЖАВНИТЕ ХРАНТУТНИЦИ: КОИ СА ИЗЛИШНИТЕ на ДЪРЖАВНАТА СОФРА : Министерство на правосъдието – 6442 служители С НАПЪЛНО НЕЯСНИ ФУНКЦИИ /тук влизат 4597 души в системата на затворите и 1462 съдебна охрана с неизяснен статут ЗАЩО , КОГО и от КОГО ОХРАНЯВАТ/ Министерство на външните работи – 1700 (???? ) / Голяма политика въртим с Нубия !... НЯМА ЩО !.../ Агенция за приватизация – 79 души /какво толкова остана да се приватизира?!/ Агенция по геодезия, картография …
и кадастър – 383 души Агенция “Държавен резерв и военновременни запаси” – 691 души //ЛЕЛЕ-Е-Е, че те да не правят запасите за САЩ ?! А запасите ... все окрадени и ги няма !/ Агенция за информационни технологии и съобщения – 836 /лелее, Бил Гейтс ряпа да яде!/ Агенция за метрологичен и технически надзор – 417 души / а има и комитет по стандартизация и Институт по метрология / Изпълнителни агенции – 13 177 души, в това число: “Държавна мрежа за сигурност и отбрана” – 950 /тя пък една сигурност и отбрана с тези "куки " и "овенни"-дано Бог да ни пази !/ “Борба с градушките” – 723 Агенция “Морска администрация” – 328 души /повечето от тях се трудят в...София?!/ “Проучване и поддържане на река Дунав” – 190 “Социални дейности на Министерството на отбраната” – 773/?!?/ “Рибарство и аквакултури” – 340 “Селекция и репродукция в животновъдството към министъра на земеделието и продоволствието” – 162 “Сортоизпитване,апробация и семеконтрол” – 322 Има и още изпълнителни агенции... Институт по метрология – 353 /а видяхте, че има и Агенция за метрологичен и технически надзор – 417/ Главно управление на архивите при МС – 4513 души /не архив, а планина – ама що тогава почти нищо не знаем за новата си история примерно?!/ Държавни комисии/създадени със закон/ – 567 души, в това число: “За енергийно и водно регулиране” – 118 /тия вдигат цените на тока и водата!/ “За сигурността на информацията” – 97души /ха-ха-ха - егати сигурността у нас! А нали имаме и цяла Държавна мрежа за сигурност и отбрана” ?!/ Та като гледам само до тук ... Дянков може да преизпълни плана си !Ало-о-о-о , ДЯНКОВ , спиш ли или се правиш на улав ?!