Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Завръщането на Чорни зависи от царя

0 коментара

Драмата около собствеността върху първият български GSM оператор поставя твърде важни въпроси, чиито публичен отговор едва ли ще бъде произнесен. След като се разбра, че Майкъл Чорни не е преставал да бъде собственик на "МобилТел", правителството ще трябва да демонстрира по някакъв начин отношението си към евентуалното завръщане на бизнесмена у нас.

Пред "Дарик радио" Майкъл Чорни заяви, че сделката е пропаднала заради високите такси на ДКД и невъзможността Леваев да подсигури финансиране от консорциум от израелски банки. В същото време бизнесменът обясни, че се надява "МобилТел" да бъде продадена на друг купувач в скоро време.

През лятото на 2000 г. Чорни беше изгонен от България от шефа на НСС ген. Атанасов, тъй като застрашава националната сигурност. Няколко депутати от Движението за права и свободи вече заявиха намерението си да внесат промени в закона за чужденците, които да позволят обжалване на типа решение, с което Чорни бе изгонен от България. Министърът на правосъдието Антон Станков коментира положително едно такова намерение.

При изгонването на Чорни многократно бе заявявано, че собствеността в България е неприкосновена по конституция и правителството няма никаква правна възможност да иска продажбата на "МобилТел".

Кабинетът на Иван Костов обаче използва влизането на новия закон за далекосъобщенията, който изискваше издаване на нови лицензи на всички оператори, за да окаже натиск за извършване на подобна сделка.

Мобилният оператор бе атакуван от правителството за това, че не осигурява записаните в лиценза изисквания, свързани с националната сигурност. Тази тема е обект на държавна тайна и така и публично не се разбра какъв точно е обекта на спора между двете страни. В мобилния оператор бяха изпратени на проверка практически всички възможни контролни държавни служби. Министерството на отбраната поиска физическо разделяне на инфраструктурата, която дотогава се ползваше съвместно.

Допълнителен проблем бе приетата от ДКД тарифа, която изискваше "МобилТел" да плати 180 млн.лв. за допълнителни честоти.

При срещата си с председателя на комисията Иван Таушанов през март тази година, Лев Леваев протестира срещу тарифата на ДКД, въпреки че тя вече бе публикувана в "Държавен вестник", преди той по документи да стане собственик на "МобилТел". Тарифата бе атакувана от мобилния оператор в съда и преди месец ВАС я отмени, заради това, че постановлението, с което е била одобрена, не било издадено на основание чл. 118 от Закона за далекосъобщенията.

С минимални промени ДКД внесе нов вариант на тарифата миналата седмица. Според него сумата, която трябва да плати мобилния оператор, пада от 180 на 144 млн.лв. Тарифата бе одобрена от правителството на заседание, на което отсъстваха министърът на финансите Милен Велчев и министърът на транспорта и съобщенията Пламен Петров. От "МобилТел" публично изразиха недоволството си от взетото решение.

Неколкократно през изминалите няколко седмици зам.министърът на транспорта и съобщенията Николай Николов обясняваше, че трябва да се приеме по-ниска от досегашната тарифа, защото това оскъпявало и цената на GSM-лиценза и на БТК. Случайно или не, правителството не прие значително намаление на тарифата.

Причината за натиска на предишното правителство да продаде "МобилТел", според добре информирани източници, е било искане на няколко западни страни членки на НАТО, които са настояли пред предишния кабинет, че телекомуникационна компания, която е част от националната сигурност на страната, не може да бъде собственост на подобен тип инвеститор.

Срещу Чорни се водят разследвания в Швейцария и Израел, а публична тайна е, че той никога не е искал американска виза, защото тя ще му бъде отказана.

Затова отговорът на въпроса дали Чорни е добре дошъл у нас ще бъде ясна индикация за истинското отношение на сегашното правителство към присъединяването ни към НАТО.

Така или иначе, в края на 2000 г. Чорни демонстрира желание да продаде компанията. Според неофициална информация интерес към компанията е бил проявен от двама големи европейски оператора. Единият обаче категорично е отказал да се забърква в сделка с Майкъл Чорни заради това, че публикациите в пресата ще се отразят зле на името му.

На другия оператор е била предложена цена от 1,1 млрд.щ.долара - същата, каквато не е платил Леваев според вчерашните публикации в израелската преса, и тя е била преценена като прекалено висока. Кандидат-купувачът е бил готов да плати не повече от 650 - 700 млн.щ.долара.

Така стигаме до датата 23 февруари 2001 г., когато в Държавната комисия по далекосъобщения постъпи искане за разрешение да се прехвърлят 100% от капитала на "Мобилтел" от "Истърн Маркет Телеком Фънд Лимитед", регистриран в Насау, Общност на Бахамите, на "LL Telecommunication Holding B.V.", регистриран в Ротердам, Холандия.

В съобщение до медиите от днес ДКД припомня, че са изискали и получили всички необходими документи. Към искането са били предоставени доказателства, че "LL Telecommunication Holding B.V." е 100% собственост на дружеството "Meijer Witgoed Capell B. V." , регистрирано в Ротердам, Холандия, с едноличен собственик Лев Леваев.

След представяне и на допълнителни документи на 6 март тази година ДКД дава съгласие за извършване на сделката. С писмо от 30 март "МобилТел" информира, че прехвърлянето на собствеността е извършено и предоставя в комисията копие от книгата на акционерите.

От ДКД съобщават, че във връзка с публикациите от вчера комисията се е обърнала с изрично запитване до ръководството на "Мобилтел" дали има промяна в собствеността на дружеството. Точка 18.3 от лицензията на мобилния оператор изрично разпорежда всякакви промени в собствеността да се извършват след одобрение от ДКД.

Ситуацията, в която попада ДКД, е странна, защото явно нарушение на закона не е извършено. По документи сделка между Чорни и Леваев наистина е осъществена, но явно тя е била условна.

Дали Леваев наистина се отказва да купи "МобилТел" или просто е получил комисионна, за да се води известно време за собственик, предстои да се разбере.

При срещата си с бившия премиер Иван Костов на 20 март тази година той заяви интерес към приватизацията на 12 от хотелите на Слънчев Бряг и към младежкия център в Приморско. Търговете за тези обекти минаха, без Леваев да се появи на тях. Което не говори за сериозен интерес на Леваев към бизнес в България.

Объркването за бъдещата собственост на "МобилТел" се засилва и от противоречащите си изказвания на самата компания и на Майкъл Чорни. Вестник "Глобус" се позовава на неговите думи, че сделка не е имало и не предстои в скоро време. В същото време в съобщение до медиите от "МобилТел" предполагат - "Изхождайки от информацията от израелските медии предполагаме, че г-н Леваев не е в състояние да изпълни задълженията си по финансовата част на сделката и вероятно акциите на компанията ни ще бъдат предложени на друг потенциален купувач".

Щом няма плащане, не е възможно да е имало и сделка, е логичният извод от това разсъждение. Друг е въпросът, че умозаключението "вероятно акциите ще бъдат предложени на друг потенциален кандидат", обикновено се прави от собственика на компанията, а не от самата компания. Може би освен в случая, в който фактическият собственик - Майкъл Чорни, по документите в България не се води такъв, а юридическият собственик - Лев Леваев, категорично отрича да има нещо общо с нея.

При тази ситуация единствения човек, който знае отговорите на всички въпроси, остава Чорни.

Дали той е толкова сигурен в завръщането си в България, че не може да се стърпи да се похвали, че е преметнал предишното правителство с несъществуваща сделка с Леваев?

Защо вестник "Глобус" публикува информацията за неосъществената сделка и дали не става въпрос за размяна на удари на израелска земя? Авторът на материала Йоав Итцхак заяви пред mediapool.bg, че няма какво повече да добави, нито да коментира, към публикуваните досега факти.

И най-накрая - какво съобщиха на предишното правителство българските тайни служби при "продажбата" на "МобилТел" и какво могат да кажат за сегашната ситуация?

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.