Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зеленогорски се закани да иска ликвидацията на "Плама"",N

0 коментара

До края на седмицата кметът на Плевен ще обсъди с министъра на финансите и с шефа на Агенцията за приватизация възможността за обявяване на "Плама" в ликвидация. Плевенската рафинерия дължи на местния бюджет между 400 хил. и 500 хил. лева.

За пореден път работници от "Плама"- Плевен протестираха в центъра на града. Според Найден Зеленогорски, след като новите собственици не възстановяват производството, рафинерията трябва да се обяви в ликвидация.

При предишните протести на нефтохимиците в края на февруари Зеленогорски изрази същата позиция и даде срок на собствениците на "Плама" до края на март, за да пуснат рафинерията в действие.
Едната възможност е искът за обявяване в несъстоятелност да бъде внесен от общината в ролята на кредитор. Работниците на рафинерията предлагат правителството да използва банка "Биохим", на която "Плама" дължи 36 милиона долара, и чрез нея да поиска ликвидация.

Повече от година насам "Плама консорциум" не възстановява производството на рафинерията, оправдавайки се с незаверените финансови отчети за 1999 година. Проблемът се състои в това, че поради опрощаване на дългове рафинерията излиза на "куха" печалба от 118 млн.лв., върху която трябва да се плати и данък печалба. Собствениците обсъждаха с министерството на финансите възможността за законова промяна, която да ги освободи от данъчното задължение.

По въпроса обаче не бе постигнат компромис, защото искането на "Плама консорциум" означава да се променя Законът за корпоративното подоходно облагане със стара дата. Но дори и такъв компромис да бе постигнат, на всички беше ясно, че сегашният парламент няма време за други законодателни промени, освен свързани с изборите. При положение, че изборите са в средата на юни, то новият парламент ще започне ефективна работа едва през септември. Това означава, че исканата от собствениците на "Плама" законодателна промяна ще бъде факт едва в края на тази година. А и досега те я поставят като условие, за да пуснат рафинерията в действие.

Според инициаторите на протестите от гражданско обединение "Плевен" дълговете на рафинерията са около 250 милиона лева, а ликвидационната ѝ оценка е около 36 милиона долара.
Сега в рафинерията работят около 300 души, които са заети в цехът за масла и в ТЕЦ-а на предприятието. Протестиращите са съобщили на Найден Зеленогорски, че част от заетите са били предупредени, че ще се наложи да излязат в неплатен отпуск.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.