Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Земеделският министър: Украинското жито е безопасно

Над 440 милиона лева ще получат 37 000 фермери до края на септември

8 коментара
Земеделският министър: Украинското жито е безопасно

Украинското жито, което влиза в страната ни, не е опасно. Прави се допълнителен фитосанитарен контрол. По-голяма част от пробите отговарят на европейските изисквания, но има и отклонения. Това заяви служебният министър на земеделието Явор Гечев пред Нова телевизия.

По думите му в момента в България има криза на свръхпредлагане на жито и това влияе на цените. Зърното, което се произвежда у нас, изцяло отговаря на всички стандарти и е по-добро, каза Гечев.

Той обясни, че България не може да ограничи вноса на украинско зърно.

"Солидарни сме с Украйна, но не бива да страдаме от тази солидарност. Европа направи регламент, чрез който каза, че украинско зърно може да влиза в Съюза без мито и без допълнителен фитосанитарен контрол. Но такъв все пак се извършва в Румъния, а и у нас - и повторен, по настояване на българските зърнопроизводители", каза Гечев.

Над 440 млн. лв. за фермерите до края на септември

Ускорен е процесът по приемане на заявленията за подпомагане на зеленчукопроизводителите, като за две седмици са  разгледани над 37 000 документаза подпомагане, каза Гечев. 

Благодарение на усилията на служителите на Министерството на земеделието и Държавен фонд "Земеделие" до края на месеца малко над 440 млн. ще отидат при производителите, допълни той.

"Предстои ни още една помощ, която можем да дадем по европейски регламент - 5% от стойността на Програмата за развитие на селските райони или около 60 млн. Поискахме и редица мерки от Брюксел – отваряне на кризисния фонд на ЕС", каза още земеделският министър.

Според него обаче това подпомагане няма да се усети от потребителите, тъй като цените в магазините едва ли ще паднат.

Дървата за огрев са с една трета повече от миналата година

По отношение на недостига на дърва за отопление Румен Гечев каза, че причината не се корени в намален добив. Той е бил с 30% по-голям в сравнение с миналата година.

"Но тъй като газът поскъпна, повечето потребители минаха на дърва. Затова има недостиг. А държавата не добива дървесина – това се прави от частни фирми, които играят на търгове", обясни земеделският министър.

Над 31 млн. лв. за щетите от наводнението в Карловско

За спряването с последствията от наводненията в Карловско до момента Министерският съвет е отпуснал 31 млн. лв., каза Явор Гечев.

Шест села в община Карлово пострадаха след пороите в началото на септември. Общо щетите се оценяват на около 72 млн. лв. Без дом останаха 22 семейства след наводненията.

"Поискали сме пари и от Европейския съюз. Те вероятно ще се използват за възстановяване на инфраструктурата и сигурно няма да стигнат", прогнозира земеделският министър.

Той припомни, че над 250 машини са на мястото на бедствието, както и над 400 военнослужещи и около 250 души от държавните и общинските администрации. Днес се очакват и  над 1000 доброволци. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #8

    освен че са алчни (искат да вземат и веднъж субсидията, и два пъти надценката, и три пъти печалбата...???!!!), наште 'зърнопроизводители' са и леко ... тьnu: доста кьопаво и нелепо е да задаваш "умния" въпрос: 'Ама дали украинците знаят как се гледа зЪрно и да могат да отгледат 'чиста' продукция?'... :-))) ... Да! - точно украинците много добре знаят ;-)))

  2. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #7
  3. Дедо Генчо
    #6

    Има един голям проблем в българския агросектор. Противно на нормалните страни, българските земеделци не използват субсидиите за намаляване на цените, а за увеличаване на печабите си. Затова гръцките домати са по-евтини от бъгарските и олиото ни е скъпо.

  4. beyond_the_frame
    #5

    Ами к'во ще правите, като след няколко години Украйна стане пълноправен член на ЕС, а на Общия пазар дори по-рано, а? Ще налагаме вето, като на македонците ли? Кой ще ви купува продукцията на тези цени? Я се вземайте У рЪце, че ще рупате джанки.

  5. обикновен
    #4

    Поредна позорна реакция на служебниците на Резидента Радев, произтичаща от рашистките хибридки "фалшиви новини + мутри-зърнари на рашистка каишка"! Пълна подкрепа и солидарност с Украйна, бре зърнени негодници и путлеристки служебници!

  6. Десен бесен
    #3

    Абе каква ниска цена на зърното, като днес купих 500г. хляб за 2,50 лв. при нулево ДДС?!?!

  7. ABV
    #2

    Трябва да благодарим на храбрия и героичен украински народ, че докато ни пази с тялото си от злите северномонголски орки на путик, в същото време ни спасяава от продоволствена криза и надути цени на храните - нещо което не се съмнявайте щяха да ни спретнат мутрите, маскирани като "земеделски производители", които до един са путюви диверсанти!

  8. The Rock
    #1

    Спрете субсидиите на зърнената мафия! Те са на хранилка на руските служби. Докога ще търпим и дървената мафия? Изобщо, държавата чии интереси защитава? На гражданите или на руската мафия!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.