Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жилищата в България поскъпват по-бързо от средния растеж в Евросъюза

1 коментар
Жилищата в България поскъпват по-бързо от средния растеж в Евросъюза

Цените на жилищните имоти в България се повишават с по-ускорен темп от отчитания реден ръст в целия Европейски съюз, сочат данните на Евростат за първото тримесечие на 2016 г.

Според тях поскъпването на жилищата у нас е с 1.1 на сто спрямо последните три месеца на 2015 г,. когато е отчетен солидният ръст от 3.1 процента. На годишна база повишението е с 4.5%, което е повече от регистрирания в Еврозоната годишен ръст за януари- март 2016 от 3.5 процента.

Промяната на жилищните цени в еврозоната е най-бързият годишен темп от осем години насам, отчитайки най-солидно повишение от преди началото на световната финансова криза, която провокира солиден трус на имотния пазар.

Според Евростат, жилищните цени в региона са били с 3% по-високи през първото тримесечие на 2016 г. спрямо година по-рано след повишение с 2.6% в края на 2015 година.. Спрямо последните три месеца на миналата година, цените са се увеличили с 0,4 на сто.

Нарастването на жилищните цени е нов знак за постепенното възстановяване на икономиката на еврозоната от негативните последици от дълговата криза в региона, които последваха световната финансова криза. По-високите цени на жилищата вероятно ще подкрепи доверието на потребителите, тъй като собствениците на домове ще се почувстват по-богати и по-склонни да харчат, посочва БНР.

Както и в други части на света, жилищните цени в еврозоната се сринаха рязко в резултат на финансовата криза. След кратък отскок те подновиха своя спад, тъй като регионът навлезе в своята собствена криза, свързана с огромните държавни дългове и едва към средата на 2014-а година започнаха отново да нараства предпазливо.

Началото на този ценови отскок съвпадна с първата от поредицата стимулиращи мерки, обявени от Европейската централна банка, имащи за цел да подсилят слабия икономически растеж и много ниската инфлация. Тези програми за стимулиране обаче доведоха до притеснения в Германия и на други места в региона, че цените на активи - включително на жилищата - могат да нараснат нереално и по този начин да посеят семената на друга финансова криза.

На този етап обаче има слаби признаци за прегряване на жилищния пазар на еврозоната. В самата Германия, покачването на цените на жилищата се забави през първото тримесечие до годишен темп от 4.4% спрямо растеж с 5.9% през последните три месеца на 2015 година. Основно изключение е Австрия, където жилищните цените нарастват в началото на настоящата година с цели 13.4% - два пъти по-силно от растежа, записан в края на миналата година (повишение с 6.4%).

Според Евростат жилищните цени в целия Европейския съюз са се увеличи през първото тримесечие с 0.7% спрямо последните три месеца на 2015 г. и са отчели годишен ръст от 4 на сто.

Извън Австрия, най-голямо увеличение на цените е отчетено в Унгария (1.,2% на годишна база), докато шведските цени на жилищата са се повишили с 12.5%. Трябва да се има предвид, че в тези две държави централните им банки провеждат облекчени парични и лихвени политики за борба с много слабата инфлация, въпреки добрия икономически растеж, отчетен през последните години.

Британските цени на жилищата са се повишили през първото тримесечие с 1.1% спрямо края на 2015 година и са нараснали с 8% на годишна база, но редица икономисти очакват пазарът на имоти на Острова да отслабне значително в резултат на решението на Великобритания да напускане ЕС. Несигурността около Брекзита може да има отрицателно въздействие върху цените на жилищата в целия съюз, въпреки че някои отделни градове в континентална Европа могат да се възползват от очакванията, че световният бизнес ще премести своите международни операции от Лондон след изхода на референдума за излизане от ЕС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #1

    Растеж на цените по-голям от 3% на годишна база е спекулативен и страни като Австрия ще имат проблеми с ипотечните си заеми. Явно много от жилищата се купуват не за живеене, а като инвестиция и това надува балон, който рано или късно ще се спука.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.