Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Животновъди получиха близо 85 млн. лв. по различни схеми

1 коментар
Животновъди получиха близо 85 млн. лв. по различни схеми

Близо 85 млн. лв. преведе Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) по сметките на животновъди в петък по различни схеми, съобщиха от ведомството.

За отглеждане на овце-майки и кози-майки през настоящата година 7460 животновъди получиха 36.6 милиона лева. Ставката за животно е 35.43 лв. и сумата се отпуска за стопанства с 50 или повече животни и при ангажимент поне 80 процента от заявения добитък да се отглежда сто дни след подаването на заявлението за помощта.

Други 24 милиона лева са изплатени на 5 723 фермери по първия транш по схемата за подпомагане на говеда. Определената от земеделския министър сума е 190 лева за говеда и 336 лева – за биволи, като плащането ѝ ще се осъществи на два пъти. Сега фермерите са получили по 102.40 лв., а останалите 87.60 лв. ще им бъдат дадени през януари. За биволите сега се преведени по 183 лв. за животно, другите 153 лв. също ще получат през януари.

Изискванията за подпомагане на фермерите са да са отглеждали 10 или повече говеда или биволи към 28 февруари 2009 г. и да запазят поне 70 процента от животните.

Отделно 11 167 192 лева са платени като извънредна помощ за приспособяване на млекопроизводителите и земеделските стопани в други сектори на животновъдството. Парите са отпуснати извънредно от Брюксел и при приема са били подадени 17 723 заявления. Сега са наредени за малки стопанства 2 100 721 лв. за крави и биволици и 292 599 лв. - за овце-майки и кози-майки. По Схемата за подпомагане на екологични и щадящи климата методи за производство се отпуснати 4 219 200 лв. за крави и биволици и 1 027 231 лв. - за овце-майки и кози-майки. В Схемата за прилагане на екстензивни методи за производство са усвоени 2 823 253 лв. за крави и/или биволици, а 704 188 лв. са дадени за овце-майки и/или кози-майки.

По държавната помощ "де минимис" (de minimis") земеделският фонд е превел близо 13 милиона лева на 17 251 животновъди. Размерът на индивидуалната помощ е 25 лева за крава/юница/биволица/малакиня и 6 лева - за овца-майка/коза-майка. На de minimis подлежат земеделски стопани, които са заявили животни по поне една от схемите за обвързано с производството подпомагане или по схемата за преходна национална помощ за овце-майки или кози-майки за Кампания 2016.

Изискване към фермерите за получаване на помощта е да отглеждат в стопанствата си минимум 5 крави, юници, малакини или биволици, като максималният брой на подпомагане е до 200 животни. Изискването за овцевъди и козевъди е да отглеждат най-малко 10 животни, като на подпомагане подлежат не повече от 500 овце-майки или кози-майки за едно стопанство. За всички кандидати за държавна помощ важи изискването да имат заявени не повече от 10 декара постоянно затревени площи за едно животно или да не са заявили такива площи за подпомагане.

Общият размер на помощите de minimis за един земеделски стопанин, както и за едно и също предприятие, не може да надхвърля левовата равностойност на 15 000 евро (29 337.45 лв.) за период от три бюджетни години (2014-2016 г.), припомниха от фонда.

От ДФЗ съобщиха още, че в петък започва прием на заявления за контрол на вредителите по трайните насаждения. Документи ще се приемат до 18 ноември в областните дирекции на ведомството. 1 милион лева ще бъдат разпределени за компенсиране разходите на земеделски стопани за есенния етап от битката с вредителите по насажденията.

Парите са предназначени за закупуване на продукти за растителна защита и продукти за ускоряване на процесите на гниене на листата през зимния сезон, които се прилагат в периода на масов листопад през есента. Помощта се предоставя под формата на компенсиране на част от разходите на земеделските стопани, отглеждащи семкови и костилкови овощни видове, ягоди и малини. В есенния етап по схемата се подпомагат разходи до 100 лева на хектар (с ДДС).

Основната цел на държавната помощ е да се ограничат максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по трайните овощни насаждения, както и по насажденията с ягоди и малини. По схемата ще се компенсират разходите на стопаните за купуване на продукти за растителна защита и продукти за ускоряване на процесите на гниене на листата.

Помощта в рамките на обявения прием на заявления ще се предоставя на малки и средни предприятия - регистрирани земеделски стопани на овощните култури, ягоди и малини.

Срокът за отчитане на извършените дейности във връзка със зимните пръскания е 30 ноември, а за сключване на договори и изплащане на средствата по държавната помощ – 19 декември 2016 година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #1

    Купуването на гласове продължава с пълна сила до последния възможен момент. И не с кебапчета, а с ХИЛЯДАРКИ. ОТ НАШИТЕ ПАРИ, ЕСТЕСТВЕНО.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.