Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зимата ще бъде по-топла и доста по-суха в Южна Европа

0 коментара
Зимата ще бъде по-топла и доста по-суха в Южна Европа

Зимата ще бъде по-топла и доста по-суха в Южна Европа, но ще е по-влажна в Централна и Северна Европа. Това заяви климатологът доц. д-р Георги Рачев, който е преподавател в Геолого-географския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" в интервю за БТА.

Настоящата зима да бъде малко по-топла и по-суха в района на Балканския полуостров и по-специално в Южна Европа, се предвиждаше от септември тази година, припомни доц. Рачев. Той коментира прогнозите на различни метеорологични центрове в света, че тази зима се очаква да е по-мека и сравнително по-топла.

През август излезе обаче "един апокалипсис" на НАСА, че ни чака най-студената зима, откакто има метеорологични наблюдения, а руснаците почти всяка година имат прогнози за тежка зима, посочи доц. Рачев.

По думите му "сериозният прочит на нещата показва, че зимата не само в Южна Европа, но и в цяла Европа, ще бъде по-топла и доста по-суха за Южна Европа, и по-влажна за Централна и Северна Европа". Това се доказа и през първия типично зимен месец - декември, който в България, въпреки захлаждането, което ни очаква на 30 и 31 декември, средните декемврийски температури са между 3 градуса по-високи, а на някои места до 3.5-4 градуса по-високи от тази норма, която е установена през 1961-1990 г., каза климатологът.

Първият зимен месец - декември, се оказа доста по-топъл дори от прогнозите, които показваха с около 2 градуса по-висока температура, коментира доц. Рачев. Той отбеляза, че същата тенденция се отнася и за януари 2016 г., за когато повече метеорологични центрове, включително руски и китайски, прогнозират, че в Европа средните температури ще бъдат между 2 и 2.5 градуса по-високи. Като за европейската територия на Русия и Северна Европа, се прогнозират по-високи температури от 3 до 4 градуса.

По отношение на валежите, времето в Южна Европа ще бъде значително по-сухо и това е факт, защото вече два месеца се наблюдава много ясно изразено антициклонално състояние над Южна Европа, Северна Африка и над Средиземноморието. На тези места през други години се наблюдават сериозни средиземноморски циклони, които носят влагата, дъждовете или снеговете - специално за България, обясни климатологът.

Студено време за Нова година

На Нова година времето ще бъде студено, като най-студено ще е на 31 декември, на 1 и 2 януари в България и на Балканския полуостров, каза доц. Рачев. Той добави, че на 1 януари, сутринта, температурите особено в Западните Балкани, ще са минус 8, минус 10 градуса, а на места в затворените котловинни полета ще има температури и от минус 13, 14 и дори от минус 15 градуса. Ще е студено, но "снегът отново избяга", коментира климатологът.

Той отбеляза, че "сняг евентуално ще има в Гърция, но в България някъде, може да има няколко снежинки и може да се образува снежна покривка, но тя няма да е повече от 1-2 сантиметра".

Сухо ще бъде и в планините, където има само няколко сантиметра сняг, останал от последните валежи, каза климатологът.

По думите на доц. Рачев "след 3-4 януари отново ще започне значително по-топло време, но не толкова топло, колкото беше досега".

Според средносрочната прогноза очакват се няколко средиземноморски циклона, които евентуално ще донесат валежи от дъжд в ниските части на България и от сняг на по-голяма надморска височина. Въпреки всичко, това ще са валежи под нормата, уточни доц. Георги Рачев.

2015 г. се очертава като най-топлата година в света

От климатична гледна точка 2015 г. беше значително по-благоприятна от 2014 г., през която имаше много наводнения и при тях загинаха 19 българи. Тези трагични факти напомнят за 2005 г., когато, отново при наводнения, загинаха 20 души в България, припомни ученият.

Климатологът обобщи, че лятото на 2015 г. беше топло, като през него имаше няколко дълги периода с много високи температури. Пролетта пък беше влажна и относително малко по-топла.

В световен мащаб 2015 г. се очертава като най-топлата година, откакто съществуват метеорологични наблюдения, коментира доц. Рачев.

Той уточни, че от 1880 г. приблизително са повсеместните нормални метеорологични наблюдения в Европа. И оттогава 2015 г. ще бъде най-топлата година, но интересен е фактът, че от 2000 г. насам всяка година е малко по-топла от средното за Европа - с около 0.6-0.7 градуса по Целзий, обясни климатологът.

Тази година се очаква температурата да достигне и да надхвърли 0.8 градуса, но това ще стане ясно в средата на януари, добави доц. Рачев. По думите му "определено, последните месеци бележат невероятен ръст в глобалната температура - на първо място е ноември, следван от септември и октомври".

Това са месеци, в които времето е било топло над нормата с почти 1 градус от средните многогодишни норми, което е много за цялата планета Земя, посочи климатологът.

"За България е много важно да се знае, че "затваряме" трета година, в която всеки един месец е бил по-топъл от средната си многогодишна стойност. Това означава, че е минал период от 36 месеца, в който без прекъсване, всеки месец е бил, макар и с малко по-топъл, отколкото е климатичната норма", коментира доц. Рачев.

Глобалните очаквания са 2016 г. да е още по-топла от 2015 г.

За цялата планета Земя глобалните очаквания са 2016 г. да бъде още по-топла от 2015 г., заяви преподавателят в Софийският университет.

Тази прогноза се базира главно на наблюдения върху природния феномен "Ел Ниньо", който е повърхностно течение в екваториалната част на Тихия океан. Това течение рязко увеличава площта си и в резултат на това милиони квадратни километра морска вода са с по-висока температура, а оттам се повишават и температурите на въздуха, обясни доц.Рачев.

По думите му очакванията са през 2016 г. да бъдат превишени и дори тези аномално високи температури от 2015 г.

"Има основания да се смята, че 2016 г. ще бъде по-топла година, но се предполага, че се стига в средата на едно голямо глобално затопляне, от което в следващите години би трябвало да има слабо понижаване на температурите. За това обаче ще са нужни още 10-15 години, за да се установят точните промени", коментира климатологът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.