Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Златото - инвестиция за песимисти . .

0 коментара

За търговците на благородни метали на Лондонската борса денят 10 юни започна вяло. Цената на унция злато се колебаеше около 322 долара. Ето че се появи съобщението, че американски спецполицаи са заловили мъж при опит да взриви бомба с радиоактивен материал във Вашингтон. За броени минути цената на златото скочи с над 2 долара, страхът от нови терористични атентати накара много инвеститори да трансформират вложенията си и да предпочетат благородния метал.

Събитията от 10 юни бяха поредното доказателство, че пазарът за злато следва свои собствени закони. Докато на фондовите борси оптимистите залагат на поскъпването на акциите, а песимистите очакват спад на котировките, на пазара за благородни метали важи точно обратното. Който търси убежище в златото, очаква най-лошия вариант.

Очаква инфлация, криза на фондовата борса, война, терористичен атентат или дори крах на финансовата система. Затова влага парите си в злато, което открай време е сигурно убежище в трудни времена. В този контекст буди тревога движението на цената на златото през последните месеци.

Търсенето бе толкова голямо, че в началото на февруари, за пръв път от две години насам, цената на унция прехвърли бариерата от 300 долара. До началото на юни златото поскъпваше, като достигна 331,40 долара, тоест рекордното ниво от октомври 1999 година. В годишно изражение цената на златото се покачи с цели 25%. Междувременно котировките леко спаднаха, и все пак курсът сочи, че сред инвеститорите има много песимисти.

Те не вярват, че конюнктурата скоро ще се съживи, нито че ще настъпи обрат на фондовите борси или край на страха от тероризъм. Залагат на златото като на "ултимативно платежно средство", както го нарече веднъж шефът на Управлението за федерален резерв Алън Грийнспън. При кризи винаги има голямо търсене на злато сред инвеститорите, признава Волфганг Хойзер от BHF-Bank.

От началото на годината Япония преживя истинско опиянение от златото. Повод стана отпадането на правителствените гаранции за банковите влогове. Много японци се страхуват да не фалират банките, което е напълно възможен предвид на финансовите им затруднения. Никога досега толкова хора не са изтегляли банковите си спестявания, за да ги обърнат в златни кюлчета и монети.

През първото полугодие вносът на злато нарасна четирикратно спрямо същия период на миналата година. Цената за златото се определя от търсенето, а не от производствените разходи. По данни на Gold Field Mineral Service те възлизат на 176 долара за унция и от десетилетия намаляват. Прекомерното търсене е причина за покачването на цената. Централните банки могат рязко да променят ситуацията. Златото в техните трезори датира от времето, когато националните валути имаха златно покритие.

Със споразумението от 1999 г. обаче 15 централни банки се задължиха, годишните им продажби на злато от собствените трезори да не надхвърлят общо 400 тона. Споразумението определя точното количество, което всяка една банка има право да пусне на пазара. Английската банка продаде през миналата година половината от златния си резерв на няколко търга. Сега на ход е швейцарската централна банка.

Тя вече си осигури купувачи за 540 тона злато и инвестира приходите в държавни облигации. Независимо че централните банки продават големи количества злато, споразумението от Вашингтон гарантира спокойствие на пазара. Няма опасност няколко централни банки да продадат едновременно големи количества злато, смята Хойзер. Споразумението обаче изтича в началото на 2004 година. Германската централна банка смята да продаде част от златния си резерв най-късно до тази дата.

На пазара обаче няма да се хвърли голямо количество, уверява председателят на банката Ернст Велтеке. Deutsche Bundesbank разполага с 3500 т злато, тоест с втория най-голям резерв в света след централната банка на САЩ. Вероятно предстои да се сключи ново споразумение между централните банки и да се договорят отделните контингенти. Това е и в наш интерес, твърди говорителят на Deutsche Bundesbank Йоханес Корц.

Собствениците на златни мини също имат интерес да се сключи едно ново споразумение. Защото ако централните банки извадят за продан големи количества и с това понижат цените на златото, това ще бъде краят за някои златни мини. За целта те създадоха през 1987 г. обединението World Gold Council със седалище в Лондон, то има за задача да убеди централните банки да запазят златните си резерви за максимално дълъг срок. Компании като Newmont Mining, Goldfields или Harmony смятат, че цената на златото ще продължи да расте.

Показателен в случаят е фактът, че все по-рядко се сключват срочни сделки. По-рано компаниите често продаваха злато по актуални цени със срок на доставка след няколко години. Сега някои дори анулират вече сключени срочни сделки, защото очакват по-високи цени през следващите месеци, обяснява главният експерт за благородни метали към инвестиционната банка Dresdner Kleinwort Wasserstein. Подобна игра крие рискове, защото движението на цената на златото зависи от много неизвестни.

Ако конюнктурата се съживи, ще нарасне търсенето от страна на бижутерийната промишленост. Тя поема 70% от цялото производство. Тогава повече хора ще могат да си позволят лукса да притежават златни накити. Цената на златото може да се повлияе силно от евентуално увеличение на вноса на злато в Индия. С импорт от 850 тона злато страната е най-големият вносител на благороден метал за бижутерийната промишленост.

Вносът на злато в САЩ е двойно по-малък. Оживлението на конюнктурата обаче ще упражни натиск върху цената на златото. Растящите курсове на акциите отново ще привлекат много инвеститори, които ще продадат златото си. Пазарът за злато страда от една дилема. Съживяването на конюнктурата води до по-голямо търсене от страна на промишлеността, същевременно обаче отслабва интересът на инвеститорите.

Един от двата ефекта преобладава и точно той определя движението на цената. В момента обаче не се очертава трайно съживяване на конюнктурата. Нито пък край на страха от терористични атентати, на конфликта в Близкия изток или в Кашмир. Ето защо анализаторите прогнозират растеж на цената на златото през следващите месеци.Възможно е до края на годината унция злато да струва 350 долара, е мнението на Херберт Щокер от HypoVereinsbank.

© Copyright Mediapool

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.