Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдии, прокурори и адвокати поставиха съдебния съвет в кръгова отбрана

Трите съсловия разкритикуваха в декларации безпринципното поведение на кадровиците

84 коментара
сн. БГНЕС

Скандалното уволнение на председателя на Съюза на съдиите в България (ССБ) Мирослава Тодорова само за един ден успя да провокира освен безпрецедентен масов протест на над 200 магистрати пред ВСС, и три еднотипни декларации на съдии от Върховния касационен съд, прокурорската асоциация и Висшия адвокатски съвет, остро критикуващи решението за отстраняването ѝ.

"Отстраняването от съдебната система на съдия Мирослава Тодорова, която е безспорен професионалист, създава впечатление за саморазправа с магистрат заради активната му обществена позиция", заявяват 51 съдии от ВКС в общата си позиция, изпратена до ВСС.

"Наложеното от Висшия съдебен съвет най-тежко дисциплинарно наказание на съдия Мирослава Тодорова поражда у нас сериозна професионална тревога за еднаквото третиране на дисциплинарните нарушения и адекватните наказания за тях. Ежедневната ни практика ни сблъсква с многобройни случаи на неспазени процесуални срокове, които не са получили дисциплинарна санкция", се казва в писмото.

Съдия Тодорова получи подкрепa и от съдии от благоевградския съдебен район. В отворено писмо до ВСС те изразяват "своето възмущение и категорично несъгласие с взетото решение за дисциплинарно уволнение". Те смятат, че съдебният съвет не може да наложи такава санкция на магистрат заради забавени 3 дела. Според благоевградските съдии именно ВСС носи отговорност заради прекомерното натоварване на съдиите в Софийския градски съд, защото пет години не е направил нищо за реформата на системата.

"Освен, че е прекрасен професионалист в своята област, като председател на Съюза на съдиите в България, съдия Тодорова винаги активно, смело и публично е изразявала принципни позиции по важните и актуални въпроси за гилдията, отстоявала е съдийската независимост и е защитавала професионалното достойнство на съдиите, включително и при външни опити за влияние и намеса в дейността на съда", се казва в декларацията на съдиите. Според тях подобна саморазправа с опонент е недопустима за една европейска държава, каквато се води България.

В декларация на Съюза на съдиите в България, на който Мирослава Тодорова е председател, се казва, че действията на ВСС са опит за разделение в съсловието на съдиите в момент, който е решаващ за бъдещото управление на съдебната власт. Декларацията е подписана от цялото ръководство на съюза, но без съдия Тодорова.

"Този акт на ВСС не е просто обикновено дисциплинарно производство, а представлява разправа с хората, позволяващи си да критикуват статуквото. Заявяваме пред колегите и пред цялото общество, че Съюзът на съдиите в България ще продължи и в бъдеще да отстоява ценностите, заложени в нашия устав. Взетото решение от ВСС не препятства пълноценното участие на съдия Мирослава Тодорова в работата на Управителния съвет и не засяга упражняването на функцията ѝ председател на ССБ", се казва в отвореното писмо.

В подобен тон е и позицията на Асоциацията на прокурорите в България (АПБ), публикувана на сайта им в петък. Уточнявайки, че нарушаването на сроковете от един магистрат задължително трябва да бъде санкционирано, от АПБ обаче заявяват категорично, че "от решението на ВСС се очаква да бъде съобразено с конкретната натовареност на магистрата и на органа на съдебна власт, с качеството на неговата работа, с практиката на ВАС по жалби срещу наложени дисциплинарни наказания, и – преди всичко – да предлага равна мяра за всички".

"До момента ВСС не е изложил публично убедителни доводи в полза на налагането на най-тежкото дисциплинарно наказания на съдия Мирослава Тодорова. Според АПБ отсъстват и примери в досегашната дисциплинарна практика на ВСС, които да показват, че спрямо съдия Тодорова законът е приложен със същата строгост, с която са разглеждани други случаи на неспазване на сроковете за изготвяне на мотиви към съдебни актове. Това ни кара да мислим, че наложеното наказание е несъразмерно тежко", пишат прокурорите.

Тя изразяват и пълната си увереност в професионализма и квалификацията на съдия Тодорова, добавяйки, че "нейните лишени от конформизъм и убедителни изяви в защита на независимостта съдебната система и разделението на властите са заслужили отдавна нашия респект".

"Затова се чувстваме длъжни да споделим своята тревога и загриженост от това, че с решението си от 12.07.2012 г. ВСС е уволнил дисциплинарно не един от най-грешните, а един от най-активните по отношение на съдебната реформа съдии", завършва позицията.

Декларацията на АПБ бе последвана и от такава на Висшия адвокатски съвет, който също обяви, че подкрепя протеста на магистратите.

"Освобождаването от длъжност на съдия, без дори да бъде изслушан от ВСС, е грубо погазване на закона и на принципите на справедливия процес. На фона на неясната и противоречива дисциплинарна практика наложеното драстично наказание е извънредно смущаващо, предвид и на обстоятелството, че съдия Тодорова е един от най-изявените критици на статуквото и на дейността на ВСС", се казва в позицията на съвета.

Юристите отбелязват и обстоятелството, че председателят на ССБ е отстранен точно в момент, когато в цялата страна се провеждат събрания на съдилищата за избор на делегати и за номинации за бъдещия ВСС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

84 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. news
    #84
  2. Анонимен
    #83

    Поведението е малоумно от страна на зяпащите цирка. От страна на съдии и подобни е проява на интерес - престъпниците в съдебната система не трябва да се пипат, защото са много. И ако на една падне главата за деянията, които знаем, че вече е извършила, утре следващ съвет ще отреже друга глава (други глави). Оттук и бесният вой, който не спира вече дни.

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #82
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #81
  5. news
    #80

    Ако им се прегледа имуществото на тия от ВСС мисля, че доста неща ще лъснат!

  6. Анонимен
    #79

    Тия от ВСС що не вземат "да уеднаквят" дисциплинарната практика и да уволнят 100-200 съдии и прокурори за забавени дела?

  7. люк
    #78

    200 магистрати пред ВСС, и три еднотипни декларации написани от съдии от Върховния касационен съд, прокурорската асоциация и Висшия адвокатски съвет това са хората подкрепящи Мафията в България .

  8. Анонимен
    #77

    Tova pak li e igra? moje li edin istinski sadija da ostane v toja bukluk i da raboti s tjah? NOVI Hora trjabvat...

  9. Анонимен
    #76

    Bavno, bavno, no stava! Dali shte izdarji Evropa...

  10. Иван Петров
    #75

    През Съд преминаха всички Полицейски реформи-които са свързани с принуди и изнудвания...Сега Съд виждат ,че е дошъл и техният ред за принудителни реформи чрез полиция и се организират докато не е късно.С СЪД Полиция ще видят голям зор....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.