Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Има или няма нефт и газ в "Хан Аспарух" ще е ясно след 4-5 сондажа

5 коментара
Има или няма нефт и газ в "Хан Аспарух" ще е ясно след 4-5 сондажа

Вицепремиерът Томислав Дончев отхвърли твърденията, че липсват доказателства за наличието на нефт и газ в потенциалното находище "Хан Аспарух" в Черно море, както БНР съобщи във вторник, цитирайки преподавателя в Минно-геоложкия университет доц. Щерьо Льомов.

Дончев припомни, че е приключил едва първият етап от проучванията в дълбоките води на Черно море, но не пожела да коментира резултатите от приключилия в края на лятото сондаж.

Още в средата на септември български и руски медии лансираха тезата , че не е открит природен газ в проучвания терен от консорциум от френската "Тотал", австрийската "ОМВ" и испанската "Рипсол". Тогава от компанията коментираха пред Mediapool, че резултатите от сондажа се анализират и преди да бъдат прецизирани не може да каже има или няма газ в "Хан Аспарух". Специалисти посочиха, че дори и първият сондаж в проучвания терен да се окаже "сух", това не означава, че няма находище и ключови са следващите проучвания. Титулярът на разрешителното има планиран още един сондаж в терена, който тепърва предстои да се реши кога ще се извърши.

"Това, което е сигурно, окончателна информация няма да има, преди да има четири или пет сондажа. Тези предварителни данни имат характера на спекулация - първо, и на второ място - компаниите, които извършват проучвания, е редно да коментират темата пари. Ако въпросът е дали имам информация – имам. Ако въпросът е дали ще я споделя - отговорът е не. Самият факт, че компаниите са там, работят, сондират въпреки огромните разходи, които им костват, показва, че ситуацията е оптимистична", каза вицепремиерът във вторник преди началото на форум "Бизнес на светло”.

Министърът на енергетиката Теменужка Петкова отрече инвеститорите да се оттеглят от сондажа. "Това е информация, която е в изключителните правомощия на компаниите, които извършват търсенето и проучването в блок "Хан Аспарух". Те в момента правят анализи на това, което са установили в резултат на първия сондаж, ние с друга информация към този момент не разполагаме", посочи тя.

Според преподавателя в Минно-геоложкия университет – доц. Щерьо Льомов, най-вероятно резултатите от направените досега изследвания показват, че няма достатъчни количества газ, за да бъдат те обявени.

"Към този момент не може да се твърди убедено, че има газ, който ще служи за бъдещото развитие на газовата инфраструктура у нас. Липсата на новина, че има откритие, показва ниската перспективност на прокарания сондаж. Сондирането при тези дълбочини на морската вода е много скъпа дейност, така че, вероятно, тези, които ще инвестират в бъдеще, ще се замислят дали има необходимост и потенциал да бъдат вложени средства", смята той.

Вицепремиерът Томислав Дончев отбеляза от своя страна, че окончателна информация няма да има преди да има 4-5 сондажа.

"Никак няма да коментирам темата, защото не съм говорител на компаниите, които извършват проучванията, най-добре да питате тях”, допълни той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #5
  2. iliya.nalbantov
    #4

    Все пак е добре да се четат и архивите на МВнР. През далечната 1985 г. до министъра на външните работи е изпратена грама от Вашингтон (цитирам по памет) със следното съдържание: \"Данните на НАСА потвърждават, констатираното от съветските другари, че на територията на България има огромни залежи от нефт и газ, но са на голяма дълбочина\". Никой не пръска пари на вятъра! Бизнесът стъпва на научни методи. Друг е въпросът дали \"съветските\" другари имат интерес да се разкрият тези залежи от други, не от тях.

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #3

    Ако искате във всеки момент да знаете колко струва идващия у нас Нефт Urals, трябва цената на Нефт Брент да се умножи с коефициента ламбда, които примерно е 0.86-0,88. Понякога има и допълнителна отстъпка от цената на тежкия и замърсен нефт пълен със сяра, вода и пр.Най точно ще я виждате , ако се регистрирате на руска борса.

  4. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Безплатен обяд НЯМА! Безплатен газ-също! България ПОДАРИ газа! И ще го купува от концесионер на цени с % по-ниски от Газпромските. Като за всеки %, концесионерът ще обвинява държавата, че му извивала ръцете! Както вече прави в Медияпул! Имаш ли пари-има и газ!Нямаш ли-няма! България троши газ за топлофикациите. Които от своя страна събират принудително такса сградна инсталация за НЕПОИСКАНА услуга, когато са ти откачени радиаторите! След което идват съдия изпълнителите! Защото САЩ настояваха и платиха за приемането на закона за частните съдебни изпълнители. Който бе наложен с лобизма на Р.ОВЧ.

  5. geo
    #1

    Преди да дава компетентно мнение/внушение/ доцента трябва да чете внимателно.Договорът предвижда втори сондаж и не става въпрос дали да се замислят.Преди да се открие газ в северно море са направени над седемдесет сондажа без резултат.За това е рано да се бие камбаната.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.