Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Реекспортът на лекарства - има престъпна група, търси се престъплението

Наредени са проверки на още три болници и 30 аптеки, съобщиха от прокуратурата

6 коментара
Реекспортът на лекарства - има престъпна група, търси се престъплението

Прокуратурата е повдигнала обвинения на общо седем души за участие в “организирана престъпна група“, организирала незаконния износ на лекарства. Целта на властите е да докажат пране на пари, данъчни престъпления и евентуално подправяне на документи, но засега няма доказателства за това, стана ясно във вторник на пресконференция в Специализираната прокуратура.

Делото за износа на лекарства е било образувано на 15 септември и е за пране на пари и данъчни престъпления, но срещу заподозрените все още не са повдигнати подобни обвинения. Засега те са привлечени по делото само като участници в “престъпна група“ и официално не се знае с каква точно престъпна дейност са се занимавали. В единия от групата са намерени 500 хил. лв. в евро и лева., за които се предполага, че са придобити в резултат от престъпление.

От прокуратурата смятат, че ще намерят доказателства, макар износът на лекарства без разрешение да не е престъпление, а административно нарушение.

“Когато се групират лекарства по нерегламентиран начин, за да се изнесат, има нужда да се докаже произхода им. Ние смятаме, че за да бъдат изнесени тези лекарства, е необходимо да се осъществят тези престъпления (пране на пари и данъчни престъпления – б.р.)“, обясни шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев.

На този етап е ясно само името на сочения за организатор на схемата – сириец на име Амир Мохамед ал Хусаини. Той е магистър-фармацевт с отнети права, имал е бизнес с аптеки, а понастоящем е действал като началник на склад на фирма, през която е минавал нелегалният реекспорт. Той е арестуван за 72 часа, а от съда ще се иска постоянното му задържане под стража.

От прокуратурата не са установили все дали в схемата има замесени лекари и болници.

Стари криминални прояви

Лидерът на “престъпната група“ е подсъдим в момента по още два процеса – за измама и данъчно престъпление. Отделно той има една тригодишна условна присъда за престъпление, свързано с разпространението на фалшифицирани пари.

Останалите шестима обвиняеми по делото за лекарствата са пуснати на свобода под различни парични гаранции – между 20 хиляди и 50 хиляди лева. Те са се занимавали със зареждането на лекарства. Намерените при обиските лекарства са за ревматоиден артрит, за астматични и онкозаболявания.     

При провеждането на акцията отпреди десетина дни бе съобщено, че тя е обхванала болнични заведения и аптеки в София, Пловдив, Шумен и Сливница. Сега бяха изнесените данни, че акцията е проведена в само три болнични аптеки – едната е в частна болница, едната е в държавна, а третата е общинска.

В началото на операцията срещу реекспорта на лекарства властите съобщиха, че са изнасяни скъпо струващи онкомедикаменти, лекарства за диабет, псориазис, бъбречна недостатъчност, ваксината срещу хепатит Б “Енжерикс“ и др. Бе казано, че разбитата група е изнасяла незаконно медикаменти за 80 млн. лева, а целият сив реекспорт на лекарства се оценява на около 200 млн. лева годишно.

Във вторник спецпрокуратурата съобщи, че при една от проверките е установен човек с множество рецептурни книжки, с които всеки месец е ходел в болнична аптека да взима лекарства от името на пациенти. Засега се подозира, че книжките са били фалшиви.

Шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев допълни, че разбитата група е съставена от един професионален фармацефт, а осталите са “известни столични ДДС-ари“, които са изпълнявали неговите нареждания. Той вероятно има предвид хора, известни с това, че се занимават с източване на ДДС.

Дела в чужбина

В момента във Великобритания и Германия също има дела за открити фалшифи медикаменти, които имат връзка с българския казус. Прокуратурата засега не съобщава как се казват останалите обвиняеми, нито как точно са изнасяни лекарствата. Във вторник в рамките на делото спецпрокуратурата е разпоредила данъчна ревизия на 42 юридически лица, а Изпълнителна агенция “Медицински одит“ е започнала проверка в 30 аптеки и 3 болници. От прокуратурата смятат, че кръгът на проверяваните болници и аптеки вероятно ще се разшири.

През 2015 г. Изпълнителната агенция по лекарствата е проверявала фирмата на единствения арестуван по сегашното дело. Тогава са открити сериозни нарушение и са наложени две глоби са общо 5000 лв. В складовете на фирмата са открити множество лекарства, пакетирани с чуждестранни опаковки. Надписите са били на турски и румънски. Властите са ги конфискували заради съмнения, че става дума за контрабанда. Предстои унищожаването на тези медикаменти.

По-рано разследващите обявиха, че криминалният реекспорт е ощетил Националната здравноосигурителна каса със стотици милиони левове, тъй като медикаментите са изписвани с фалшиви документи на болни у нас, а след това изнасяни в чужбина. Освен това лекарства на световни производители, внос от Турция, са били преопаковани у нас и изнасяни за други европейски страни под формата на реекспорт.

"Имаме воля"

Заместник-главният прокурор Румяна Арнаудова обясни, че с действията си държавното обвинение иска да покаже, че “има воля“ да се пребори с източването на здравната каса чрез т.нар. паралелен износ на медикаменти.

В този дух шефът на спецпрокуратурата Иван Гешев обясни, че целта на акцията е да се покаже, че проблемите могат да се решат  чред сътрудничество между институциите, както иска Европейската комисия. Той допълни, че делото е “продължение на политиката на кабинета на г-н (Бойко) Борисов и задачите, които са поставени от г-н (Сотир) Цацаров“.
“Това е особено важно за гражданите. Това е търговия с живота на гражданите, търговия със здравето на болни деца“, каза Гешев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сибила
    #6

    Забелязвате ли, че всеки "успех" се приписва или на премияра Борисов или на кабинета му?! Да не се забравя Цацата. То най-добре е при делата да се гледа крайния резултат, а не началото. Дръжте се по-достойно бе хора, особено като си шеф на спец прокуратурата, г-н Гашев, поне пред камерите. Не е нужно на всяко изречение да споменавате премиера Борисов, все още властите са разделени на три, т.е. изпълнителната не следва да влиае на съдебната, а вие хвалите шефа на изпълнителната от сутрин до вечер.

  2. trezwomislesht
    #5
  3. pepe
    #4

    Цялата работа е, че тези хора сигурно са участвали в някаква "схемичка", както и много други. И сигурно са прибирали лекарства за няколко стотин хиляди - т.е. с толкова са ощетили здравната каса. От тази работа са спечелили вероятно няколко десетки хиляди /докато ампули с инсулин можеш да продадеш на черно навсякъде по света, мешавица от капсули с някакви лекарства, без херметичните опаковки, стояли неизвестно колко време в някакви кашони при достъп на въздух и влага, трудно можеш да пласираш и в

  4. Дядо ми Петър
    #3

    Да питат Цвъц. Той е доказан майстор по кьорфишеците. Най вече от трибуната на маймунарника, наречен парламент.

  5. т€еритория на Мики Маус
    #2

    28 години едно и също-мног ошум за нищо! 28 години нито едни престъпник не е вкаран в затвора! 28г нито едно сериозно престъпление не е състав по НК! Исламе още от същото, моля! Защото другото няма да е НАТО-вско! Няма да е Европейско! И няма да е демократично! Всичко е печалбарство! Остави болните да крат, пък изнеси лекарствата им! При демокрацията ВСИЧКО е пачалба! Всчки е НЕМОРАЛНО и НИЩО не е престъпление! Всичко е свободна инициатива! Изнасяни и препродавани ли са лекарства, които преди това с аизписвани на пациенти, ноне састигали до тях? Това не се ли води престъпление дори по демократичния НК? Или прокуратурата я мързи?

  6. trezwomislesht
    #1

    По цял свят първо се събират доказателства и улики и тогава се пристъпва към задържане. Шумната и много навременна акция май е на път да излезе спукан балон. Нищо нали произведе медиен шум. Ще стане както търсенето на картелни споразумения за петролните продукти.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.