Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Спират се шест търга за нефт и газ в Северна България

3 коментара
Спират се шест търга за нефт и газ в Северна България

Министерският съвет прекратява шест търга за търсене и проучване на нефт и газ, открити в края на 2008 г. и началото на 2009 г. от предишния кабинет, но проведени в средата на миналата година. Процедурите са за изследване на блоковете “Деветаки“, “Мизия“, “Ботево“, “Алтимир“, “Пелово“ и “Търнак“, което са разположени в областите Плевен и Враца, в близост до газохранилището “Чирен“.

Конкурсът за последния терен бе анулиран от правителството в сряда и това е прелюдия към спирането на останалите пет процедури, тъй като мотив за решението на кабинета е нарушения от страна на единия участник, а той присъства и в останалите търгове. Дори по неофициална информация на Mediapool е бил определен за победител и в шестте процедури, но конкурентни интереси стоят зад отстраняването му.

Ирландската компания “Моезия ойл енд газ“ иска да търси нефт и газ и в шестте терена, като за два от тях - “Мизия“ и “Ботево“, е единственият претендент. За “Деветаки“ се надпреварва с регистрираната във Великобритания “Джи Ти О Лимитед”, за "Алтимир“ и “Пелово“ неин конкурент е “Проучване и добив на нефт и газ“, която бе приватизирана от “Химимпорт“, част от групата ТИМ. За “Търнак“ другият играч е “Дайрект Петролуем“, която вече откри находище до село Девенци, община Червен бряг.

От Министерския съвет съобщиха в два реда, че процедурата за “Търнак“ се прекратява заради установени нарушения, без да посочат от какъв вид са те. На участниците ще бъдат върнати депозитите от 10 хил. лв. за включване в конкурса.

От Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ), което води шестте търга, обясниха пред Mediapool, че процедурата за “Търнак“ се спира, защото единият участник не отговоря на изискването да има три завършени финансови години и не е предоставил годишни счетоводни отчети. Така били нарушени принципите на конкуренция и налице е облагодетелстване за сметка на другия кандидат.

“Моезия“ е регистрирана през март 2008 г., изискването за отчетите за трите години се приема през август същата година. Конкурсната комисия допуска компанията до търга и тя е класирана като победител. След смяна на част от членовете на оценяващите офертите обаче, се забелязало несъответствието на закона.

МИЕТ има втори коз в подкрепа на решението на кабинета – не е била спазена методиката за оценяване на офертите.

От ведомството признават пред Министерски съвет, че няма правило за анулиране на търг при положение, че са нарушени процедурните правила от страна на провеждащия поръчката, но се позовават на правна възможност за прекратяване на търга заради непрозрачност и липса на публичност.

Прекратяването на процедурата за “Търнак“ заради “Моезия“ отваря вратите за анулирането и на останалите пет конкурса, след което по процедура, ако към тях има инвеститорски интерес, ще бъдат обявени нови търгове.

Според неофициални информации силен апетит към терените има “Проучване и добив на нефт и газ“ на “Химимпорт“, което има 12 концесионни договора за добив на нефт и газ, съсредоточени също във Врачанско, Плевенско, и община Шабла. Дружеството преди около месец получи разрешително за търсене и проучване в терен Кнежа. Има още разрешителни за търсене в блоковете “А-Ловеч“, “Плевен“, “Новачене“, също в област Плевен и в черноморския шелф край Шабла.

С анулирането на търговете с участието на “Моезия“ правителството тръгва отзад-напред, доколкото за “Търнак“ е минало най-малко време от срока за официално обявяване на резултатите от проведените процедури. Това е трябвало да стане през ноември 2009 г. , в края на октомври е трябвало да има решение за “Пелово“ и “Алтимир“, а за “Деветаки“, “Мизия“ и “Ботево“ - в края на август – началото на септември 2009 г.

От Министерството на икономиката, енергетиката и туризма не пожелаха да коментират прекратяването на останалите пет процедури.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. i predi i sega
    #5

    - prozrachnost- borba s korupciqtai tn, i tn

  2. газовик
    #3

    Браво Неучуден,Схванал си същността на въпроса и истината как се употребява държавната администрация за обслужване на фирмени интереси. А троянският кон в министерството на икономиката, енергетиката и туризма, който прокарва интересите на ТИП, е зам. министър Мая Христова.Следващата жертва на ТИМ и Мая Христова ще бъде Дайрект Петролеум, на която ще откажат да продължан резрешението за проучване за площ Ъглен, въпреки, че нямат право да откажат защото фирмата е коректна.

  3. "Моезия"
    #1

    ... е под всякаква критика. "Мизия" се чете и казва. В това отношение статията е поредният тестимониум паупертатис за медията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.