Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Цацаров обърнал напълно прокурорските нагласи към евромониторинга

За 2 г. желанието за реформа в обвинението отстъпва на скептицизма

0 коментара
Снимка: БГНЕС

Нагласите сред редовите прокурори към мониторинга, който ЕК упражнява над България в сферата на правосъдието и вътрешния ред, са претърпели пълен обрат през последните 2 години, показва изследване на Българския институт за правни инициативи (БИПИ), представено в сряда.

Тенденцията съвпада с атаката към механизма за сътрудничество и оценка, предприета лично от главния прокурор Сотир Цацаров след огласяването на последния евродоклад през януари 2016 г.

Както е известно, заедно с председателя на Върховния административен съд Георги Колев и главния съдебен инспектор Теодора Точкова, той взе участие в конференция в Европейския парламент, организирана от евродепутатите Мария Габриел и Емил Радев от ГЕРБ, Илияна Йотова от БСП и Филиз Хюсменова от ДПС. На нея "коалицията Цацаров", както я определи бившият правосъден министър Христо Иванов, поиска мониторингът да бъде прекратен, тъй като е изчерпан.

"Моето усещане е, че на моменти препоръките в докладите по отделните показатели на CVM механизма се формулират твърде общо, даже без да следват логическа връзка с тези от предния годишен доклад и с констатациите за тяхното изпълнение или неизпълнение. В същото време на моменти се акцентира на факти, чието значение за състоянието на процеса на реформи е нееднозначно и бих казал – твърде спорно", заяви тогава в Брюксел Цацаров, визирайки "Яневагейт".

Няколко месеца по-късно се оказва, че повече от половината прокурори в България са на мнение, че евромониторингът няма съществена роля за прогреса на страната ни и е по-добре да бъде прекратен. Едва 27% са на мнение, че механизмът за сътрудничество и контрол е полезен и трябва да продължи да действа. За сравнение 52% от съдиите също подкрепят продължаването на мониторинга.

Това показва представително изследване на БИПИ, проведено сред общо 606-има магистрати от 85 съдилища и прокуратури, в което интервюираните дават мнения по въпроси, свързани със съдебната реформа и предложенията за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ).

Само преди две години, при провеждането на първото издание на това проучване, БИПИ регистрира 49.1% одобрение на мониторинга от ЕК сред българските обвинители. Тогава едва една пета от тях са били на мнение, че европейското наблюдение не е полезно.

"Първото проучване на нагласите на прокурорите за реформа беше проведено през май 2014 г. Тогава преобладаващата част от тях ясно идентифицираха нуждите от промени, но и бяха изпълнени с позитивни очаквания за посоката на промяна. Две години по-късно (май 2016 г.) оценките на прокурорите показват значителен скептицизъм. 64% от интервюираните прокурори са на мнение, че значими реформи все още липсват, а близо три четвърти от интервюираните (73%) не смятат, че в йерархията на прокуратурата израстват хората с най-високи морални и професионални качества", обобщават резултатите от института.

Според директора на БИПИ Биляна Гяурова "фактът, че има такова обръщане за две години означава, че натискът от ръководството на прокуратурата се е увеличил неимоверно, а остават още доста (години от 7-годишния мандат на Цацаров – бел.ред.)".

В по-общ план над две трети от анкетираните магистрати смятат, че промените в съдебната система от 2014 г. насам са с малък обхват и все още липсват осезаеми резултати. Само 8-9% смятат, че правораздаването се подобрява. Константни продължават да бъдат ключови проблеми като атестирането, израстването в йерархията, външният натиск, некачественото законодателство и използването на дисциплинарните производства за саморазправа.

"Изследването сред прокурорите откроява като водещ проблем формализирания наказателен процес (73%) и ограничаването на свободното вътрешно убеждение и независимост на магистратите (19%), които са посочени като проблеми от обвинителите два пъти по-често, отколкото при съдиите. Скептицизмът и усещането за липса на сериозни и устойчиви реформи се подчертава и от високата интензивност на посочваните проблеми. Всеки втори магистрат посочва повече от 7 проблема", обобщи социологът Радостина Ангелова.

Друг сериозен проблем, засечен по време на изследването, са силно компрометираните сред магистратите механизми за кариерно израстване. Над 70% от интервюираните смятат, че в йерархията не израстват хората с най-добри професионални и морални качества. Според 72% от съдиите и 60% от прокурорите пък съществува различно третиране при прилагането на санкциите за магистрати като в едни случаи за едно и също деяние се налага наказание, а в други – не.

"Малко по-често в прокуратурата, но също толкова притеснително и сред съдиите, е даването на устни инструкции от висшестоящи магистрати за това какъв трябва да бъде изходът от делото. Наличието на такива практики посочват 40% от прокурорите и 34% от съдиите. Макар и тези случаи да се определят като единични, те показват колко податлива е системата на натиск и как той се трансформира в натиск по вертикала на съдебната йерархия", се казва още в изследването на Българския институт за правни инициативи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.