Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Еврогрупата похвали Гърция, но продължава да бави помощта за нея

ЕС и МВФ не могат да се споразумеят за устойчивостта на гръцкия дълг

8 коментара
Министърът на финансите на Гърция Янис Стурнарас и председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер

Министрите на финансите на страните от еврозоната не успяха да постигнат окончателно споразумение по спасителната програма за Гърция, след преговори, продължили близо 12 часа. Председателят на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер заяви рано сутринта в сряда, че преговорите за отпускането на следващите траншове от помощта за Атина на обща стойност 44 милиарда евро ще се възобновят в понеделник. "Много сме близки до решение, но трябва да се съгласуват редица технически детайли. На този етап е още невъзможно постигането на компромис" между 17-те страни от еврозоната и Международния валутен фонд, отбелязва Юнкер.

Финансовите министри от еврозната се оказаха безсилни да намерят решение по въпроса за устойчивостта на гръцкия дълг на снощното маратонско заседание на Еврогрупата в Брюксел.

Гърция е изпълнила всичко, поискано от нея

В съобщение на председателя на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер се казва, че Гърция е изпълнила поисканите от нея мерки, но е нужна по-нататъшна обработка на данните, за да се вземе решение за отпускането на транша. Еврогрупата проведе интензивни консултации, обсъждайки редица надеждни инициативи, които се очаква да помогнат в значителна степен за подобряване на устойчивостта на гръцкия дълг, се казва в съобщението, прието след края на заседанието на финансовите министри от еврозоната в Брюксел.

В него се цитира Жан-Клод Юнкер, който посочил, че Еврогрупата прветства споразумението, постигнато на техническо ниво между Тройката и гръцките власти във връзка с актуализираната антикризисна програма на страната, която включва широк кръг от позитивни мерки по отношение на финансовото стабилизиране на структурните реформи, на приватизацията и на оздравяването на финансовия и банков сектор..

Еврогрупата отбеляза със задоволство, че всички действия, които бяха поискани преди заседанието, са били изпълнени задоволително. Това се отнася до широк кръг от реформи, до бюджета за 2013 г. и до амбициозна средносрочна финансова стратегия за периода 2013-2016 г. Тези усилия показват силния ангажимент на гръцките власти по отношение на антикризисната програма. Еврогрупата приветства значителните усилия, положени от гръцките власти и гърците, за да стигнат до сегашния етап, се казва още в съобщението.

Запитан дали е разочарован за това, че не е било постигнато споразумение за транша, ръководителят на Еврогрупата отговори с особено строг тон: "В Европа аз вече нямам илюзии". Както обясни Жанк-Клод Юнкер, споразумение не е било възможно да бъде постигнато, тъй като Германия, Холандия и Финландия не са успели да намерят компромисно решение с МВФ относно устойчивостта на гръцкия дълг.

На въпроса дали според него ще има споразумение на 26 ноември, Юнкер отговори, че споразумението е можело да се постигне и днес, но счита, че то е възможно и в понеделник.

Спорът е около устойчивостта на гръцкия дълг

Еврозоната обаче трябва да намери начин за намаляване на гръцкия дълг, който заплашва да достигне 190 на сто от БВП на страната през 2014 г., пише гръцкият вестник "Та неа". Точно тези параметри на дълга били предмет на жестоки пазарлъци. Трилърът продължи до сутрешните часове днес в Брюксел, тъй като финансовите министри от еврозоната не успяха да постигнат споразумение с шефката на МВФ Кристин Лагард по въпроса за постигане на устойчивост на гръцкия дълг и следователно за отпускането на транша на Гърция.

До три часа сутринта страните останаха разединени. Основното разногласие между тях бе откъде да се намерят около 10 милиарда евро, за да може гръцкият дълг да се стабилизира, пише "Та неа".

Източници, близки до преговорите, цитирани от вестника, смятат, че въпреки проблемите, това не означава неуспех и провал на усилията. Залогът е много голям, за да се рискува да бъде загубена Гърция за 10 млрд. евро, изтъкнаха те. По техни преценки, ако Еврогрупата снощи не е могла да стигне до споразумение, това ще стане в следващите дни.

Предлаганите сценарии като решения за гръцкия дълг, които са били обсъждани са: повторно изкупуване от Гръция на облигации, държани от частни лица в размер на 40 млрд. евро; или намаляване на лихвите по двустранните заеми, дадени от държавите членки на еврозоната на Гърция в рамките на първия меморандум; моратуриум от десет години при плащане на лихвите от заемите, предоставени на Гърция по линия на Европейския механизъм за стабилност.

Всички тези решения обаче не са достатъчни, за да може гръцкият дълг да бъде сведен до 120 на сто от БВП на страната през 2020 г. от 144 на сто от БВП, колкото показват изчисленията на Тройката. От близо 40 млрд. евро, които се изискват за това намаление на дълга, около 30 млрд. евро са били намерени, казват същите източници.

Кристин Лагард обаче вчера даде да се разбере, че ще държи на целите на МВФ за реално решение по отношение устойчивостта на гръцкия дълг.

Германският министър на финансите Волфганг Шойбле каза, че обсъжданите аспекти на гръцкия проблем са били много сложни и че за това не е могло да бъде намерено окончателно решение. Според него един от тези аспекти се отнасял до недостига на финансов ресурс, който се оценява на 32 млрд. евро заради дадената на Атина отсрочка от две години за изпълнение на бюджетните цели и за обслужване на гръцкия дълг.

Еврозоната трябва да намери начин за намаляване на гръцкия дълг, който заплашва да достигне 190 на сто от БВП на Гърция през 2014 г., казал Шойбле.

Андонис Самарас: Партньорите ни също да изпълнят ангажиментите си

Гръцкият премиер Андонис Самарас призова европейските си партньори и Международния валутен фонд (МВФ) да поемат своята отговорност и да пристъпят към реализиране на ангажиментите си, предупреждавайки ги, че от това зависи не само бъдещето на Гърция, но и стабилността на целия валутен съюз, съобщава електронното издание на в. "Етнос".

Нашите партньори, заедно с МВФ, също са длъжни да направят това, за което са поели ангажимент (отпускането на спасителния транш). От успешното финализиране на тези усилия в следващите дни зависи не само бъдещето на Гърция, но и стабилността на цялата еврозона, се казва в съобщение на Самарас във връзка с резултатите от вчерашната среща на Еврогрупата в Брюксел.

Атина е спазила ангажиментите си и всякакви трудности от техническо естество за намиране на решението не са извинение за нехайството или закъснението по гръцкия въпрос, изтъква Самарас.

Гръцкият премиер заминава в сряда за Брюксел за участие в утрешната среща на върха на ЕС, на която ще се обсъжда бюджета на съюза за 2014-2020 г. Макар че на нея гръцкият проблем и дълговата криза в еврозоната не са включени в дневния ред на срещата, не е изключено те да бъдат обсъдени, тъй като премиерът Самарас смята да изложи позицията на сквоя кабинет и да настоява за взимане на решение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Не е ли по-добре да гледате сеира на Гърция вместо да лаете като гладни песове.Важното е,че Дянков ще излезе прав.

  2. Анонимен
    #7

    Не може да продължават да наливат милиарди в гръцката каца без дъно, докато там чиновниците продължават да си получават по 14 месечни заплати на година. Наскоро извадиха информация че чиновничка в парламента получава 16 заплати, и като капак сега за пенсинирането и, ще и дадат 400 хиляди евро. Такава страна не може и не бива да бъде спасявана, по простата причина че е неспасяема. Колкото по-скоро европейците проумеят това и спрат да наливат милиарди, толкова по-добре за всички ни. Европейските банки

  3. Анонимен
    #6

    Ще видим кой кого бави. Дали Еврогрупата помощта или Гърция - изпълнението на програмата за помощ.

  4. Анонимен
    #5

    Гръцката икономика е неспасяема. Дори да им опростят всичките дългове. Нито могат да произвеждат, нито да продават, нито да печелят. Без периодични подаяния, под формата на спасителни траншове са обречени. Само, че парите в Европа свършиха. Трябва да се помага на страните, които поне имат някаква икономика и шанс за спасение.

  5. Анонимен
    #4

    Най-интересното ,което може да се случи за 2012г.ще е ,ако ЕС реши и отложи транша за след Коледа.

  6. Анонимен
    #3

    Гърция ще продължава да получава пари, независимо дали някои финансисти ще мърморят. Въпросът не е финансов, а политически. Ако не си разтворят кесиите, друг ще го направи.

  7. В и К
    #2

    По-малко морков и повече тояга за гърчулята.

  8. Анонимен
    #1

    Гърция не спазила задълженията си от предишните договорки. Иначе нямаше да и трябват още две години. Няма да спази и тези договорки. Затова МВФ не иска повече да плаща. Единственото решение е да бъде извадена Гърция от Еврозоната, да се стабилизира отвън чрез драхмата и отново да бъде приета, след като изпълни условията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.