Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

145 години от обявяването на София за столица

Столична община отбелязва годишнината с празнична програма

0 коментара
Изложбата в градина "Кристал", посветена на 145 години от обявяването на София за столица, беше открита на 3 април, Сн. Столична община

София празнува 145 години от обявяването си за столица с изложби, концерти, филмов фестивал и исторически маршрути, съобщиха от Столична община.

На 3 април (22 март по стар стил) 1879 г. Учредителното събрание (10 февруари-16 април 1879) единодушно избира София за столица на Княжество България. Предложението е на историка и учен проф. Марин Дринов, а мотивите му са географското положение на София и перспективите за икономически растеж. Драган Цанков подкрепя идеята и предлага София да остане за резиденцията на княза, а в Търново да става коронацията на княза.

По данни от 1878 г. София има 11 694 жители, 2 училища, 7 църкви, 10 хана, 120 дюкяна, 62 механи, 19 фурни и 3 306 къщи, а общата ѝ площ е 2.84 кв. км.

"През Софийска област минават главните централни пътища в България, които са такива и на Балканския полуостров; именно през нея минава диагоналният път за Цариград. Но през София минава и главният меридианен път в България по долините на Искър и Струма... Ненапразно София е избрана за столица, главен съобщителен възел и културен център на България, и сполучливо изпъква като главно обединително средище на българските земи. ... Поради всичко това София заслужава, заедно със своята област, да се смята като обособена българска земя сред другите български земи...”, пише основоположникът на българската географска наука проф. Иван Батаклиев в "Географското единство на българските земи".

Изложби, концерти и филми в чест на София

За годишнината от историческата дата Столична община е приготвила богата програма, която включва изложби, концерти, филмов фестивал и исторически маршрути.

От 1 до 14 април в Галерия на открито в парка пред НДК (до кино "Кабана") е разположена изложбата с илюстрациите към книгата "Моята София и други образи" на Вяра Бояджиева.
От 3 април в градина "Кристал" може да се види изложбата, посветена на планината Витоша, като до 16 април ще бъдат изложени архивни фотографии, карти и документи, свързани с планината.

На 3 април безплатни са посещенията в Софийската градска художествена галерия и в Регионалния исторически музей.

Седемнайсет от станциите на метрото пък ще бъдат огласени от  възпитаници на Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров", формации към Народно читалище "Тротоара 2020", както и джаз формацията "София". Те ще свирят от 17:30 до 18:30 часа на метростанциите из целия град.

Във сряда започва и тридневен филмов фестивал в кино "Влайкова", където ще бъдат представени различни документални филми.

В събота и неделя Столична община и historicalroutes.bg организират исторически беседи "Зад фасадите на "Париж" 1 и Московска 33". Участието е с предварително записване. В сградата на ул. "Московска" № 33 ще бъде изложен и оригиналният проект за столичния герб, дело на Харалампи Тачев.

Гербът на София е одобрен на 29 март 1900 г. от Софийското градско общинско управление. Създаден е по повод участието на България в Световното изложение в Париж. Утвърден е с указ на княз Фердинанд на 24 април 1900 г. а през 1911 г. е добавен девизът на столицата "Расте, но не старее".

Дни на София в Столична библиотека

На 3 и 4 април Столична библиотека също организира различни инициативи, посветени на София. Сред тях е Фотодокументална изложба "Кметовете на София", която представя столичните кметове от учредяването на Софийския градски съвет до днес. Могат да се видят ценни книги и сборници с документи от фонда на Библиотеката, свързани със столицата.

На 4 април от 14:00 в галерия "София" се организира кръгла маса "Моята София". Дискусията ще събере изявени автори на научнопопулярни книги, посветени на историята, миналото и развитието на столицата.

"София е символ на търсещи хора"

Кметът на София Васил Терзиев честити празника на столичани във фейсбук страницата си и заяви, че всички софиянци дължат на града много работа, за да бъде една достойна европейска столица.

"Днес София е символ на търсещите хора, които изграждат облика на столицата. Всички софиянци дължим на града ни много работа, за да бъде София една достойна европейска столица. Само заедно можем да направим така, че градът ни да върви в правилната посока. Просто трябва да го обичаме и да го пазим – да е по-хубав и чист. От всички нас зависи да каква ще е София и как ще я развиваме", написа столичният кмет.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.