Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

20 лева глоба за боклук на улицата предлага екоминистерството

0 коментара

20 лева да стане глобата без право на обжалване за замърсяване с битови отпадъци в населените места, искат от Министерство на околната среда и водите. Сега наказанието за хвърлена хартийка на улицата е 5 лева. Министерството е подготвило предложения до следващия парламент за промени в нормативните актове, в които е регламентиран размерът на необжалваемата глоба. Според министъра на околната среда Евдокия Манева, нейният размер би трябвало да бъда поне 50 лева.

Правителството одобри отчет за изпълнението на Националната програма за управление на дейности по отпадъците за периода 1999-2000 година и набеляза мерки за подобряване на чистотата в населените места.

Според екоминистерството мръсотията по улиците не е намаляла. Една от сериозните причини за това е практиката общините да използват средствата от таксата за битови отпадъци, плащана от всички, и за други нужди освен за поддържане на чистотата.

Няколко по-големи проекта са реализирани през периода 1999-2000 година в рамките на Националната програма за управление на дейностите по отпадъците. Сред тях са система за събиране, съхранение, транспортиране и преработка на излезли от употреба акумулатори и проект за преработка на дървесни отпадъци.

Започнало е изграждането на 14 регионални депа за битови отпадъци със средства на Националния фонд за опазване на околната среда. Започнала е тръжната процедура за изграждане на други шест регионални депа, които ще се финансират по програма ИСПА на ЕС.

Повече от 50 % от пестидиците, които се съхраняват неправилно в складове в селските общини, са били обработени. Разработени са програми и е започнало саниране на стари замърсявания в МДК "Пирдоп", "Асарел" Медет, "Кремиковци", "Нефтохим" Бургас и други предприятия. В съвместна работа с общини, неправителствени организации и училища, са били почистени над 30 000 декара замърсени площи.

В момента се подготвят два големи проекта за изграждане на заводи за преработка на отпадъци - в Пловдив и в Сливен. Една част от средствата ще се осигурят от МОСВ и от Националния фонд за опазване на околната среда. Ще се търси и външен инвеститор. Националният център за преработка на опасни отпадъци в София ще се финансира от програма ИСПА и с най-малко 30-процентно участие на Националния фонд за опазване на околната среда, припомни министър Манева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.