Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

27 януари - решителната дата за Ирак, ООН и САЩ

0 коментара

С наближаването на 27 януари, когато съгласно резолюция 1441 на ООН шефовете на оръжейните инспектори трябва да представят подробен доклад пред Съвета за сигурност за резултатите от търсене на забранени оръжия в Ирак, се увеличават противоречивите сигнали за развитието на ситуацията след тази дата.

Както стана ясно миналата седмица инспекторите от Комисията за мониторинг, инспекции и проверка на ООН /ЮНМОВИК/ и от Международната агенция за атомна енергия не са открили оръжия за масово унищожение и данни, че Ирак поддържа програми за тяхното производство.

Тези които залагат на подхода за търсене на решение на проблема с иракските оръжия, чрез търсенето им от международни инспекции, посочиха, че Ирак е голяма страна и че за да бъде проверена, експертите на ООН ще имат нужда от допълнително време. Такава позиция защити шефът на МААЕ Мохамед ел Брадей, европейските държави,Русия и дори Тони Блеър.

От друга страна остава позицията на САЩ, които смятат, че Ирак има оръжия за масово унищожение, които са скрити много добре, поради което не могат да бъдат открити от експертите на световната организация.

Инспекторите искат удължаване на мисията си в Багдад и след 27 януари

Говорителят на МААЕ Марк Гвоздецки поиска вчера оръжейните инспекции да продължат още една година. В серия от интервюта говорителят заяви, че Съветът за сигурност на ООН иска да даде на инспекторите необходимото време.

Гвоздецки припомни, че още миналата пролет ръководителят на оръжейните експерти на ООН Ханс Бликс и директорът на МААЕ Мохамед ел Барадеи са посочили, че инспекциите могат да продължат около една година. Той подчерта, че Ирак е голяма държава и колкото по-дълго време инспекторите останат там, толкова по-вероятно е да открият нещо. Гвоздецки отбеляза също, че по-добрият вариант е да се изчака известно време, отколкото да се прибягва към военни действия.

По думите на говорителя на МААЕ Съветът за сигурност е дал единодушната си подкрепа на инспекторите и иска да им предостави времето, което им е нужно.

Директорът на МААЕ Мохамед ал Барадеи призова Багдад да сътрудничи активно, за да избегне войната. В интервю за сп. Тайм ал Барадеи изтъква, че според наличните данни Багдад е далеч от създаването на ядрени оръжия със собствени сили, освен ако не е успял да внесе тайно необходимите материали и да ги скрие на сигурно място.

"Но е много трудно да се укрие програма за ядрени оръжия", подчертава генералният директор на МААЕ. Според него след като настояват, че Ирак има такава програма, САЩ явно притежават някакви данни, които трябва да предоставят на международните инспектори.

Мохамед ал Барадеи изразява надежда, че със струпването на войски в района на Близкия изток Вашингтон се стреми само да окаже натиск върху иракския режим да сътрудничи на международните проверки.

ООН не може да намери оръжията, защото те са скрити много добре

Противоположна позиция изрази председателят на Политическия съвет по отбраната към Пентагона Ричард Пърл, който заяви, че ако Саддам не предаде оръжията си за масово поразяване, ще се наложи военна акция.

Пърл, който е сред "ястребите" в Пантагона и се смята, че има голямо политическо влияние в републиканската администрация, заяви пред Би Би Си, че инспекторите на ООН нямат шанс да открият оръжията, защото те са скрити.

"Не виждам разумен шанс инспекторите да открият малък обект в широко пространство. ... Освен ако инспекторите на знаят къде точно отиват, шансът да намерят нещо е практически нулев", каза още Пърл.

Той обясни, че Саддам вече е в нарушение на резолюцията на ООН, тъй като укрива оръжия, които е трябвало да предаде.

Председателят на Политическия съвет по отбраната подчерта, че констатираните непълноти и разминавания между доклада на Ирак и известните данни, вече доказват, че им а укрити оръжия.

Вестник Вашингтон Пост пише днес, че според служители от Белия дом решителната фаза от противопоставянето срещу режима на Саддам Хюсеин ще започне в края на януари и вероятно ще продължи до март.

Ако до 27 януари инспекциите на ООН не доведат до пробив в проблема за разоръжаването на Ирак, президентът Джордж Буш вероятно ще вземе решение за използване на военна сила, смята вестникът.

Би Би Си отбелязва, че това мнение противоречи на позицията на държавният секретар Колин Пауъл, който изрази миналата седмица мнение, че 27 януари не бива да се разглежда като фатална дата.

Оръжейните инспектори започват разпити на иракски учени

Очаква се следващия уикенд Ханс Бликс и Мохамед ел Барадеи да заминат за Багдад, за да обсъдят с иракски представители големите пропуски в иракската декларация за оръжейните програми.

Вчера инспекторите провериха осем обекта в различни части на страната, съобщи техният говорител Хиро Уеки. Екип на МААЕ и на ЮНМОВИК направи проверки в завод за производство на ракети с малък обсег в околностите на Фалуджи, на 50 км северозападно от Багдад. Друга група огледа складове на иракските ВВС. А трети екип се отправи с хеликоптер в Мосул, на 375 км северно от Багдад, за да инспектира предприятие на отбранителната промишленост. Биолози и химици от ЮНМОВИК посетиха медицински и фармацевтични факултети и провериха завод за полимери в Заафарания. Смесена група от международни контроьори се отправи към южния град Басра, където предстоят проверки в няколко завода.

От днес започват интензивни разпити на учени от оръжейния бранш. Преди две седмици Багдад предостави на ООН списък с имената на 500 специалисти. Говорителят на инспекторите Хиро Йоки отказа да разкрие къде ще се водят разпитите. Според осведомени източници това може да се прави не само в Ирак, но и в други страни като Йордания, Турция или Кипър.

Войната може да се отложи, защото САЩ още не са готови

Очертаващата се скорошна война обаче може да се окаже отложена с няколко месеца. Американските войници, разположени в района на Персийския залив, няма да бъдат готови за война срещу Ирак преди края на февруари или началото на март, заради логистичните усложнения, свързани с организирането на военните сили, съобщава в. Ю Ес Ей Тудей, цитиран от Ройтерс.

Вестникът цитира представители на Пентагона, според които началото на евентуалната военна операция за сваляне на Саддам Хюсеин от власт е било отложено, заради трудностите около подготовката на толкова голяма сухоземна армия. Говорител на Пентагона не е коментирал твърденията на вестника.

Според Ю Ес Ей Тудей друг фактор оказал влияние върху промяната на плановете е отказът на Турция да позволи на нейна територия да бъдат разположени 80 000 американски войници, които да участват в удара срещу Ирак.

Промяната на плановете е допринесла и за готовността на администрацията на Буш да приеме удължаването на инспекциите на оръжейните експерти на ООН след 27 януари, когато Съветът за сигурност на ООН трябва да направи официалната си оценка за това дали Ирак изпълнява изискванията на организацията за разоръжаването си.

До края на януари САЩ ще имат 150 хиляди войници в Залива

Министерството на отбраната на Белгия съобщи, че от днес започва операцията по прехвърляне на американски войници и бойна техника през белгийското пристанище Антверпен към Персийския залив. За тази цел в града през следващите дни ще пристигнат около 800 американски военнослужещи от бази в Германия, както и няколко ешелона с бойна техника и хеликоптери. Според графика корабите на ВМС на САЩ ще отплават от Антверпен за Кувейт на 15 януари. Командването на белгийската армия е предоставило няколко казарми за временно разквартируване на американските войници, предаде ИТАР-ТАСС.

До края на януари в района на Залива се очаква да бъдат предислоцирани най-малко 150 хиляди американски войници.

Контингент британски войски пристигна в Кувейт за военни учения, предаде АП, цитирайки комюнике на британското министерство на отбраната.

Официално подробности не бяха съобщени. Би Би Си информира обаче, че в Кувейт са пристигнали членове на 102-ра логистична бригада, базирана в Германия.

Великобритания постепенно струпва сили в Персийския залив. В събота начело на ескадра от 15 кораба за този регион отплава най-големият британски самолетоносач Арк Роял.

Италия официално се съгласи да разреши прелитането на американски военни самолети през италианското въздушно пространство с оглед на подготовката за евентуална война с Ирак.

Министърът на отбраната Антонио Мартино информирал парламентарните комисии по отбраната за решението с писмо и предложил лично да отговори на евентуалните въпроси на депутатите и сенаторите.

Според Луиджи Рампони, председател на комисията по отбраната в Камарата на депутатите, цитиран от АНСА, писмото е чиста формалност, защото съществуващите споразумения вече позволяват на американски бойни самолети да летят в италианското въздушно пространство.

АНСА уточнява, че разрешението се отнася само за използването на въздушното пространство, не и за базите и пристанищата, макар че позволява на американските самолети да кацат на италианска земя в случай на извънредни обстоятелства.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.