Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

4% ръст на БВП догодина, МВФ одобри бюджет 2002 и данъчните закони

0 коментара

Втората мисия на МВФ одобри бюджет 2002 и данъчните закони. Най-съществената промяна е ревизирането на ръста на брутния вътрешен продукт, който ще бъде 4,5% за тази година и 4% за 2002 г., което е с 0,5% по-малко от предвижданото. Министърът на финансите Милен Велчев смята, че това ще намали приходите в бюджета с 40-50 млн.лв.

Ръководителят на мисията на МВФ за България Джералд Шиф коментира, че негативните последици за България от събитията от 11 септември ще надделеят над положителните. Очакванията са за по-висок дефицит по текущата сметка, заради забавения икономически ръст в Западна Европа.

Като положителни ефекти от кризата Шиф определи спада на лихвите и по-ниските цени на петрола. Ръководителят на мисията изрази задоволството си от планирания нисък бюджетен дефицит от 0,8% за 2002 г., което било правилен подход при настоящата международна ситуация. Първоначално фондът настояваше дефицитът да не надвишава 0,75 на сто.

Шиф смята, че бюджетът може да бъде изпълнен, но това нямало да бъде лесна задача. Мисията на МВФ ще дойде в София отново през ноември, когато ще се обсъждат предвижданите от правителството структурни реформи. Джералд Шиф съобщи, че основен приоритет ще бъдат политиката в енергетиката и транспорта.

Той наблегна на необходимостта да се преструктурира икономиката на страната с думите - "Най-важно е да бъде изяснена стратегията на правителство". Явно при следващата мисия на МВФ основна тема ще бъде представената в началото на тази седмица управленска програма.

Според Милен Велчев с МВФ е постигнато съгласие за въвеждане на ДДС за туристическите услуги, но половината от сумата- 10%, ще бъдат връщани под формата на данъчен кредит. По време на разговорите не са били обсъждани въвеждането на ДДС за българските лекарства и за правната защита.

Правителството се е отказало и от намеренията си да въведе данък върху трансферите към офшорни зони. Според осведомени, за отказ от тази планирана мярка е настоявала мисията на фонда. От думите на финансовия министър Милен Велчев стана ясно, че както се очакваше, фондът не е склонил да се въведе нулева ставка за данък печалба при реинвестиране. Според Велчев фондът е направил повече компромиси, отколкото българското правителство, с изключение на въвеждането на нулева ставка за данъка върху реинвестираната печалба. В замяна на това данък печалба за големите фирми ще се намали от 20 на 15% и ще се изравни със ставката за по-малките фирми - мярка, която предлагаше СДС в предизборната си програма.

Въвежда се акциз върху пропан-бутана, който ще бъде 170 лв. на тон и ще доведе до увеличаване на цената с 10 стотинки на литър. Няма да се увеличава и патентния данък при откриване на допълнителни работни места.

През следващата година лихвените разходи ще спаднат с 0,7% от БВП. Разходите по всички основни пера в бюджета намаляват с изключение на тези за социални нужди, които се увеличават с около 600 млн. лв. или 1% от БВП.

В началото на следващата седмица в парламента ще бъдат внесени бюджетът за следващата година и данъчните закони, съобщи Милен Велчев във времето за парламентарен контрол.

Той уточни, че в бюджета се предвижда увеличение на социалните разходи с 20 на сто спрямо тази година. Споразумението включва структурна реформа в секторите, в които тя е била забавена с предизборни цели - приватизация, енергетика, транспорт.

Правителството оценява като неефективно управлението на външния дълг от предишния кабинет. По думите на министъра не е била пусната емисия еврооблигации при благоприятни условия за това на международните пазари. Велчев оцени на четири милиарда лева пропуснатите ползи от управлението на дълга, което според него е размерът на всички социални разходи през 2001 г.

Правителството не възнамерява да увеличава значително размера на фискалните си депозити. Министърът припомни, че депозитът на правителството в управление "Емисионно" на БНБ е намалял през последните месеци заради отрицателния размер на външно финансиране на платежния баланс с около минус 70 млн. долара и необходимостта от обслужване на външния дълг.

Милен Велчев прогнозира, че дефицитът в търговския баланс за тази година ще достигне 1,5 млрд. долара при ръст на вноса с около 11%, а на износа - около 6 на сто. Инфлацията ще бъде около 4,5% за годината, а ръстът на БВП - 4,5 на сто. По думите му заради големия външнотърговски дефицит се е наложило правителството да възприеме по-рестриктивна данъчна политика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.