Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

40 черни кръста останаха пред Министерски съвет след синдикалния митинг

0 коментара

Около 40 черни кръста, символизиращи ликвидираните предприятия в годините на прехода, останаха в градинката между сградите на правителството и на президентството след протестния синдикален митинг в сряда. Митингът бе организиран от КНСБ и КТ "Подкрепа" под мотото "10 ноември - 15 години по-късно".

Проявата блокира за часове движението на колите и градския транспорт в центъра на София и предизвика големи задръствания по основните артерии на града.

Според данните на синдикатите, в акцията са участвали над 25 хиляди души, а според полицията - около 16 хиляди. Много от участниците в митинга бяха докарани с автобуси от провинцията.

Протестиращите от КНСБ тръгнаха от централата на синдиката на площад "Македония", а тези на "Подкрепа" - от паркинга пред Националния стадион "Васил Левски". Сляха се на площад "Независимост" пред Министерския съвет и президенството.

Участниците в митинга носеха чучело на премиера Симеон Сакскобургготски с надпис "Техният премиер" и снимки на всички министри от кабинета с характерни определения за всеки от тях.

В декларация, приета от протестиращите, се казва, че наложената от Световната банка и МВФ рестриктивна политика през годините на прехода е оставила над 2.8 млн. българи под прага на бедността. Затова е връх на цинизма намерението на правителството да отнеме една пета от доходите на българския работник, като премахне доплащането за продължителна работа и компенсациите за вреден труд, е записано в документа.

Синдикатите поставиха 10 искания към политиката по доходите. Сред тях са увеличаване на бюджетните заплати с 10 % със задна дата от октомври т.г., на работните възнаграждения от догодина - с 11 %, а обезщетението за отглеждане на малко дете да стане 150 лева. Ежегодно минималната заплата да расте с 30 процента до влизането на България в ЕС, поискаха още протестиращите.

Те се обявиха за спиране на нарастването на личните осигурителни вноски и за освобождаване от данъци и осигуровки на ваучерите за храна.

Протестиращите поискаха още затвор за работодателите, които не плащат заплати и осигуровки, гарантиране правото на стачка на работещите в енергетиката, съобщенията и здравеопазването и незабавен отказ от намеренията за промени в трудовото законодателство, които ощетяват работниците.

Лидерите на КНСБ д-р Желязко Христов и на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев връчиха декларацията на президента Георги Първанов, а делегация от синдикални представители внесе исканията и в Министерския съвет.

Първанов подкрепил искането на синдикатите обезщетението за гледане на дете да е 150 лева. Той споделил безпокойството си от намеренията за промени в кодекса на труда, които орязват правата и социалните придобивки на работниците.

Същевременно социалният министър Христина Христова изпрати открито писмо до протестиращите, в което ги увери, че никой не възнамерява зад гърба на работещите да договаря каквито и да било законодателни или нормативни промени, които биха им намалили доходите.

Каквото и да бъде крайното решение за класа за прослужено време, то не може да бъде взето без съгласието на вашите синдикални лидери, пише в писмото. Дали тази препоръка на МВФ някога ще бъде изпълнена, зависи единствено от това дали работодателите и синдикатите ще се договорят как да стане, казва в отвореното си писмо министър Христова.

Тя обаче допълва, че Европейската комисия има забележки към кодекса на труда.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.