Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

7 новодомци в нарушение на закона, установи комисията на Симеон

0 коментара

Седем от общо 65 сделки за закупуване на ведомствени апартаменти от фонда на Министерски съвет са в нарушение на закона за държавната собственост, констатира в доклада си назначената от премиера комисия за проверка на сделките, сключени в последните шест години. Председателят на комисията зам.министърът на правосъдието Меглена Тачева съобщи, че тези сделки могат да бъдат обявени за нищожни и комисията ще препоръча да се започне съдебна процедура.

Комисията бе назначена от министър-председателя Сакскобургготски след като бе атакуван, че е погазил обещанието си за нов морал като раздава на приближените си евтини държавни жилища.

Кандидатите за ведомствено жилище не трябва да притежават в същото населено място друго жилище, вила или имот, годни за постоянно обитаване. Те не трябва да са прехвърляли жилищен имот на други лица след 13 март 1990г., освен на държавата или общината. Установени са и норми на жилищно задоволяване при настаняване под наем и то е 25 кв.м. за едночленно семейство, 40 кв. м. за двучленно семейство, до 55 кв.м. за три и четиричленно семейство, и за семейство с 5 и повече членове до 15 кв.м. жилищна площ в повече за следващите членове.

Най-фрапиращата сделка с нарушения е сключената с бившия парламентарен секретар на Министерския съвет Гадар Хачикян, настанена във ведомствено жилище без протокол и без разрешение на жилищната комисия в Министерския съвет.

Тя е закупила апартамента след като вече е била положила клетва като депутат на 22 януари 2003 г. и не е имала право да вземе жилище от фонда на МС. Вместо да го освободи след като става депутат, Хачикян е поискала неплатен отпуск за периода, в който е приключила процедурата по закупуването на апартамента.

В нарушение на закона са и сключените сделки с министъра на държавната администрация Димитър Калчев, директора на правителствената пресслужба Цветелина Узунова и бившия министър без портфейл, а сега съветник в политическия кабинет на премиера Неждет Моллов. Те са настанени в по-големи жилища или са прехвърлили собственост преди сделката.

Жилището на Узунова в жк "Изток" е 98 кв. м , а по закон като госпожица тя има право до 25 кв. м. В доклада на комисията се посочва и, че "жилищните и професионални нужди на едночленно семейство не налагат закупуване от държавата на жилищна площ, предвидена за три и четиричленно семейство, по цени значително по-ниски от пазарните".

При Костов няма нарушения

Проверката е обхванала и сделките, сключвани при управлението на Иван Костов, но при тях нарушения не са открити, става ясно от доклада. Проверката е обхванала процедурите по продажба и замяна на жилища - държавна собственост, предоставени за управление на Министерски съвет за периода от 1 октомври 1996 до февруари 2004г. Разгледани са общо 65 договора. Когато избухна скандалът обаче от управляващите на няколко пъти твърдяха, че и при кабинета "Костов" са продавани жилища, при това с компенсаторки. Цонев пък оправда "новия морал" със "стария закон".

Комисията, направила проверката, констатира, че министърът на държавната администрация Димитър Калчев е бил настанен под наем в апартамент, който надхвърля установените норми. Оценката на жилището, продадено след това на Калчев, е извършена по справедлива пазарна цена, се посочва в доклада. Министър Калчев е купил дома си от 165 кв. м. за 102 100 лева, по данни на синдикатите.

Комисията не е могла да установи дали Калчев е прехвърлял жилищен имот на други лица след 13 март 1990г, тъй като в подадената декларация това не е посочено ясно.

Бившия министър без портфейл Неждет Моллов също е бил настанен в жилище, което надхвърля нормите, но го е купил след оценка, извършена по справедлива пазарна цена. Моллов е прехвърлил право на собственост чрез дарение на баща си.

В нарушение на закона са и трите сделки, сключени със замяна на жилища, с главния секретар на МС Севдалин Мавров, експертът Рада Паунова към политическия кабинет на премиера и шефът на дирекция "Финансово-стопанска дейност" Полина Иванова, които са получили по-големи апартаменти без да имат жилищни нужди.

Комисията препоръчва да започне съдебна процедура за сделките и ако нарушенията се докажат, ще се отнемат в полза на държавата.

Съдът ще каже дали има нарушение на закона. Ако съдът постанови сделката за нищожна апартаментът се отнема, а парите остават за държавата, каза Миглена Тачева. В отговор на въпрос тя поясни, че за да има дисциплинарно наказание трябва да има дисциплинарно нарушение, а закупуването на жилище не е дисциплинарно нарушение. Пак опираме до морала и до престижа, каза Тачева.

Министър-председателят Сакскобургготски е разпоредил на министър Калчев да изпълни препоръките, дадени от комисията. Сред тях са да се допълнят и изменят правилата за установяване на жилищните нужди, да се въведе еднакъв подход и правила за оценяване на жилищата и да се предприеме съдебна процедура в обявяване на нищожност на сделките, извършени в нарушение на закона.

Да не се продават ведомствени апартаменти на държавни служители с мандатни длъжности или членове на политическите кабинети, а само да се отдават под наем, е една от препоръките на комисията.

На министър Антон Станков и министър Валентин Церовски е възложено да сформират работна група, която да направи предложения за изменение на Закона за държавната собственост и правилника за неговото прилагане.

Законодателни промени вече бяха предложени и от група депутати от "Новото време", които са категорични, че тази практика трябва да спре. Те веднага пуснаха и заядливата закачка, че управляващите от НДСВ вече са разделени на "новодомци" и "нововремци".

Скандалът с ведомствените жилища избухна след като се разбра, че строителният министър Валентин Церовски си е купил жилище с компенсаторки. Имотът на столичния бул. "Патриарх Евтимий" му е излязъл 7 пъти под реалната цена. За кв.м. той е платил 84 евро, а в този район метъра е не по-малко от 600 евро. След това наяве излязоха имената на областния управител на София Росен Владимиров, зам.председателя на парламента Юнал Лютфи, зам.военният министър Неджет Али и т.н.

За тези имоти, които не са от фонда на Министерски съвет, проверка не е правена и единствената възможност е прокуратурата, чийто зам.шеф Христо Манчев също си купил жилище, е да се самосезира.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.